XOXO The Book
XOXO The Mag

Chaumet İçin Okul Projesi

21 yaşındaki Central Saint Martins öğrencisi, Chaumet için 1200 adet elmastan oluşan bir taç tasarladı.

Dünyaca ünlü mücevher markası Chaumet, öncü tasarım okullarından Central Saint Martins’le ortak geliştirdiği proje kapsamında genç yetenek Scott Armstrong ile yeni nesil bir taç tasarladı. Yapımı 1200 saat süren tacın üzerinde 1200 adet elmas ve 150 adet turmalin bulunuyor.

Genç nesille bağ kurmayı amaçlayan köklü markanın bugüne kadar John Galliano, Alexander Mc Queen, Zac Posen, Gareth Pugh gibi nice devrimci tasarımcı yetiştirmiş Central Saint Martins’in öğrencileri ile işbirliğine gitmesi sürpriz değil belki ama bu işbirliğine konu olarak taç gibi kullanım alanı oldukça sınırlı bir aksesuara yönelmesi ilgi çekici. Marka bunu, logosunun da stilize bir taç şeklinde olmasıyla açıklıyor; 1780 yılında kurulan Chaumet, Fransız aristokrasisi ve özellikle de İmparatoriçe Joséphine için tasarladığı taçlarla ün kazanmış.

Marka ‘21’inci yüzyılın tacı’ için Central Saint Martins’in mücevher tasarımı dalında lisans ve lisansüstü sınıflarında okuyan 60 öğrencisi arasında bir yarışma düzenlemiş. Yarışmanın sekiz finalisti arasında ipi göğüsleyen ise, Vertiges adlı tasarımıyla 21 yaşındaki Scott Armstrong olmuş.

Yarışma, katılanlar ve tasarımları, Chaumet ve Central Saint Martins’in belgesel tadındaki tanıtımlarıyla beraber altı videoluk bir seri halinde yayınlandı (aşağıda). Son videoda Scott’ın kendine iltifat ettiği bölüm ise gerçekten dikkate şayan… Serüvenin ilk aşaması, Chaumet x CSM #1 Meeting the History bölümü. Central Saint Martins mücevher tasarımı öğrencileri Londra’dan Paris’e Maison Chaumet’in 237 yıllık arşivini ziyarete gidiyor. Napolyon’un biricik sevgilisi Joséphine’in bütün taçlarını tasarlayan Chaumet, tarihinde birçok kraliyet üyesine hizmet etmiş. Vendôme Meydanı’nda bulunan  ve 1927 yılında tarihi eserler listesine alınan salonda ağırlanan öğrenciler, ikinci bölümde okullarının yolunu tutuyor. Serüvenin üçüncü bölümü(Chaumet x CSM #3 The Last 8) uzun uğraşlar sonucu seçilen sekiz finalisti konu alıyor. Her biri birkaç cümleyle kendilerini tanıtıyor ve 21’inci yüzyıl taç tasarımı için ilham aldıkları kaynakları anlatıyorlar. Bir sonraki bölümde Chaumet ve Central Saint Martins yetkililerinden oluşan bir kurul her öğrenciyi teker teker dinledikten sonra kararını -hiç uzatmadan- veriyor: Scott Armstrong! Kendisi kazandığını duyunca bir hayli şaşırıyor fakat beşinci bölümde Scott’tan dinlediklerimiz ışığında neden bu kadar şaşırdığına hayret ediyoruz.

Son bölümde Scott Armstrong taç tasarımının detaylarını Chaumet’teki atölyeye anlatırken, genç tasarımcının fikrinin ne kadar dahiyane olduğunu bir kere daha anlıyoruz. İlgi çekici bir diğer nokta ise fikri hayata geçirecek zanaatkarın hiçbir heyecan belirtisi göstermemesi. Tacın yapımında 1200 saat harcadığını söylerken bile yüzünde tek mimik sezemiyorsunuz. Ama fark etmez! Sonuç muazzam. 

Tags: Chaumet Central Saint Martins

Yazar: Öykü Akdaş
13 Reasons Why
April 2017 Cover Guest