XOXO The Book
XOXO The Mag

Bu Çek-At Başka

Analog fotoğrafı uzaktan sevenler için, Lomography’den kolay kullanıma yeni bir alternatif.

Hikayesi olan markalara tüketici kalpleri her zaman bir pencere açıyor ya, bilirsiniz Lomography’nin ki de bir başka tatlı. Yoksa bu tatlılık hikaye anlatıcısından mı geliyor, ya da altın kurallarından ve manifestolarından mı? Dünyanın her yerinde mağazaları olan diğer markalardan ziyade, Berlin’de karşınıza çıkan Lomography’ye uğramadan yapamazsınız hani. Hikayelerinin en başında sırt çantalarına fotoğraf makinalarını atıp uyguladıkları fiziki gerilla pazarlaması bile, başarılı start-up başlıkları altında verilmiştir.

Gelelim Simple Use Film Camera’ya... Hislere göre renk değiştirdiği mitleri, bir ara ilkokulları kasıp kavuran çirkin yüzükleri hatırlar mısınız? Bir nebze o yöne atıfta bulunacağız. Simple Use Film Camera üçlü pakette geliyor. Üç farklı kamera üç farklı özelliklerle bir pakette yani. Her tek kullanımlık makina ile 36 tane fotoğraf çekilebiliyor.

Bir makinadaki filmleri bitirip, sonra diğerine geçmek gibi bir pervasızlık ise kesinlikle yapılmamalı. Günler film şeridi gibi akarken monokroma, mutluluk içinde renk keşfinde analog parlaklığına ve hiç bitmemesi dilenen anlarda mor donukluğuna ihtiyaç duymuyor muyuz?

Şımarıklık diz boyuysa eğer, neden flaş hep beyaz mesela? Soruyu felsefeye kaydırıp işi içinden çıkılması imkansız bir hale sokmadan, Simple Use Film Camera’nın üç farklı renkte flaş filtrelerinden bahsedelim. Flaş yine beyaz ama tamam, bozmayın. Artık filtre kuşağının renkleri de uygulamanın dozuna kalmış. Sarı, magenta ve mavi filtreler tek tek ya da birlikte kullanılabiliyor. Heyecan burada; birlikte kullanarak altı farklı tonda renk de elde edebiliyorsunuz.

Deneysel fotoğrafçılık ideojisi tabii bu Lomography projesinde de eksik kalmıyor. Simple Use Film Camera’ya yeniden 35mm film yerleştirerek amatör/deneysel/profesyonel fotoğrafçı hayatınıza devam da edebilirsiniz.

 

Tags: lomography fotoğrafçılık

Yazar: Öykü Akdaş
En Açılası KonserV!
Tiyatro Artık Nadasa Bırakılmıyor