XOXO The Book
XOXO The Mag

CARNE y ARENA

Cannes Film Festivali’nde sergilenecek ilk sanal gerçeklik enstalasyonu ziyaretçileri mültecilerin yerine koyuyor.

The Revenant ve Bird Man’ın Oscar ödüllü yönetmeni Alejandro G. Iñárritu’nun CARNE y ARENA isimli sanal gerçeklik entalasyonu, Milano’da bulunan Fondazione Prada ve diğer müzelerden önce 17-28 Mayıs arasında düzenlenen Cannes Film Festivali’nde sergilenecek. ‘Mevcut gerçek, fiziksel olarak görünmez’ anlamına gelen CARNE y ARENA ziyaretçiler için, göçmenlerin ve mültecilerin insanlık hallerini keşfetmelerine olanak sağlayan görsel ve fiziksel bir yolculuk haritası çiziyor. Enstalasyonun prodüksiyonunu sağlayan ve finanse eden iki isim ise Legendary Entertainment ve Fondazione Prada.

Gerçek hikayeleri ziyaretçilerle buluşturacak eser, ana kahramanlar ve yaşadıklarına tanık olanlar arasında bulanık ve iki boyutlu bir bağ yaratmayı amaçlıyor. Enstalasyon kapsamındaki geniş alanda yürüyebiliyor ve baştan sonra bir mültecinin yaşadıklarına tanık olabiliyorsunuz. CARNE y ARENA’nın sunduğu daha önce hiç kullanılmamış sanal gerçeklik teknolojisi ise karakterleri deneyimlemek adına çoklu hikaye yaratacak şekilde, geniş bir alana konumlandırılmış.

Dört Akademi ödüllü, Meksika asıllı yönetmen Alejandro G. Iñárritu “Bu projenin kafamda canlandığı son dört yıl içinde birçok Meksikalı ve Amerikalı mülteciyle konuşma fırsatı buldum. Yaşadıkları ve hikayeleri beni çok etkiledi, bu yüzden bir kısmını bu projede benimle çalışmaya davet ettim” diyor, “Amacım sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak bu insanların hikayelerini onlarla tanışmayanların da deneyimlemesi ve onların da bu insanları anlamasıydı. Böylece göçmenler ve mülteciler çerçevesine bakan diktatörlüğü yıkacaktık. Ziyaretçiler bu projede yürürken kendilerini onların yerine koyacak, onların ayaklarıyla yürüyecek, onların bedenlerine işleyecek ve kalplerine girecekler.”

Altı buçuk dakikalık solo bir deneyim yaratacak eserin tamamını, Fondazione Prada’da önümüzdeki Haziran’dan Aralık ayına kadar ziyaret etmek mümkün. Fakat proje ilk olarak Cannes Film Festivali’nde Official Selection başlığı altında yer alarak bu festivalde sergilenecek ilk sanal gerçeklik enstalasyonu olacak.

 

Cannes 2017
Moddi’den Yeni Video: Army Dreamers