XOXO The Book
XOXO The Mag

Craft in Contemporary Art Series #3

Sondan bir önce. Sally Hewett ile konuştuk.

İlk bakışta işlerinin erotik bir havası var, fakat birkaç saniye içinde bunların tüylü meme uçları ve pütürlü popolar olduğunu fark ediyoruz. Bu tezat ne hakkında?

Baktığımız şeyleri nasıl gördüğümüzle ilgileniyorum. Bazı şeyleri güzel olarak görürken diğerlerini ise iğrenç bulabiliyoruz, bu farklı algıları araştırmak ilgimi çekiyor. İnsanların görünüşlerini değiştirmek için ameliyat yaptırmasını çok enteresan buluyorum, ki bu ameliyatları kendilerinde doğru işlemeyen bir şeyi düzeltmek için değil sadece bir tipe sahip olmak için yapıyorlar. Etrafımızda güzel olduğu söylenen insanların bedenlerinde neyin güzel olduğuna odaklanıyoruz, ve aynı şekilde bize neyin çirkin olduğu da söyleniyor.

Beden parçalarını dikmek nerden aklına geldi?

Bu seriye başladığımda tam olarak ne yaptığımı ben de bilmiyordum, dikişe yönelmemin sebebi ise dikişte iyi olmamdı. Kumaş, nakış ve dikişin taşıdığı anlamlar ve çağrışımlar malzeme olarak kullanıldığında çok zengin sonuçlar doğuruyor. Her zaman olmasa bile, geleneksel olarak dikiş nakışla yapılan şeyler dekoratif ve çekici olarak kabul edilirler, ben de bu zanaatı kullanarak bu zanaatın geçmişinin ve geleneğinin, işlerimdeki içeriğin anlamını değiştirip değiştirmeyeceğini araştırmak istedim. Fiziksel güzellik ve çirkinlik fikrini alışık olduğumuz magazin dergileri ve estetik ameliyat reklamlarından çıkarıp, dikiş geleneğinin yumuşak ve yargılamayan diliyle inceleyerek insanların 'bozuk' vücut parçalarımızı daha farklı görüp görmeyeceğini merak ettim. Belki bu şekilde insanlar neden selülit, tüy, kilo veya leke gibi şeyleri iğrenç bulduklarını düşünebilirlerdi. Hiç beklemediğim bir şekilde de, çoğunlukla kadınlar benim işlerimi komik buluyor. Bu da benim hoşuma gidiyor.

Dikiş yapmayı rahatlatıcı buluyor musun?

Tam olarak rahatlatıcı diyemem ama kalıp çıkarma ve dolgu yapmayı içeren konstrüksiyon kısmını bitirince, dikiş yapmak meditatif bir eyleme dönüşebiliyor. Bazı işlerimde binlerce Fransız düğümü var, üst üste bir düğümü tekrarlamayı bir mantra söylemeye benzetebiliriz.

İnsanların işin içeriğinden çok el işine odaklanmasından endişelendiğin oluyor mu?

Maalesef bazı kişiler el işinin ötesini göremeyip işi sanat olarak ele almayınca ciddi bir sanatçı olarak algılanmamak hoş olmuyor. İşin sanat olarak algılanması için gerçekten çok iyi şekilde üretilmesi gerekiyor, kötü üretimlerde içerik ve malzeme arasındaki ayrışım etkili olamaz. Ben de bunu göz önünde bulundurarak mümkün olduğu kadar mükemmel el işçiliği kullanmaya çalışıyorum. Onların, sanat işleri olmasının yanı sıra, dikiş ve nakış geleneğini de sürdüren parçalar olmalarını istiyorum.        

Hiç özel sipariş üzerine bir popo veya dudak yaptın mı?

Hayır. Özel iş ürettim ama hiç o işi sipariş eden kişinin vücudunu model olarak kullanmadım. Bir kadın ona tüylü meme uçlarından bir tane üretmemi istemişti, eser için bana kendi tüylerinden vermek isteyip istemediğini sorunca şok olup vazgeçti. Gözlüklerini takmadığı için işin detayını görmemişti.

Sanatçı ve Zamanı
Life