XOXO The Book
XOXO The Mag

Çürük Dondurma Yer Misiniz?

Çürük elma yenir mi? Evet. Dondurması olur mu? Evet. Peki nasıl olur?

Her ay mutfak dümenini başka bir temaya çeviren Salt & Straw, malzemelerini artık yiyecekler içinden özenle seçiyor. Bu cümleden sonra yüzünüzü yeşil, gözlerinizi X yapıp bir önceki sayfaya dönmeyin; duyduğumuza göre tadı harikaymış.

İnsan toplumunun bu çağa göre ilkel kaçan sosyolojik problemleri bir köşede dursun, mavi küremiziz üzerinde hâlâ aç olan insanlar var. Evet hâlâ karınlarını doyuracak kadar bile yiyecek bulamıyorlar. Obezitenin genç nüfusu tehdit ettiği farkındalığı ve GDO’lu yiyeceklerle savaşan aktivistlere saygımız sonsuz. Yine de yalnız Amerika’da insan tüketimi için üretilen yiyeceklerin 1,3 milyar tonu her yıl ziyan ediliyor ve bundan bahseden de pek yok.

Salt & Straw aklınıza gelen her şeyi sihirli tarif defteriyle lezzetli bir parça yaz esintisine çeviriyor ya da acı tatlı bir brain freeze seansına. Balık sosundan fermantasyon geçirmiş bala; çürümüş elmalardan kalmış baharatlara kadar... Kafanızda bulutlanan o lise laboratuvarı karesini silkeledik geçti; dondurmaların sağlığınızı tehdit edeceğiyle ilgili minik bir soru işareti bile bırakılmıyor. 

Firmanın kurucusu Kim Malek 2011 yılında Amerika’da üretilen yiyeceklerin yüzde 40'ının ziyan edildiği gerçeğiyle ilk adımı attıklarını söylüyor. 2017’de dünyayı kurtarmıyorlar tabii ama yılda yaklaşık 2 bin ton atık yiyeceği geri dönüştürüyorlar. Etkilendiniz mi? Artırıyoruz, Portland Food Project ve Urban Gleaners gibi benzer kuruluşlarla da atık gıdaları dönüştürmek amacıyla ortak projeler yürütüyorlar.

Kim Malek, mutlu ayrılan her bir müşterinin yiyecek israfına verilen bir destek olduğunu düşünüyor. Tristram Stuart da, 2009 yılında yayınlanan Waste: Uncovering the Global Food Scandal kitabında “Tek bir kişi, tek bir şehir ve tek bir ülkeden yola çıkarak yiyecek savurganlığına son verecek bir devrim yaratmalıyız,” diyordu. Devrimi yine dondurma yaptı; haydi bakalım artık yaz gelsin. 

Tags: Salt&Straw Dondurma Geri Dönüşüm

Yazar: Öykü Akdaş
Mudo Friends III
“Bu Resim Hava Kirliliğiyle Yapıldı”