XOXO The Book
XOXO The Mag

70 Yıllık Konfora Yeni Bir İmza

Ne otomobil yalnızca bir araçtır, ne de koltuk sadece bir obje! Her ikisi içinde farkı yaratan, yaşattıkları konfor ve deneyim... Bu iki konuda çok iddialı iki marka deneyimlerini birleştirdi ve ortaya sıradışı bir sonuç çıktı.

Ferrari’nin 70’inci yıl kutlamaları kapsamında, Ferrari Tasarım Stüdyosu tarafından özel tasarlanan Ferrari Ofis Koltukları 4-9 Nisan tarihlerinde gerçekleşen 2017 Milano Tasarım Haftası’nda tanıtıldı. 2010 yılında Ferrari stilinin çizgisini ve devamlılığını sağlamak için kurulan Ferrari Tasarım Stüdyosu, bu koltuklar için, önemli bir tasarım markası olan Poltrona Frau’nun 50 yılı aşkın deneyim birikimine sahip Ar-Ge birimi ile işbirliği yaptı. Poltrona Frau’nun bu uygulamadaki imzası, yeniden tanımladığı ofis koltuğu ergonomisi oldu.

Ferrari ve Poltrona Frau işbirliği

Cockpit ismini taşıyan tasarım ne yalnızca bir otomobil koltuğu ne de kendi başına bir ofis mobilyası. Arkasındaki hikaye ve detaylarında, iki güçlü markanın DNA’larını okumak mümkün. Bir yandan Ferrari’nin çağrıştırdığı hız, dinamizm ve yarış tutkusunun çizgisel izlerini taşırken, bir  yandan Poltrona Frau markasının sunduğu konfor, rahatlık hissi ve hareket özgürlüğünü içinde barındırdan bir tasarım.

Tasarıma verilen Cockpit isminin arkasında, kokpitin, konsantrasyon, hızlı refleks, önsezi ve kazanma arzusunun birleştiği bir yer olması yatıyor. Burası insanın araçla iletişim kurduğu nokta. Bir koltuk ise, mimari ile modüler yapının birleştiği ve çeşitli kullanım olasılıkları sunan bir obje. Bu iki deneyimin birleşmesinden çıkan hikaye Cockpit’in tasarım kodlarını ortaya koyuyor. Bu tasarımı baz alan iki modelden ilki olan President, yarış koltuklarından esinlenerek daha yüksek sırt ünitesi ile bedenin üst yarısı için ekstra bir konfor sunarken, ikincisi Executive, daha özgür bir hareket kabiliyeti sağlayacak şekilde tasarlanmış. Her iki modelin uygulamasında ise, Ferrari  ve Poltrona Frau markalarının sunduğu konforun alameti farikası olan sofistike bir malzeme kullanımı tercih edilmiş.

Ferrari 70’inci Yıl Tanıtımı

Günlük Yaşamın Şiiri – Hayattan Sahneler
Still Active v.2