XOXO The Book
XOXO The Mag

Farkında Mısınız?

Seks artık satmıyor…

Şimdi ne kadar dillendirilmese de 20 yıl sonra pazarlama derslerinde “Seks ne zaman satmamaya başladı?” sorusunun 10 puanlık cevabı 2016 – 2017 olacak. İki üç yıl öncesinden başladığı da bir amfide tartışma konusu olabilir fakat 2010 ve öncesi yanıtı için “otur evladım, sıfır!”

Eckhaus Latta’nın İlkbahar-Yaz 17 kampanya çekimlerini gördünüz mü? Çok mühim bir mevzu değil aslında; yalnızca Henji Shin çiftleri gerçekten seks yaparken fotoğraflıyor o kadar. İşinizin temeli sekse dayanmıyorsa, pazarlama anlamında daha ne kadar ileri gidebilirsiniz mesela? Fakat buna da yine ayrı bir başlık atılmalı. Eckhaus Latta örneğiyse ilk teorimizi destekler nitelikle; çünkü fotoğrafçı Henji Shin’in ekibin gözü olmasının bir nedeni, 2011 yılında yayınladığı seks fotoğrafları kitabı. Şimdi 2011’i kırmızı kalemle yuvarlak içine alıyoruz.

Milano’da 2013 kışında, Avrupa soğuğu yüz uyuştururken Abercrombie erkeklerinin kapılarda sıcacık ve üstsüz karşılamaları sayesinde ‘seks satar’ ilkesiyle ilk kez yüzleşen biri olarak, durumu yargılamadığımı söyleyebilirim. Heyecan mı? Yine de gururla haykırabilirim: Fotoğraf sırasına girmedim! O dönemde Guess kızları krepe saçlarıyla push-up sutyen takıyordu, her şey kontrol altındaydı yani. Bugün Abercrombie kimseyi soymuyor, hiçbir model de az sonra havaya sigara dumanından halkalar püskürtecekmiş gibi bir tavır takınmıyor. Sinirli ve aksi değiller artık; plaj kenarında sırayla birbirlerini sırtlamış, tuzlu havada koşuşturuyorlar işte.

Glossy’nin bu karanlıkta kalmış konuya tuttuğu fenerin ışığında örneklerimize devam ediyoruz. Donatella Versace daha geçenlerde Hong Kong’taki mağaza açılışında ‘sexy’ kelimesinden çok sıkıldığını söylemişti. Bu kelime artık marka için tembel bir eşanlam haline gelmiş. “Versace kadını bu kelimeden çok daha fazlasını yansıtıyor, sadakat, cesaret ve güç gibi.” İnanılmaz! Sözü geçen marka Versace, 2013 yılına kadar Yunan heykeli formunu abarttığı için evrendeki vücut yağı stoklarını bitirmişti.

Bu noktada seksin 2017’de neden satmadığı ile ilgili ilk teoriyi ortaya atmanın vakti geldi: kadının yükselen gücü. Diğer teoriyi ise Sex & Psychology blogunun yazarı Dr. Justin Lehmiller’ın sözleriyle verelim:

“Seksle pazarlama noktasında doyuma ulaştık, artık seks eskisi kadar etkili değil. Bugün insanlar hayalini kurdukları bütün pornografiye, istedikleri anda birkaç tık ile erişebiliyor. Böyle bir düzende zaten seks içerikli reklamların şok etkisi yaratması beklenmemeli. Özetle artık bu reklamlar kimsenin tuhafına gitmiyor.”

Yine moda başlığı altında devam ediyoruz. Sezonun öne çıkan trendlerinde bol kesimlerin ve rahatlığın ön planda olduğunu cadde mağazaları ve vitrin önlerinden bile takip edebilirsiniz zaten. Asıl büyük haber geliyor: 2016 yılında seksinin devrilmez kalesi Victoria’s Secret büyük bir darbe aldı. Aralık 2016’da yayınlanan şovu tarihinin en düşük reytinglerini almış.

Tom Ford ve Alessandro Michele’in iki ayrı Gucci’si de yine nereden nereye çizelgesine iyi bir örnek teşkil edecektir derken, Lehmiller’in bu konudaki son sözlerine kulak veriyoruz: “Trendler tekerrürden ibarettir, ‘seksi’ geri gelecektir.”Cappadox Festival Öncesi Peter Broderick
Dünyayı Keşfetmeye Bir Adım