XOXO The Book
XOXO The Mag

İç Mekanda Devrim: Yapay Günışığı

Bir nano teknoloji mucizesi olan CoeLux aydınlatma aksesuarı, yarattığı yapay günışığıyla mimari ve tasarımda çığır açacak gibi görünüyor.

İçinde bulunduğunuz odaya tıpkı gökyüzünü andıran bir panelden günışığının süzüldüğünü düşünün. Detaylıca hayal edin ama; odanın içinde oluşturduğu gölgeler ve vurduğu nesnenin büründüğü renkle birlikte... CoeLux aydınlatma sistemi, gerçekmiş gibi görünen günışığını, açık ve mavi bir gökyüzü görüntüsüyle kaplı panelden mekana yansıtıyor. 2009’da kurulan Avrupalı start-up firmanın, nano teknolojiyle mümkün kıldığı bu yapay günışığı, kullanılacak alanın büyüklüğüne, hatta istenilen ışık yoğunluğuna göre ayarlanabiliyor. Mavi-beyaz tonların ağırlıkta olduğu bir günışığını mı tercih edersiniz, yoksa Ekvator kuşağı ülkelerinin keskin gölgelerini mi? Ya da belki biraz daha loş bir ışık?

İcadın perde arkası

CoeLux’un kurucu ortağı Paolo Di Trapani, nano teknolojinin pratikte nasıl işlediğini açığa vurmasa da, güneşle aynı dalga boyuna ayarlanmış LED ışıkların kullanıldığını belirtiyor. Tabii ‘doğal’ günışığının yaratılması için daha fazlasına ihtiyaç var; atmosferin ince değişkenlerinin kopyasını yapmak örneğin. Bu noktada atmosferdeki ışık ve rengin aynısını oluşturmak için, üzerine nano parçacıkların serpiştirildiği, bir milimetre kalınlığındaki plastikler devreye giriyor. 

Di Trapani, Wired’a verdiği demeçte, ürettikleri ışığın kalitesini, yarattığı gölgeyle ölçtüklerini belirtiyor. “Doğrudan güneş ışığı alan nesnelerin keskin gölgeleri olur; fakat bu gölgeler sadece siyah ya da gri değil, tıpkı gökyüzünde dağılan ışıktan geldiği gibi, biraz da mavidir.” 

Farklı meteorolojik olaylarla etkileşim içindeki yeni seri CoeLux ST

Geçtiğimiz aylarda CoeLux ST (Sky Tales) adlı ikinci serisini de piyasaya süren marka, ışığın farklı etmenlerle ilişkisini ele alarak kendi yaptığı icada bir nevi boyut atlatıyor. Işık bu seride su, kar, yapraklar ve sis tarafından yansıtılıyor, emiliyor ya da bu elementlerin etkisiyle dağılıyor ve kırılıyor.

Perakende sektöründeki yenilikçi girişimlerin ödüllendirildiği European Innovation Prize for Retail 2017’in galibi olan CoeLux’un farklı modelleri hastane, otel, ofis, spa, havaalanı, müze, konut, toplu taşıma gibi pek çok iç mekanda kullanılabilecek. Hatta mağaza satışlarında CoeLux aydınlatmalarının rolünün büyük olacağı düşünülüyor. Di Trapani, yarattıkları aydınlatma sisteminin, gökdelenlerin yeraltında inşa edilebilecek versiyonlarına da ilham verebileceğine inanıyor.

Son olarak, sık sorulan bir soruya değinelim: Hayır, maalesef bu yapay günışığı vücuttaki D vitamini ihtiyacını karşılamıyor. Ama belki günün birinde… Kim bilir?

Type Tees
13 Reasons Why