XOXO The Book
XOXO The Mag

“Bu Resim Hava Kirliliğiyle Yapıldı”

Sanayi atıklarının, zararlı maddelerden arındırılıp bir sanat eserine dönüşmesi mümkün mü? Yanıt, farklı zeminlere uygulanan Air Ink boyalarında.

Hava kirliliği öyle bir boyuta ulaştı ki, bilim insanları önlenemeyen zararı faydaya çevirmenin peşine düştü. Hindistan merkezli Air Ink markası böyle bir niyetle kolları sıvamış. MIT (Massachusetts Institute of Technology) bünyesinde yeni teknolojiler tasarlamak üzere çalışan Media Lab’in yan ürünü Graviky Labs tarafından geliştirilen marka, taşıtlardan çıkan egzoz dumanını sıvılaştırarak mürekkep ve mürekkep bazlı ürünler elde ediyor. Maharet ise Graviky’nin tasarladığı Kaalink adlı cihazda.

Cihaz, motor çalıştığında ve egzoz borusundan duman çıkmaya başladığında devreye giriyor. Hava kirliliğine neden olan maddelerin yüzde 95’i cihazın içine dolarken, gaz serbest bırakılıyor, böylece motora zarar gelmiyor. Ekip, aylarca hava kirliliğinin en korkutucu boyutlarda olduğu Asya’nın çeşitli bölgelerinde Kaalink’i kamyon, jeneratör ve feribotlarda denemiş. Ardından sıra, farklı zamanlarda cihazda toplanan milyarlarca parçacığın içinden, ağır metaller ve kanserojen maddelerin kalıntılarının temizlendiği laboratuvar sürecine gelmiş. Nihayet zararlı maddelerden arındırılan isten, birtakım endüstriyel aşamalar sonucu mürekkep ve boya elde edilmiş.

Graviky’nin verdiği bilgiye göre 45 dakikalık emisyondan bir tüp Air Ink üretilebiliyor. Oldukça kazançlı bir ‘zarar-fayda’ ilişkisi değil mi? Aşağıdaki videoda bu üretimin sanatsal çalışmalarda nasıl güzel ve estetik sonuçlar verdiği de görülebilir.


Graviky kurucu ortağı Anirudh Sharma, Seeker adlı internet sitesine yaptığı açıklamada, Kaalink’in bir dizi testten geçtiğini, ülkelerin kirliliği geri dönüştürebilmesi için yakında cihazı çeşitli büyüklükteki bacalarda da kullanılabilecek şekilde geliştireceklerini söylüyor. Kickstarter’da kampanya başlatan şirket, ürettikleri teknolojiyi daha geniş alanda uygulayabilmek için fon desteği arıyor.

Şu an Air Ink kalemleri 2, 15, 30 ya da 50 mm olmak üzere farklı uç kalınlıklarına sahip, dileyen 150 ml’lik mürekkep şişelerinden de alabiliyor. Boya, kağıt, kumaş, duvar, pano üzerine uygulanabiliyor.

Tags: Air Ink Geri Dönüşüm Sanat

Yazar: Itır Yıldız
Çürük Dondurma Yer Misiniz?
Li Edelkoort