XOXO The Book
XOXO The Mag

Reklamın İyisi Mi, Kötüsü Mü?

Sakın! “Reklamın...” diye başlayan o diğer klişe cümle ağzınıza hiç yakışmıyor… Haftanın en iyi beş (ya da altı) reklamını listeledik. Değerlendirme sizde.

İyi reklam filmleri birden çok duyguyu tetikleyebiliyor. Aile, dostluk, hırs, güç, sinir, sevgi, aşk, acıma gibi aklınıza gelen her duygu seline yoğunlaştırabiliyorlar sizi. Temelde yatan sebep de, farkında olduğumuz ve olduğunuz üzere, markanın sunduklarına sahip olma isteği. Bilinçli tüketici için satış süreci de, bir objeye daha sahip olmaktan çok daha derin bir hesap. Satın aldığınız her ürünün ardında onunla gelen bir vizyon var.

Bir markayı sevmek, hakkında bilgi sahibi olmak bile, sizi anlık yalnızlıktan kurtarabiliyor ya da kariyer çizginize yön verebiliyor. Aynı kulaklıktan sizde de olması, Billy Holiday’den You Go To My Head şarkısının playlistinizde bulunması veya bir tasarımcının geçen yıl da başka bir mimara atıfta bulunduğu bilgisi, anlık, hayati değerler taşıyabiliyor. Ve bu yüzdendir ki markalar da dertlerini, sunduları ürünün arka planını ve neleri desteklerken, nelere karşı çıktıklarını, en genel tabiriyle nelerden ilham aldıklarını, potansiyel tüketiciye en etkileyici haliyle sunmaya çalışıyorlar. Yeri gelmişken, Pepsi 6 Nisan Perşembe günü bu doğrultuda bir hata yaptı veya bazı kaynaklara göre imkansızı başardı.

Cindy Crawford’tan sonra ikinci kez bir modele yer verdiği reklamını Youtube’da yayınlayan Pepsi, daha aradan saatler geçmeden sosyal medyada #BlackLivesMatter hareketini küçümsemekle suçlandığı için, reklamı bütün mecralardan çekti. Problem olan sahne geçen yıl siyahilerin yaşam haklarını savunmak için yaptıkları protestolar sırasında bir kadının polisin karşısında durduğu ana benzer bir anın reklamda mizansene dönüştürülerek, küçümsenmesi görüşüydü.

Başka bir kaynaktan gelen habere göre ise haftayı Kendall Jenner ve Pepsi reklamı dramasıyla kapatmıyoruz; rahatlayın! Haftanın en iyi beş reklamı sırasıyla aşağıda.

 

Dove, Baby Dove #RealMoms 

 

Sono, The Big Lebowski On Playbase

 

Sheraton, We Dive In And Go Beyond

 

Lynx, Boys Don’t Cry

 

Soulcycle, Find It!

Tags: Pepsi #BlackLivesMatter Kendall Jenner

Yazar: Öykü Akdaş
Yeni Lanvin
Antwerp'te Bu Bahar Neler Yapabilirsiniz?