XOXO The Book
XOXO The Mag

Müşteri İlişkileri Mi Dediniz?

Gap’in yeni stratejisti beş yaşında bir kız çocuğu. Diğer yöneticilerinse bu işbirliğinden çıkarmaları gereken bir iki ders var.

Üniversitede marka tasarım dersi alırken hocamız sürekli temiz düşünmemiz gerektiğini söylerdi. Aynı bir çocuk gibi direkt ve sade analizler yaparak çizdiğimiz yollardan, yine bir çocuk inadıyla taviz vermemeliydik. Aramızda çocuklar için ‘acımasız’ diyenler oldu; onlara dönerek kendimizden emin bir “Yalan konuşuyorsunuz!” diyemedik. Mehmet Hoca (Mehmet Erdener) dört yaşındaki oğlunun ağzından dökülen her bir felsefe taşını bizimle paylaştığındaysa, çocuk zihninin pürüzsüzlüğü hepimizi yenmişti. Dönem sonunda ise acımasızlıklarının, toplumsal değerlerin zihinlerine daha yerleşmemiş olmasından kaynaklığı konusunda hem fikirdik. O günden beri çoğumuz her çocuğu dikkatle dinliyor ve onu ciddiye alıyoruz sanıyorum.

İnanır mısınız, birkaç hafta önce de bu acımasızlardan biri Amerikalı, ünlü perakende şirketi Gap’a ciddi bir şikayet mektubuyla saldırmış.

Sevgili Gap,

Benim ismim Alice Jacob ve neredeyse beş buçuk yaşındayım. Superman ve Batman tişörtlerini çok seviyorum; bir de yarış arabalarının olduğu tişörtleri. Sizin bütün kız tişörtleriniz de pembe ve prensesli şeyler. Erkek tişörtleriniz de çok havalı. Üzerlerinde Superman, Batman, rock-and-roll ve yarış arabaları var. Peki ben ve arkadaşım Olivia gibi bunları seven kızları hiç düşünüyor musunuz?

Artık lütfen biraz havalı kız tişörtleri yapabilir misiniz? Ya da erkek giyim ve kız giyim diye ayırmasanız, sadece çocuk giyim yapın mesela?

Teşekkür ederim,

Alice Jacob

Acımasız eleştirilere maruz kalan Gap ise, CEO’su Jeff Kirwan vasıtasıyla dün cevabını verdi.

Selam Alice,

Bize gönderdiğin mektubu aldım ve sana bizzat ben cevap yazarsam daha doğru olacağını düşündüm.  Adım Jeff ve Gap’in yöneticisiyim. Harika bir stil anlayışına sahip, oldukça havalı bir çocuğa benziyorsun.

GapKids olarak kızlar ve erkekler için her zaman geniş bir çeşitlilik alanı yaratmaya çalışıyoruz. Buna kızlar için dinozorlu, itfaiyeli, köpekbalıklı ve süper kahramanlı tişörtler de dahil. Son Disney koleksiyonumuz Güzel ve Çirkin, kızların cesareti ve güçleriyle ilgili, ki bu bizim için de çok önemli.

Ama haklısın, herkesin zevkine uygun bir çeşitlilik yaratma konusunda daha iyi bir iş çıkarabilirdik. Tasarımcılarımızla konuştum ve senin zevkine uygun, daha eğlenceli şeyler üzerine çalışmaya başlayacağız.

Unutmadan, sana son koleksiyonumuzda benim en beğendiğim tişörtlerden birkaç tanesini yolluyorum. Lütfen onlara bir göz at ve bana ne düşündüğünü söyle. Müşterilerimizin yorumları bizim için çok önemli, her sezon daha iyi ürünler tasarlamamızda bize  çok yardımcı oluyorlar.

Tekrar teşekkür ederim,

Jeff

Bırakılan bahşişi müşteri ilişkisiyle bağlantılandırdığımız göz önünde bulundurulursa, bu mektuplaşmadan çıkarılacak birden çok ders var aslında. Dünya çapında 100 binden fazla çalışanı bulunan Gap’in büyük bir sorununa beş yaşındaki bir kız çocuğu çözüm buluyor. Mektuplaşmanın iki yüzünün önemi ise bunun çok ötesinde. Küçük bir kız sesli düşündüklerini kağıda döküyor ve ciddiye alınıyor. Neresinden tutarsanız tutun, kadın gücüne örneğin ve verilecek desteğin şüphesiz ki çok pürüzsüz ve enfes bir örneği diyelim ve sizi aynı sorundan mustarip, bu sefer sekiz yaşındaki bir kızın geçtiğimiz aylarda sosyal medyada fenomen haline gelen videosuyla baş başa bırakalım: “Kız ve oğlanları neden ayırıyorsunuz ki? Hepimiz aynı derecede iyiyiz…"

Tags: Gap

Yazar: Öykü Akdaş
Doğunun İncisi
Gülüyor, Gülmüyor, Gülüyor...