XOXO The Book
XOXO The Mag

Luciano Barbera

Luciano Barbera ile kumaşlardan bir takımın detaylarına kadar uzanan ve Beymen iş birliği ile sonlanan sohbetimize buyurun.

Uzun zamandır bu iştesiniz, peki bir tasarımcı olacağınızı hep biliyor muydunuz? Sizce bu kaderinizde mi vardı?

En başa dönelim. 1938 yılında doğdum, yaşımın hesabını size bırakıyorum. Muhteşem bir kumaş üreticisi olan babam, 1956’da bana “Neden birkaç yıllığına İngiltere’ye gitmiyorsun?” dedi ve 50’lerde en iyi kumaşları üreten İngilizlerden kumaşın nasıl üretildiğini öğrenmemi önerdi. Ben de babamın önerisi üzerine İngiltere’ye gittim ve Leeds Üniversitesi’nde okudum. Bu sırada fabrikalarda çalıştım ve buradaki fabrikaların Avrupa’dakilerden ne kadar farklı olduğunu gördüm. Ayrıca rengini kaybetmiş İtalya’dan gelen biri olarak İngiltere’de rengi tekrar keşfettim. İnsanlar tenis oynarken, golf oynarken, günlük hayatlarında rengarenk giyiniyorlardı ve ben de İtalya’ya dönünce özel kumaşlar tasarlamaya başladım. 60’larda ünlü fotoğrafçı Ugo Mulas bir fotoğrafımı çekti ve fotoğraf İtalyan Vogue’da çıktıktan sonra dünyaya yayıldı. Giyimimi çok beğendiğini söyleyen Bostonlu bir beyefendi bana neden bir giyim koleksiyonu tasarlamadığımı sordu. Ben de 1971’de erkek giysileri tasarlamaya başladım. Ancak ben, sadece pantolon ya da gömlek tasarlayan biri olarak değil de, bir erkeğin giymesi gereken şeylerin kombinasyonunun tasarımcısı olarak tanınmak istedim ve tasarladıklarım ruhumun bir yansımasıydı. Şimdi de kızım aile işini başarıyla devam ettiriyor. Tabii ki ben de hala tasarım yapıyorum ama daha çok hayalet gibiyim, şirkette sessizce dolaşıyor ve neler yaptıklarına bakıyorum.

Ürettiğiniz kumaşlar ve giysilerin en iyi kalite olduğunu biliyoruz. Bize metotlarınızı anlatabilir misiniz?

Yünü Avustralya’dan, kaşmiri Çin’den alıyoruz ve tüm süreci adım adım bizzat takip ediyor ve sürekli kontroller yapıyoruz; ama en önemlisi Barbera markasından tüketiciye ulaşan her şeyin İtalya’da üretildiğinin garantisini veriyoruz.

Bir röportajınızda ‘yün iplik için spa’ diye bir kalıp kullanmışsınız. Bunun ne anlama geldiğini açıklar mısınız?

Reims’deyken gördüğüm şampanya mağaralarından esinlendim ve babama “Biz neden yün üretmek için böyle bir mağara inşa etmiyoruz?” dedim. Sonuçta, yün canlı ve kendini yenileyen bir doku. Bu tıpkı spaya gittiğimizde ısı ve nem ile cildimizin yenilenmesine benziyor. Size çok özel bir hikaye anlatayım. Biz, Avustralya Yün Üreticileri Birliği üyesiyiz. Bir gün kurul üyeleri Biella’ya geldi, babamı ziyaret etti ve kendi yünlerinden üretilmiş bir şey görmek istediler. Babam da onlara ürünlerimizden örnekler gösterdi. Kurul kendi yünlerini tanıyamadı ve kaşmir olduklarını düşündü. Ürünlerimizin üretim sürecinden sonra geldiği nokta işte bu kadar iyi.

Peki bir takım elbiseyi kusursuz yapan detaylar nedir ve takım elbise satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Her şeyden önce hazır bir takım elbiseyi asla kişiye özel tasarlanmış takım elbiseyle kıyaslayamazsınız. Kişiye özel bir takım elbise üzerinde harcanan saatler sizin onu yıllarca kullanmanızı sağlayacaktır. Eğer sadece ‘moda’ olan bir şey için alışveriş yapıyorsanız çok para harcamanıza gerek yok; ancak gardırobunuza yıllarca giyeceğiniz bir takım elbise katmak istiyorsanız kaliteli olanı alın.

Kendi stilinizi nasıl tanımlarsınız? Kendinizi en rahat hissettiğiniz kıyafet nedir?

Bugüne kadar hiçbir şeyi sadece moda olduğu için satın almadım. Giydiğim her şeyi seviyorum ve kendimi içinde rahat hissediyorum çünkü sadece beğendiğim şeyleri satın alıyorum. Herkese de bunu öneriyorum. Televizyondan, eşinizden, kimseden etkilenmeden alışveriş yapın; çünkü giydikleriniz ve nasıl göründüğünüz sizin kişiliğinizin bir parçası. Ayrıca sürekli simsiyah giyinip kolaya kaçmayın ve renkleri kullanmaktan korkmayın.

Bugüne kadar giydiğiniz en olağan dışı şey neydi?

Beni olağan dışı bir şey giyerken göremezsiniz; tarzına sadık biriyim. Belki insanlar beni tanımasın diye İtalya’daki karnaval esnasında farklı giyinebilirim, o kadar.

Sizi asla ne giyerken göremeyiz?

Kısa beyaz çorapla sandalet giyerken.

Size göre günümüz gençliğinin örnek alabileceği en stil sahibi insanlar kimler?

Bence insanları örnek almak için üzerlerine ne giydiklerine değil, içlerine, kişiliklerine bakılmalı. İyi karakter sahibi biri dilediği her şeyi giyebilir ve kendine yakıştırır, tabii ki beyaz çorapla sandalet hariç. Bunu giyen birine saygı duymam imkansız. Size bir arkadaşımla ilgili bir hikaye anlatayım. Ölümünden 5-6 sene önce New York’ta tanıştım John John Kennedy ile ve bana benim gibi giyinmek istediğini söyledi. Ben de ona terzisi olmaya, ve tüm ürünlerimi sunmaya hazır olduğumu, ancak seçimlerini kendisinin yapması gerektiğini söyledim. Beyaz Saray’a konuk olduğu bir davetteki Washington Post’a çıkan fotoğrafını altına şunu yazarak bana gönderdi: “Bak, bir Luciano Barbera takımı giydiğinde ne kadar ileri gidebiliyorsun. Sevgiler, John.” Bu benim için inanılmaz bir şeydi.

Koleksiyonunuz Beymen’de satılıyor. Peki bu koleksiyonda neler göreceğiz?

Koleksiyonum 20’lerinde de olsa, 50’lerinde de olsa kendini genç hisseden herkes için. İnsanların günlük hayatlarında kullanabileceği ürünler, yaşama sanatının birer simgesi.

Türkiye’deki insanların stili hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şu an İstanbul’da sokağa çıktığınızda gördükleriniz, Milan’da Via Monte Napoleone’de, New York 5th Avenue’da ya da Tokyo’da gördüklerinizden farklı değil. Artık herhangi bir ülkeye özgü stil kavramı diye bir şey neredeyse yok.Puma’dan İki İş Birliği Birden
Multiface(T)s & Multiface(T)s App