XOXO The Book
XOXO The Mag

Yeni Sanat Yazarları ile Tanışın

Mixer’in bu yılın başında yaptığı ‘Sanat Yazarları için Açık Çağrı’ sonucu seçilen yazılar ArtWriting Turkey kitabında toplandı.

Mixer, bir süredir sahiplendiği sanat yazarlığı kavramına dair çalışmalarını sürdürüyor. Galeri, 2017 başında bir çağrı yaptı ve gelen sanat yazılarını Istanbul Art News Genel Yayınlar Direktörü Yasemin Bay, Doğan Kitap Yayın Direktörü, gazeteci-yazar Cem Erciyes, gazeteci ve AICA üyesi Evrim Altuğ gibi deneyimli isimler değerlendirdi. Seçilen 10 makale ArtWriting Turkey kitabında toplandı. Lansmandan önce Mixer ile bu kitabı konuştuk.

‘Sanat Yazarları için Açık Çağrı’ kapsamındaki yazılardan seçtiklerinizi kitaplaştırdınız. Öncelikle böyle bir çağrı yapmaya nasıl karar verdiniz?

Sanat eleştirisinin ve sanat yazımının Türkiye’deki durumu ve eksiklikleri üzerine çok konuşuluyor. Biz de bu konuda bir sanat kurumu olarak üzerimize düşeni yapmak üzere ArtWriting Turkey projesini başlattık.

ArtWriting Turkey, 2013 yılından bu yana geleceğin sanat yazarlarına imkan yaratmayı hedefleyen bir proje. Bu hedefe yönelik olarak, geçen dört yıl içinde sergi okuma ve eleştirisi, röportaj atölyesi gibi birçok workshop, yurtiçi ve yurtdışından sanat yazarı ve eleştirmenlerinin katıldığı panel ve etkinlikler düzenledik.

Bu sene de sanat yazımı alanında kendini geliştirmek isteyenlere yönelik yeni bir fırsat yaratmak amacıyla ilk defa bir açık çağrı yaptık. Başlıca amacımız genç ve yeni sanat yazarlarını keşfetmek, yazılarının yayınlanmasını sağlayarak kariyerlerine güzel bir adımla başlamalarına önayak olmaktı. Jüri üyelerimiz Istanbul Art News Genel Yayınlar Direktörü Yasemin Bay, Doğan Kitap Yayın Direktörü, gazeteci-yazar Cem Erciyes, gazeteci ve AICA üyesi Evrim Altuğ’un gelen başvuruları değerlendirmesi sonucu seçilen başarılı yazıları kitaplaştırdık. Böylelikle güncel sergiler üzerinden bir farkındalık yaratmak, anlam okumalarını geliştirmek ve farklı zihinlerden yeni bakış açıları yakalamak ve onları yaymak üzerine bir iletişim geliştirebileceğimizi düşündük. Bu etkinliklerin ve yayınların arşivlenmesine de özen gösteriyoruz. Daha önce yayınladığımız kitaplar gibi bu yayının da üniversitelerin ve müzelerin kütüphanelerinde yer almasını sağlayacağız.

ArtWriting Turkey, daha önce bu alanda çalışmayı düşünmeyen ya da nasıl ve nereden başlayacağını bilemeyen birçok kişiye yol gösterecek bir proje olarak devam edecek. Bu etkinliklerde diğer sanat kurumları ve ilgili kişilerle işbirliği yapmayı da önemsiyoruz. Bu şekilde etkisinin ve olumlu dönüşlerinin daha büyük olacağını düşünüyoruz.

Size ulaşan yazılar genellikle hangi yaş gruplarından ve şehirlerdendi?

Başvurularda herhangi bir yaş aralığı gözetmedik; adaylar arasında öğrenciler de, sanat alanı dışında kariyerlerine devam edenler de vardı. Şehir olarak İstanbul, Ankara ve Eskişehir öne çıkıyor ama yurtdışında yaşayan adaylardan da başvurular geldi.

Yazıları değerlendirirken ne gibi kriterler gözetildi?

Açık çağrıya gelen başvuruların her biri ArtWriting Turkey’nin 2017 jürisi tarafından incelikle değerlendirildi. Yazının akıcılığı, kapsayıcılığı, ifade şekilleri, okuyucuya sunduğu içerik, eleştirel bakış gibi kriterler gözetildi.

