XOXO The Book
XOXO The Mag

Japonların Kadim Tutkusu: Sakura

Nisan ve Mayıs aylarında sokakları pembe-beyaz kiraz çiçeklerine bürünen Japonya için sakura, doğanın kısa sürecek bu güzelliğinin takdir edilişi kadar yeni başlangıçların da simgesi.

Seyahat yayınlarının Japonya üzerine bir dosya hazırlamak için çoğunlukla Nisan ve Mayıs aylarını seçtiklerine dikkat etmişsinizdir belki. Baharın gelişini, doğanın canlanışını sıradan bir sevincin ötesine taşıyıp ona neredeyse bir kutsallık atfetmiş Japonlar. Burada baharla özdeşleşen bir şey var tabii: sakura, yani kiraz çiçeği. Kışın bitişini ve yeni bir ‘yaşamın’ başlangıcını simgeleyen sakura zamanı, TV, gazete ve online yayınlarda tıpkı havadurumu gibi il il rapor ediliyor ve kiraz çiçeklerinin birkaç hafta sürecek coşkunluğu parkları, sokakları donattığında, şehirde bir bayram havası esiyor.

Kiraz çiçeklerinin açması, herhangi bir ağacın çiçeklenmesiyle eşdeğer değil. Pembe-beyaz ağaçların altında yapılan pikniklerin, söylenen şarkıların her gelenekte olduğu gibi bir geçmişi var.

Bahar müjdesini sakuraya kaptıran erik ağaçları

Aslında her şey Çin’in erik ağacını baharın habercisi olarak görmesi ve Japonların o dönem bu ülkeyle kurduğu iyi diplomatik ilişkiler sonucu, Çin’e has ritüelleri örnek almasıyla başlıyor. Ne var ki, 8’inci yüzyıldaki Nara Dönemi’ne uzanan ‘eriklerin çiçeklenmesi partisi’ bir engele takılıyor: Erikler Japonya’da Şubat ayında çiçekleniyor, Şubat ayı ise çiçek izleme, yani doğayı takdir etme‘eylemini’ bayram kılmak için fazla soğuk kaçıyor. Bunun üzerine baharın gelişini kutlamak için, Mart sonu, Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenen kiraz ağaçlarının daha uygun olduğu fark ediliyor. 9’uncu yüzyıla tekabül eden Heian Dönemi’ne kadar sakuraların açışı saray mensuplarının çoktan törenle karşıladığı bir gelenek halini almış oluyor.

Sakura ziyafeti, 1603’te başlayan Edo Dönemi’ne dek aristokratik havasını koruyor; 17’inci yüzyıl itibariyle halkın da her bahar kutladığı bir ritüele dönüşüyor. 

Günümüzde ise baharın gelişi, yani sakuraların açışı, Japonya’da finansal dönemin ve akademik yılın başlangıcı kabul ediliyor.

Çiçek izlemenin inceliği: hanami

Yine geçmişi Edo Dönemi’ne uzanan hanami kültürü, ‘çiçek izlemek’ diye tercüme edilebilir. Şehirleri kiraz çiçekleri kuşattığında, toplumun her kesiminden insan ağaçların altında sofralar kuruyor ve yüzyıllara dayanan bir gelenekle, çok kısa süren bu kıymetli sakura zamanının şükranla tadını çıkarıyor.

Hava durumu kadar önemi var: il il sakura raporu

Sakuralar en erken, ülkenin güneyinde açıyor. Okinawa Şubat’ta çiçeklenmeye başlıyor, Kyoto ve Tokyo ise Nisan başı çiçekleniyor. Kuzeye ilerledikçe, kiraz ağaçlarının çiçeklenmesi Nisan sonu ve Mayıs başını buluyor. 

Tags: Sakura Kiraz Çiçeği Festivali Japonya Jag-Style

Yazar: Itır Yıldız
Kargaların Prensesine Övgü
Doğunun İncisi