XOXO The Book
XOXO The Mag

Siri'yi Arzulayanınız Var Mı?

Mindshare tarafından yayınlanan endüstri trend raporuna göre dijital asistan kullananların bir kısmı 'o sesi' arzuluyor.

Spike Jonze’un yazıp yönettiği Her filmini izlediniz mi? Joaquin Phoenix, Theodore karakteriyle ziyadesiyle güzel bir oyunculuk sergilemişti. Scarlett Johansson’un yalnız sesten ibaret olduğu filmde Theodore kusursuz işletim sistemine ses veren Samantha’ya aşık oluyor. İllet bir distopya!

Mindshare’de yayınlanan endüstri trend raporuna göre ise bu senaryo gerçek oldu. Google Home ve Amazon Echo gibi sesli işletim sistemi kullanıcılarının yüzde 37’si dijital asistanları için “Keşke gerçek olsa...” diyormuş. Dudaklardan dökülense buzdağının görünen kısmı; asıl gerçek fısıltıların ardında. Sese karşı cinsel fanteziler kuruluyormuş. Bu bizi şaşkına çevirdi mi? Hayır.

Catfish’in altı sezonunu ve 79 bölümünü konuya dahil etmiyoruz; bu başka bir mevzu. Sebebiyse, sesli işletim sistemi kullanıcılarının varlıklı ve genç erkekler olması. Endüstri trend raporunu okuyan markalar kendilerine nasıl yeni pazarlar açacak, bu da yeni merak konusu. Dijital asistanını arzulamanın kime ne zararı var sonuçta? 

Tags: Dijital Dünya Dijital Asistan Siri Aşk Teknoloji

Yazar: Öykü Akdaş
Sergi: Eternity of Nature and Soul
Wonderland-ish