XOXO The Book
XOXO The Mag

Yanaklarda Hareler

Balık suratı yapın! Bu yaz elmacık kemikleri konuşacak.

Makyajla vurgulanacak bölgeler kullanım alanlarına göre değişiklik gösteriyor. Bazen de dönemlerine göre. KISS, David Bowie ve Grace Jones gibi isimler stil kodları haline gelen makyajlarını sahne şovlarında uyguluyorlardı. Saptama: teatral bir ifade yoğunlaştırma tekniği. Vikinglerin Paris’e doğru her yola çıktıklarında, kara kalemle kendilerine yeniden göz hatları çizmesi ve holiganların yanaklarından iki parmak geçirmesi de yine bunlara örnek olsun. Hatta sayacı biraz geriye çekelim kabaca opera makyajı diye tabir edilen, kocaman kaşlar, kocaman dudaklar, kıpkırmızı yanaklar...

Şimdi kıpkırmızı yanaklardan kopmuyoruz; bugün kısmen yine trend olan bir dönemden bahsedeceğiz, ardından da yüzünüze biraz renk gelecek. Elizabeth Dönemi’ne ne dersiniz?

İlkbahar/Yaz Dönemi defilelerindeki güzellik raporları ışığında, allık bu sezon highlighterı yeniyor. Aslında artık highlighter allığı gölgede bırakmıyor demek daha doğru. Highlightera yatırım yapmış onca insan ve makyaj çantası... Bir sezonda yakamozu görünce, ay ışığından vazgeçecek değillerdi herhalde.

Elizabeth dönemi bu sebeple kısmen bir referans ama allığın süper kullanıldığı Fenty x Puma defilesiyle araya 200 yıl koyarak Marie Antoinette’i de ilham listesine ekliyoruz. Yine de teatral makyaja kaçacak o ince çizgi üzerinde temkinli olunmalı. Fırçanızı yüzünüze sürmeden önce en az bir kere üfleyin bizce. 

Tags: Fenty x Puma Yaz Makyajı Highlighter

Yazar: Öykü Akdaş
Milano Tasarım Haftasından Akılda Kalanlar
Röportaj: Rhye