XOXO The Book
XOXO The Mag

Abu Dhabi’nin İlk Anıt Parkı Idris Khan İmzalı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk anıt parkı Wahat-Al-Karama açıldı. Parkta yer alan anıtın yaratıcısı ise Idris Khan.

İngiliz sanatçı Idris Khan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk savaş anıtına imza attı. Abu Dhabi’deki Wahat Al Karama Parkı’nın kalbinde yer alan bu eser, emirliğin birliğini vurguluyor.

Pakistan ve Galler orijinli bir aileden gelen 38 yaşındaki sanatçı Idris Khan, 2017’nin en ses getiren isimlerinden biri oldu. 46 bin metrekarelik bir alanı kaplayan ve ‘Vahaların vahası’ anlamına gelen Wahat Al Karama Parkı’nda yer alan bu savaş anıtı, görenleri derinden etkileyen bir eser.

1971’de bağımsızlığını ilan eden Birleşik Arap Emirlikleri, Mart 2015’te Suudi Arabistan’ın Yemen’e yaptığı operasyon sonucu 45 askerini kaybetti. Bunun ardından, BAE 30 Kasım’ı anma günü ilan etti ve şehitlerin anısına bir anıt yaptırılmasına karar verdi.

Uluslararası sanat ve tasarım stüdyosu UAP, anma komisyonunu görevlendirmek üzere atandı. Suudi Arabistan’da ses getiren kamusal projelerine imza atan UAP, bu iş için uzun süren bir çalışma gerçekleştirdi.

Küratöryel ekip, bu anıt için üç finalist arasından Idris Khan’ın çalışmasını seçti. Khan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne duyduğu derin ilgi güçlü batı algısı ile birleşince, ortaya projeyi kazandıran eser çıktı. Khan’ın tasarladığı bu anıt, 23 metre yüksekliğinde ve 31 alüminyum kaplı çelik tabletten oluşuyor. Tüm bu tabletler, askerler ve ülkeleri arasındaki bağı göstermek, güç ve gururu temsil etmek adına birbirlerine yaslanıyor. Ayrıca tabletlerde önemli şairlerden birçok şiir ve alıntı bulunuyor. İnsanlar bu şiir ve alıntılar sayesinde anıtla kişisel bir ilişki kuruyor.

Khan, eserini oluştururken neler düşündüğünü şöyle anlatıyor: “Amacım, hem kaybı ve anıları, hem de birliği ve desteği ifade eden manevi bir park yaratmaktı. Bu anıtın merak uyandırmasını ve çağdaş sanatın duyguları nasıl etkileyebileceği konusunda pozitif ve umut verici bir etkiye sahip olmasını istedim.”

Fotoğraflar: ©Jonathan Gainer Surface Photography

Tags: Idris Khan Wahat Al Karama UAP

Yazar: Nihan Bora
Heath Ledger'ı Özleyen?
Fahrelnissa Zeid’i Bu Yıl Çok Anacağız