XOXO The Book
XOXO The Mag

Cuts Of The Week #79

Müzik sohbetleri, manasız reklam filmleri, a cappella ve Bukowski.

Pentatonix – Bohemian Rhapsody

Başlı başına bir şaheser, bir efsane, bir klasik olan ve içerdiği bol harmonili elementlerle, seneler boyu a cappella topluluklarının tercihi olmuş Queen’in Bohemian Rhapsody’sini, bu defa gözde Pentatonix’ten dinliyoruz. Sonuna kadar bir mesaj beklediğiniz ama hüsrana uğratan klibi de ilginç bir eşlik.

 

Fleet Foxes – Crack Up

Daha önce, yıllar sonra gelen teklisinden bahsettiğimiz, dönüşleri muhteşem olacak Seattlelı grup Fleet Foxes’ın çıkacak albümü Crack-Up’ın stüdyodan kesitler, müzikal ve görsel minik elementlerle süslenen siyah-beyaz fragmanı bekleyenini heyecanlandırmayı başarıyor.

 

SNL’in Pepsi ile imtihanı

Saturday Night Live’ın meşhur reklam bölümünün konuğu bu defa Pepsi oluyor. “Reklamın iyisi kötüsü olmaz” diyerekten Pepsi’nin geçenlerde yayınlanan ve epey tepki alan reklamını hunharca eleştiren video, içinde Kendall Jenner’ı içeren, hiçbir şey anlatmayan ve yanlış göndermelerle dolu gerçek reklam filmini kesinlikle epey iyi alaya almış.

 

Charles Bukowski’s Crappy Life

Aksi ruhlu, geç keşfedilen ve kesinlikle her detayı yazılası bir hayat geçiren Charles Bukowski’nin 1993’te, klasiklerinden biri Run With The Hunted’ı sesli kaydedeceği gün evinde, arada derede yapılan bir röportajdan seçmeler Bukowski’nin hayatına saydam bir geçit niteliğinde. Geç gelen şöhretinden, yazmaya nasıl bağımlı olduğundan, edebiyat dünyasından ve bitmez tükenmez deneyimlerinden bahsettiği üç dakikalık video, aynı zamanda eşlik eden çizimlere sahip.

 

A Guide to Radiohead

Soru şu: Bir insan karşınızda 45 dakika boyunca durmadan Radiohead hakkında konuşsa onu dinler misiniz? Dahası, böyle bir fikir internette tutar mı? Tutuyor. Çok da güzel oluyor. Deep Cuts, bu tarz müzik sohbetlerine adanmış bir YouTube kanalı. Havalı görseller, çekici efektler olmadan, sadece karşınızda konuya hakim bir arkadaşımız oturup, tane tane düşüncelerini anlatıyor. Radiohead’e giriş niteliğindeki 45 dakikalık sohbet tadında video ile bilgisayarınızla konuşmaya başlayabilirsiniz. 

 

King Gizzard & The Lizard Wizard – Lord of Lightning

Avustralya psychedelic sahnesinde havai fişek gibi patlamış, bunu da sonuna kadar hak etmiş çılgın füzyoncular King Gizzard & The Lizard Wizard, su geçirmez canlı performanslarıyla ne kadar kusursuz müzisyenler olduklarını kanıtlıyorlar. Daha dev son albümlerini atlatamamışken, albümde yer almayan ve yakında çıkması muhtemel yeni albümden daha önce duymadığımız bir parça çalarak yine gönülleri fethettiler.

 

Anne Hathaway & Jason Sudeikis

WIRED’ın özgün konseptlerinden ‘İnternetin En Çok Aranan Soruları’nın bu hafta konuğu Colossal’ın başrolleri Jason Sudeikis ve Anne Hathaway. Bir nevi “kendini Googlelamaca” denebilecek olayda konuklar Google’da kendileri hakkında en başta çıkan soruları yanıtlıyorlar.

 

Arca – Desafío

Alışılmadığı keşfeden yaratıcı sanatçılardan sayacağımız Arca’yı (Alejandro Ghersi) Björk, FKA Twigs (Tahliah Debrett Barnett) gibi şahsına münhasır isimlerle yaptığı fantastik işbirlikleriyle tanıyoruz. Bu defa solo işiyle harikalar yaratan Arca’nın yeni teklisi Desafío, İspanyolca ‘meydan okuma’ anlamına geliyor. Oldukça ışıklı, özgün, apokaliptik ve mesajlı bir video sahip şarkı bu haftanın en iyilerinden denebilir.

 

Temples – Mystery of Pop (live at KEXP)

Bu köşeyi yine Avustralyalı bir gruba ayırdık. Bir önceki kadar füzyon olmasa da, psychedelic rock camiasına adını yazdırmayı başarmış, bir nevi geçmişe götüren Temples’ın nostaljik kıyafetleriyle, süper kayıt kalitesine sahip KEXP’de yaptıkları canlı performansı kaçırmaya değmez.

 

China Blue – 80 yaşında bir zenne

Şov dünyasının vazgeçilmez renklerinden olan zennelerin günlük rutinini, oraya nasıl geldiklerini ve hayatlarını daha yakından görmek isterseniz, New York’taki evinde China Blue, hâlâ hayranlık verici derecede işine bağlı kalan hali ve anılarıyla size cazibe üzerine bir iki ders vermeye gönüllü.

Dört Teker Üzerinde...
British Vogue’da Yeni Dönem