XOXO The Book
XOXO The Mag

Kniterate: 3D Dikiş Makinesi

Şurada görmüş olduğunuz dikiş makinesinin dikemeyeceği hiçbir şey yoktur. Bitti mi? Bitmedi!

Kniterate’in kurucusu Gerard Rubio, tasarım okulunda 80’lerden kalma dikiş makinalarıyla büyük savaş verenlerden yalnızca biri. Mezun olduktan sonra, şu hepimizin işleyişini anlamaktan korktuğu ve kullanım alanının genişlemesine daha uzun yıllar olduğunu düşündüğü 3D teknolojisi var ya, ona merak salıyor. Sonuç ise şimdi satışta: Kniterate . Altı tane farklı iplik yerleştirmeye olanak veren bu dikiş makinesi 3D teknolojisiyle temellendirilmiş.

Tasarım meraklılarına rahat bir kullanım alanı sağlayan bu makinenin öne çıkan bir özelliği de zamandan tasarruf. Kniterate yazılımında yer alan beden ve modellerden uygun gördüğünüzü seçtikten sonra renk gibi detaylarla oynayabiliyorsunuz. Veya hayatınızın fırsatı karşınıza çıkmışçasına tasarım işine girişip, tam olarak uygulamak istediğiniz modeli bu uygulamaya yükleyerek, yine aynı süreci başlatabiliyorsunuz. Geriye tasarımınızın, makineye yerleştireceğiniz hafıza kartları üzerinden, 2 ila 5 saat arasında hayata geçirilişini kutlamak kalıyor.

Kniterate’in en büyük destek kanadı da amatörlere gidiyor. Amatör kelimesinin etimolojik kökenini kutlayan bu dikiş makinesi, tasarıma dair hiçbir bilgi sahibi olmasanız da, bütün işleyişi basit anlatımıyla önünüze seriyor. Endüstri için uygunluğu zaten su götürmez bir gerçek; fakat butik stüdyolar ve evlerde de bu dalganın kısa zamanda yayılma potansiyeli taşıdığını göz ardı etmemek lazım.

Hayal gücünün kanatları tadında, kreatif zihinleri besleyen diğer programlar ve makineler gibi Kniterate de olası limitlerden olabildiğince kaçınmaya odaklı. Makinenin iğne kısmının kontrolünü bilgisayarınızdan sağlıyorsunuz. İplik türü için ise sınır sizsiniz; yeni jenerasyon bu dikiş makinası kalın, ince her ipliği dokuyabiliyor.

Yazılım, uygulama gibi kelimelerin ardından gelen izleyiciye hepimiz aşinayız. Kniterate’ın genç yaratıcıları bu sebeple sosyal medya ve paylaşım zincirini de göz ardı etmemişler. Yazılımı kullananlar tasarımlarını, diğer bağımsız sanatçılarla, uygulama içinde sunulan sosyal medya platformu üzerinden paylaşabiliyorlar.

Dikiş makinesinin öncelikli satışı 4 bin 499 dolardan yapılmış fakat halen piyasa değeri 7 bin 499 dolar. Her hafta ziyaret ettiğiniz mahallenizin terzisi Müjgan Abla, gösterdiğiniz her elbiseye “Kalıbı tutuyor zaten” derken, cümlenin devamına 600 TL sıkıştırıyorsa, bu çok da astronomik bir rakam değil sanki... Ya da yeni şirketinize yapacağınız tek ve dev yatırım Kniterate olabilir belki.

Tags: Kniterate 3D Dikiş Makinesi

Yazar: Öykü Akdaş
Antwerp'te Bu Bahar Neler Yapabilirsiniz?
Berlin’de Kelebek Etkisi