XOXO The Book
XOXO The Mag

Tolga Tatari

"Çok tutucu ve tekdüze bir hayatım var. Değişiklik sevmem. Mesela, senelerdir aynı parfümü kullanıyorum ve aynı tarzda giyiniyorum. Ama yemek için aynı şeyi söyleyemem. Yeni lezzetlere çok meraklıyım."

Genç yaşta çok başarılı olmuş, girişimci birinden bahsedince, insanın aklına hemen klişeler geliyor. Tolga Tatari bu tanımın ilk bölümüne uymakla birlikte, klişelerden hayli uzak birisi… Alışılmışın dışında, gitmekten değil kalmaktan ve ilk değil iyi olmaktan bahsediyor. Tüm gerçekçiliğiyle geleceğe bakarken, geçmişle bağını koruduğuna dair bir his uyandırıyor. IWC Originals’ın bu ayki konuğuyla, bu ipuçları üzerinden hikayesini konuştuk.

Röportaj: Bahar Türkay

Fotoğraflar: Gökhan  Polat

Tolga Tatari, IWC Big Pilot’s Watch Top Gun takıyor.

Orijinallik nedir?

Daha önce yapılmamışı yapmak, ilk ve özel olmak, taklit edilmektir.

Farklı bir cevap arayışında olduğumuz klişe bir soru... Marka olmak ne anlama geliyor?

Marka olmak, bir duruşunun olması demek. Tanınmak ve tercih edilmek aynı zamanda, ki bu ilham verici. Bununla birlikte, insanın üzerine büyük sorumluluk getiriyor. Özgürlüklerin kısıtlandığı, iyi yönetilmeye ve korunmaya muhtaç olunan bir durum yaratıyor.

Bir şeyi ilk yapan olmak mı, en iyi yapan olmak mı asıl mesele?

Kesinlikle en iyi yapan olmak... Bir şeyde en iyi olabilmek için, onu diğerlerinden farklı bir şekilde yapman gerekir. İlk olup da kötü yönetilerek yok olmaksa en fenası.

Kendi yarattığın markanın müşterisi olur musun; Markafoni’den alışveriş yapıyor musun mesela?

Elbette. İşim gereği internet üzerinden pek çok yerden alışveriş yapıyorum. Neredeyse her şeyi internetten alıyorum diyebilirim. Herkese tavsiye ederim.

Bir sonraki iddialı projen ne?

Şirketimi sattım diye bu yaşta emekliye ayrılmam çok zor, daha birçok girişimde bulunacağıma eminim. Bir yandan da iki yaşında bir oğlum var ve artık ondan daha büyük bir projem olacağını sanmıyorum.

İş dışında, özel hayatında da sürekli yeni bir fikir peşinde misin?

Hayır. Çok tutucu ve tekdüze bir hayatım var. Değişiklik sevmem. Mesela, senelerdir aynı parfümü kullanıyorum ve aynı tarzda giyiniyorum. Ama yemek için aynı şeyi söyleyemem. Yeni lezzetlere çok meraklıyım.

Girişimcilik hikayelerinin arkasında başarısız öğrencilik yaşantılarına sık rastlıyoruz. Senin için de aynı durum söz konusu. Bu, işin doğasında mı var?

Sıkı bir eğitim insanı ister istemez kurumsal hayatın içine sokuyor. O döngünün içinden çıkıp kendi işini yapmak birçok kişiye zor geliyor. Benim için okul, kısa dönem askerlik yapabilmek için aşılması gereken bir engeldi. Hiçbir zaman okuldan alabileceğim bir şey olduğunu düşünmedim.

Herkes şu günlerde, kaçıp bir yerlere gitmekten bahsediyor. Senin burası dışında olmak istediğin bir yer var mı?

Kendi isteği dışında yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalan milyonlarca insanla beraber yaşıyoruz. Bir yerlere gitmeyi düşünmektense, yaşadığımız yere sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, bu aralar o kadar çok seyahat ediyorum ki, genelde olmak istediğim yer hep evim ve ailemin yanı oluyor.

Girişimci olmak için güncel eğilimleri takip etmek, hatta biraz öngörülü olabilmek gerekiyor. Konu trendler olunca yaratıcılığa mı daha yakınsın, takipçiliğe mi?

Israrcılığa diyebilirim... Bana göre, girişimci olmanın sihirli bir formülü yok. Çok önemli yeteneklere sahip olunmasına da gerek yok. En önemli kural, her ne yapıyorsan hiç vazgeçmeden, ısrarla, çok ama çok çalışarak yapmak. Büyük bariyerlerle karşılaştığın zaman da etrafından dolaşacak yolu bulmak gerekiyor.

‘Bunu keşke ben akıl etseydim’ diye düşündüğün bir girişimcilik hikayesi oldu mu?

Çok… Yeni icatlar çıkaran, bunda başarılı olan şirketlere ve girişimcilere bayılıyorum. Bunlar çoğunlukla Türk şirketler olmuyor ve genellikle ‘Bunu ilk Türkiye’de başlatmış olsalardı hayatta tutmazdı ve bu kadar büyüyemezdi’ diye de aklımdan geçiriyorumdur.

Hayatımızda internet olmadığını hayal et. Ne yapıyor olurdun şu anda?

Bir şekilde hayatta kalmaya çalışırdım, ama herhalde epey canım sıkılırdı.

Zamanla aran nasıl; senin için gelecek daha da hızlanmaktan mı geçiyor, aksine yavaşlamaktan mı?

İster istemez her geçen gün biraz daha hızlanıyoruz. Teknolojiyi üzerimizde taşımaya başladığımız günden beri bütün isteklerimiz anında gerçekleşsin, sorularımız o an cevap bulsun, sorunlarımız hemen çözülsün istiyoruz. Yakında giyilebilir teknolojiler sayesinde konuşmadan anlaşabileceğiz. Artık yavaşlamak mümkün değil.

Kolundaki IWC Big Pilot’s Watch Top Gun saate bakınca aklına ilk gelen nedir?

Şıklık ve mütevazılık.

Cümleyi tamamlar mısın; “Şimdi, şu anda .....”?

Huzurluyum.

drOWNing SKY
Summer Attitude