XOXO The Book
XOXO The Mag

Blob VB3: Nohut Oda Bakla Sofa

2050’de dünya nüfusunun yüzde sekseninden fazlası şehirlerde yaşıyor olacak. Peki her bir metrekarenin değerli olacağı gelecekte, nasıl daha küçük düşünebiliriz?

Belçikalı mimarlık ofisi DmvA architecten’in, Xfactor Agecies için tasarladığı Blob VB3, mobil bir ünite olarak, ana mekanın (bu örnekte ajansın ofisinin) bir uzantısı şeklinde düşünülmüş. Yumurta şeklindeki bu çok işlevli mikro-mekan, çalışma odası, misafir birimi ya da bahçe evi olarak kullanılabilir, hatta treylere atılıp kampa götürülebilir…  Zira temel olarak polyester malzeme kullanıldığı için hem oldukça hafif, hem de su ve ısı yalıtımlı.  Bu tam teşekküllü yumurtanın içinde tuvalet, banyo ve mutfak, ayrıca uyuma ve depolama için mağara nişlerini anımsatan oyuklar bulunuyor. İstenirse, burun kısmı açılarak verandaya dönüşebiliyor.

Geçmişle geleceği harmanlayan ve lüksten kaçınıp minimum ihtiyaçlara cevap vermek üzere planlanan bu 20 metrekarelik alan hepimizi geleceğe davet ediyor. Eskilerin deyimiyle “nohut oda bakla sofa” bu mekanı yakından görmek için galeriye buyrunuz…

Fotoğraflar: Frederik Vercruysse

Tags: Blob VB3 DmvA architecten Tasarım Mimari

Yazar: Hande Gönüllü
Justine Tjallinks
Geç Olsun da Güç Olmasın