XOXO The Book
XOXO The Mag

Geç Olsun da Güç Olmasın

Glossy’den gelen habere göre Milanolu Prada, e-ticaret ile evrimleşen lüks markalar zincirine resmi olarak katılmış bulunuyor.

Bu cümleden sonra “Yıl olmuş 2017...” yorumunu biz de şuraya iliştirelim. Nitekim Prada ve e-ticaret ile ilişkisi bir spagetti dalgasına dönmüş durumdaydı. En temiz örneği ise 2016 yılında 295 milyon dolarla, kâr oranında yüzde 16 düşüş yaşadıkları açıklaması. Fakat bu hikayenin bir giriş cümlesi de var: Prada 2011 yılında tarihinin en düşük satışını yapmıştı.

Aradan geçen altı yılda neler değişti derseniz, Prada yeni ve olası ilişkisinde adımlarını çok bulanık ve yavaş attı; aslında pek ilerlemedi de diyebiliriz. 365 kampanyası sayılmaz… Net-a-Porter ve MyTheresa gibi lüks markalara yaptıkları kısmen toptan satış ve beraberinde gelen başarı bile gözlükleri kaldıramadı belli ki. Kimse Patrizio Bertelli’nin odasına koşarak “Online satış, online satış!” diye ayaklarını yere vurmadı mı yani?

Prada daha şimdilerde dijital kampanyalara ağırlık verdiğini ve genç tüketiciye odaklandığını söylüyor. Millenial tüketiciden yeni mi haberleri oldu dersiniz? Bu terime karşılık gelen yaş grubundan ve alışkanlıklarından bir paragrafla, mini bir özet geçmeli. Sonrasında belki siz de Gucci’yi duraklama döneminden, yükselen basamaklara taşıyanın bu kitleyi hedef almanın bir sonucu olduğunu çıkarabilirsiniz.

Millenial tüketici olarak 1977 ve 2000 yılları arasında doğan bütün jenerasyonları gösterebiliriz. Bunlar eğitim seviyesi yüksek, kadın – erkek eşitliğine dayalı birliktelikler ve yaşam standartları konumlandıran, yalnız Amerika’da 200 trilyon dolar alım gücüne sahip, bireysel insanlar. Havalı olan her şeyi, temelde teknolojiyi desteklerler. Teknolojik gelişmeleri takip eder, kendilerine uygun olanları gündelik rutinlerine yerleştirirler. Forbes yazarı Dan Schawbel’in son bulguları ışığındaysa, reklamların, markalarla sadık bir ilişki kurmalarında hiç mi hiç etkisi yok! Tanıdık geldi mi?

Konumuza dönelim; Patrizio Bertelli “Tüketici son 10 yılda alışkanlıklarını temelden değiştirmiş durumda” diye bir başlık attı. Tahmin edeceğiniz gibi metnin devamında bu doğrultuda yapılacak düzenlemeler geliyor. Yapılacaklar listesini paylaşmadan önce bizim başlık gelsin: geç olsun da güç olmasın!

Yapılacaklar listesinin maddelerini daha sağlıklı hazırlamak adına atılan ilk adımın Mediaset’in reklam direktörü Chiara Tosato’yu işe almak olduğunu söyleyerek başlayalım. Medya gurusu Chiara Tosato’nun oluşturduğu yeni ekip, lüks modaevinin resmi dijital platformlarını canlandırmak adına tam gaz çalışıyor. Müşteri ve satış ilişkilerine bir sosyal medya platformu yaratan Çinli WeChat ve Japonya çıkışlı Line ile girilecek işbirliği bu ekibin ilk eforu sayılabilir mi? Yalnız WeChat’in ise Çin’de 800 milyon kullanıcıya ulaştığını da buraya ekleyelim. Prada kimi mağazalarını kapatıp, havalı pop-up store dünyasına girmeyi planlıyormuş. Bu dünya onları da pek bir heyecanlandırmış. Sizce millenial tüketici, yakın gelecekte kalbinde Prada için kocaman bir yer açabilir mi?

Tags: Prada Prada Online

Yazar: Öykü Akdaş
Blob VB3: Nohut Oda Bakla Sofa
Can Yalman ile Tekne Tasarımı Üzerine