XOXO The Book
XOXO The Mag

Zekanız İçin Ne Kadar Bütçe Ayırdınız?

Yapay zeka ve insan beynini ayrı düşünmek yersiz; Zuckerberg’e göre ikisi neden bir arada olmasın ki?

Elon Musk insan beynini yapay zekaya bağlamayı hedeflediği Neuralink projesinin detaylarını Mart ayında açıklamıştı. Bilgisayar ve insan beyni arasında direkt iletişimi sağlayacak bu teknolojinin ilk amacıysa nörolojik rahatsızlıklar sebebiyle duyulan acıyı indirgemekti. Bir sonraki adımlarının da insan beynini güçlendirecek beyin-bilgisayar arayüzü çalışmaları yönünde olacağını söyleyen Elon Musk, Mark Zuckerbeg’in F8 konuşmasından sonra nasıl hissediyor, halini hatırını soran var mı?

İki gün boyunca gelecek ve teknoloji keşfine doğru yol alan, önde gelen geliştirici teknoloji firmalarının bir araya geldiği Facebook F8 dün (19 Nisan) sona erdi. Mark Zuckerberg’in şirketin gelecek planları doğrultusunda bot teknolojisine yoğunlaştıklarını, sanal gerçeklik, zenginleştirilmiş gerçeklik ve yeni iletişim metotlarıyla ilgili de ilerlemeler kaydettiklerini söylediği konuşması da tahmin edersiniz, günün gündemine oturdu. F8’in ikinci günü de gündemin değişmeyeceği yine Facebook’un CEO’su tarafından teyit edildi:

“Yarın bağlantı ile ilgili bütün çalışmalarımızı sizlerle paylaşacağız. Halen bizleri Arizona’da bekleyen bir ekibimiz var, Aquila’ya ikinci uçuşumuz için hazırlık yapıyorlar. Güneş enerjili uçağımız, dünya üzerindeki herkesi internette gerçek anlamda bağlantıya ışınlayacak. Ve sizi bu doğrultuda üzerinde çalıştığımız daha birçok iletişim teknolojisiyle de ilgili bilgilendireceğiz. Regina Dugan’dan yaptıklarımızın bir kısmını ve yine ekip olarak zenginleştirilmiş gerçeklik üzerine neler koyduğumuzu dinleyeceksiniz. Ve bu çalışmalar elbet bir gün, yalnız zihninizi kullanarak iletişim kurmanızı sağlayacak beyin bilgisayar arayüzünü de içeriyor.”

O an salonda bulunan sektörün bütün önde gelenlerinin yüzlerini bir bir zihninizde çizin. Hazır, hâlâ aklımızdan geçen her şey dillendirmediğimiz sürece bize kalıyorken, bu ‘mahremiyetin’ keyfini çıkarmalı.

“Zekayla ilgili yeni buluşlarla, insan beyni arasındaki bağlantı ekranlar, klavyeler el hareketleri ve ses denetimiyle kısıtlanıyor. Bu zoraki giriş – çıkış kurallarını takip ettiğimiz için zihinlerimize çok az erişimimiz var. Silisyum temelli makinalarla beraber geçireceğimiz ve oluşacak daha üstün zekalar için bu sistem artık  sınırlayıcı bir unsur.”

O yarının ertesinde uyandığımız bugünden sonra, Mark Zuckerberg’in mavi gezegeni Facebook neleri değiştirecek diye merak ediyorsanız, videodan takip edebilirsiniz. Hissettikleriniz burada sarf edilecek herhangi bir sözcükten daha etkili olacaktır.

Eylül 2016’da SpaceX projesi kapsamında gerçekleşen patlama, Mark Zuckerberg’i biraz kızdırmıştı, çünkü Elon Musk’ın proje alevlerinin ucu kendi uydularına dokunmuştu. Bilim adamları, teknoloji haberi sızıntıları ve projelerle ilgili pek magazin haberi yapılmıyor, biliyorsunuz. Yine de Elon Musk, Mark Zuckerberg’ten gelen karşı atağa ne cevap verecek merak içindeyiz.

Tags: Facebook F8 Mark Zuckerbeg

Yazar: Öykü Akdaş
Bu Haber Bizim Gezegenden Değil
Milano Tasarım Haftasından Akılda Kalanlar