XOXO The Book
XOXO The Mag

Bu Haber Bizim Gezegenden Değil

Hatta güneş sistemimizden bile değil: koşullarıyla Dünya’ya en yakın, olası yaşam alanı (sonunda) keşfedildi.

Astronomical Journal dergisinde yayınlanan habere göre gökbilimciler, Dünya’dan sonra en yaşanılası gezegeni tespit ettiler. Bu gezegenin şimdiye kadar, gelecekte yaşanılabilir gezegenler arasında listelenen Proxima b veya TRAPPIST-1’e oranla daha iyi koşullar sunduğu da öngörülüyor. Çünkü ilk kez Dünya’ya benzeyen bir gezegenin etrafında atmosfere rastlandı.

Geçmiş yüzyıla bakıldığında bugün uzay biliminin geldiği nokta, araştırma teknikleri ve listelenen bilgiler hayal edilenin de ötesinde. Bugün insanoğlu Ay’a kadar ayak basabilse bilse de, uzay istasyonları ve donanımlı teleskoplar sayesinde güneş sisteminin dışındaki gezegenler ve sistemler ile ilgili bile bilgi sahibi. Bu bilgiler ışığında beyaz perdeye ve sayfalara konu olan teoriler, ütopyalar ve distopyalar aynı şekilde bilginin kaynağına da ilham oluyor. Şimdi gelinen noktaysa: SUPER-EARTH LHS 1140B. Dünya’ya gerçekten bir alternatif keşfedilmiş olabilir mi?

Bu kızıl, sönük yıldız Dünya’dan 39 ışık yılı uzakta. Aslında 2015’te Dr. John Southworth tarafından keşfedilen ve GJ 1132b adı verilen gezegenin şimdi su, metan ya da ikisinin karışımından oluşan kalın bir gaz tabakasıyla çevrili olduğu saptanmış. Bu yüzdendir ki artık adı SUPER-EARTH LHS 1140B. Gökbilimciler ve uzman görüşlerine göre bu gelecekte yaşanılması olası gezegenlerin keşfiyle ilgili bugüne kadarki en heyecan verici gelişme.

Şili’deki Avrupa Güney Gözlemevi’nde bulunan teleskopla keşfedilen Süper Dünya, yerküreden 1.4 kat daha büyük. Yörüngesinde bulunduğu yıldız ise Güneş’ten daha küçük ve daha soğuk. Yine de SUPER-EARTH LHS 1140B’nin yüzey sıcaklığı 370 dereceyi buluyormuş. Korlar üzerinde yürümeye ne kadar hazırsınız?

Fotoğraf: NASA CfA/David Aguilar

Tags: Astronomical Journal SUPER-EARTH LHS 1140B

Yazar: Öykü Akdaş
Ceylan Özgün Özçelik ve Kaygı
Zekanız İçin Ne Kadar Bütçe Ayırdınız?