Sizce Türkiye’de sanat yazarlığının en sorunlu yanı nedir?

Sanat dünyasında genel olarak Türkiye’de eleştiri kültürü gelişmiş değil gibi bir algı var ve bu her zaman bir şikayet konusu. Ama bu kültürün gelişimine katkı sağlamak hepimizin görevi diye düşünüyoruz. Sanatın herkes tarafından daha anlaşılır olması ve herkese ulaşması için kullanılan dil çok önemli. Basın bültenlerinden dergilere, gazetelerden bloglara kadar birçok mecrada kullanılan ağır dil, sanatı insanlardan uzaklaştırabiliyor. Bu konuda özellikle genç yazarların bir eğitime ya da teşviğe ihtiyacı oluyor. Bu tarz programların olmaması önemli sıkıntılardan biri.

Öne çıkan sorunlardan biri de, telif haklarının ödenmesi konusundaki sıkıntılar. Yazarlar emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Bu mesele, kişilerin sanat yazarlığını bir meslek olarak edinmesindeki en önemli engel. Bu konu maalesef dünya genelinde de bu şekilde.

Kültür-sanat yayınlarının sayısının az olması ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Basılı yayınların azlığı çoğu zaman maddi sıkıntılardan kaynaklanıyor. Fakat internet üzerinden yapılabileceklerin sınırı yok. Burada da sıkıntı yine kişilerin bunu bir meslek olarak edinememesi ve zaman. Özellikle bu dönemde şirketlerin reklam ve sponsorluk bütçelerini kısmaları da bu alanda sıkıntılar yaratıyor. Bunun yanı sıra yeni yeteneklerin teşvik edilmesiyle her geçen gün daha iyi bir noktaya ilerleyebileceğimizi düşünüyoruz.

Siz bir galeri olarak sergilerinizin basında yeterince yer aldığını düşünüyor musunuz? Bu yer alan yazıların niteliği konusundaki fikirleriniz neler?

Basında yeterince yer almanın aslında niteliğini değerlendiriyoruz daha çok. Basın bülteninden direkt alınmış metinlerdense üzerine düşünülmüş, sergi ve okuyucu arasında bağ kurabilecek yazılar bizim için çok daha değerli. Çünkü çağdaş sanat dünyasını algılamanın, içerisinde düşüncesel olarak var olmanın en derin noktaları daha çok okumak, daha çok yorumlamak ve daha çok tartışmak. Sergi yazılarının da bu paralelde eleştirilerek, yorumlanarak ortaya konmuş olması, okuyucu için de düşündürücü ve besleyici bir içerik oluyor. Aynı zamanda sanatçıların ve kurumların da kendileri hakkında bir geri bildirim almaları açısından da önemli bu.

Daha önce de sanat yazarlığıyla ilgili çeşitli workshoplar yaptınız. Bu konuyu bu kadar önemsemenizin nedeni nedir?

Mixer olarak da iki ana misyonumuz var: sanatın daha geniş çevrelere ulaşabilmesi ve genç sanatçılara destek olmak. Sanat yazımı bu iki misyonu da kapsayan bir alan; sanatın daha geniş bir kesime aktarılabilmesini sağlarken  sanatçıya işleri hakkında bir ayna tutuyor. Bu iki misyonu destekleyecek ve sanatın dokunduğu her alanda workshoplar yapıyoruz. Sanat yazarlığı özelinde workshoplar yapmamızın esas nedeni ise bu alanda üniversitelerde ya da farklı kurumlarda özelleşmiş bir eğitimin bulunmaması ve biraz sahipsiz kalmış olması. Sanat yazarlığı alanında çalışan profesyonellerle bu alanda çalışmayı düşünenleri bir araya getirerek bir diyalog ve aktarım sağlamak, kendilerini geliştirme olanağı sunmak istiyoruz. Bunu da her zaman diğer kurumlarla işbirliği içerisinde gerçekleştirmeye devam etmek istiyoruz.

Tags: ArtWriting Turkey Mixer

Yazar: Nihan Bora
Can Yalman ile Tekne Tasarımı Üzerine
Renk, Daha Çok Renk!