XOXO The Book
XOXO The Mag

Özge Arslan

Yaşamı ertelemeyip fark ettiğinizde bulacağınız müzik, Özge Arslan’ın yeni synth-elektronik teklisi ve İstanbul’u fetheden videosunda saklı.

Personal Space Records etiketiyle geçtiğimiz ay solo projesinin ilk teklisini yayınlayan Özge Arslan ile teklinin etkileyici videosu, hikayesi ve endüstride yeni bir nefes olarak yeni projeleri üzerine konuştuk.

Bildiğim kadarıyla uzun sürelik bir grup geçmişin var. Pek çok seçenek dolu elektronik müzik dünyasına solo bir kadın müzisyen olarak atılmak nasıl bir süreçti? Teklinin kaydı için stüdyoda geçirdiğin zamanlardan aklında kalanlar neler?

Merkezinde bilincinizin olduğu bir dünya oluşturuyorsunuz... Yaşıyor, üretiyor, fark ettiğiniz ne varsa bunları alternatif anlatım yöntemleriyle paylaşıyorsunuz. Özünde bu amacı güderek çıkmıştım yola. İnsan faktörü mühim; ya yerebiliyor, ya besleyebiliyor sanatınızı. Ekip olmaksa büyüleyici. Her zaman bir ekip ile yürüyor. Çünkü ortaya proje temelli enerji taşıyan bir ürün çıkarıyorsunuz. Ayrıştıran nokta ise sadece, bunu simgeleyen şeyin solo ya da grup olması. Anlattığınız ve taşıdığınız hikayenin karakteri bunu belirleyen.

Unutamadığım ise, çalıştığım kişilerin işe ruhunu da katması.  Günümüzün teknolojik düzeyi pek fazla methediliyor ama bu biraz imkanlarla da bağlantılı. Vokallerimizi resim tuvaline gerilen siyah kumaş filtreyle yüksek tavanlı duvar avizesine asılan bir condenser  (mikrofon) ile kaydettik. Kerem, Güney Afrika’da eğitim almış yetenekli bir adam. Kayıt çok akışkandı; katkısı büyük. Ayrıca mix & mastering konusunda desteğini esirgemeyen Supermatik ile birlikte Seda Ondin’in şarkının ışığını keşfetmeleri de unutulmaz bir andı.  

Fark Et sağlam bir altyapının üstüne yerleştirilmiş, beat dolu bir parça olsa da arkasında hüzün taşıyan bir yalnızlık var gibi hissettiriyor. Paylaşmak istediğin bir hikayesi var mı?

Bilirkişilerin, ürünün değerini gözetmeksizin müziğe karşı ticari ve sığ bakış açılarının sanatçı üzerinde yaratmaya çalıştığı negatif etkiyle karşılaşınca yazmaya karar verdim. Hikayeyi anlatmak üzere harekete geçiren ve besleyen nokta bu oldu.

Fark Et, yaşantı ve dönem gereği kadehlerde kendimizi bulup, yaşamı ertelediğimiz bir dönemi anlatıyor. Kendi değerini bastırıp kalabalık şehrin içinde, yalnızlığında kaybolan kişilerin ışığı bulmaları için sesleniyor.

Fark Et'in klibi hakikaten gelenekselin dışında, merak uyandıran, urban atmosferli bir klip. Fikri nasıl ortaya çıktı, anlatmaya çalıştığı nedir?

İçinde kaygı gütmeksizin mesajlar taşıyan Fark Et’in videosunu Ozan Kıymaç ile birlikte, fikir, duygu ve hayal paylaşarak ortaya çıkardık. Ne hayal ettiğimi anlattım, o da nasıl anlatmamız gerektiğini. Şehrin atmosferinde yürüyüş zaman akışını temsil ederken, karşılaşılan durumlar, farkında olma/olmama durumunu temsil ediyor.

Canlı performanslarında öne çıkan ne; müziğini yeniden yaratırken ne hissediyorsun? Geleneksel enstrümanları ön planda tutmayan bir müzikle seyirciyle etkileşime geçme süreci nasıl ilerliyor?

İlk olarak hikayeyi müzikle ortaya çıkarma durumu doğal bir süreç. Üretirken kendinize kısıtlama koymadığınız müddetçe, performe ederkenki anı dahi hayal edebiliyorsunuz. Canlı set-uplar ise değişiklik gösterecek.  Synth keylerle birlikte basslineın hissiyatı yoğunlukta olmalı. Ruhu olduğu, grooveu ekip içinde enerji yarattığı müddetçe, geleneksellik içermesi şart değil.  Akustik performanslar da oluyor. Diğer set ve performansların ise hazırlığı sürüyor. Önümüzdeki sezon tanıdık yerlerde rastlamanız olası.

Synth-pop ve elektronik müziğin kıyılarında yüzüyorsun; dinlediğin müzikler de bu civarda mı şekilleniyor? İçine üflenen, derinden etkilendiğin, belki de seni sen yapan bir albüm var mı kafanda?

Dinle(n)diğim tür caz. Çoğunlukta ise elektronik janrın skalasına kulak veriyorum. Etkileyen besleyen çok isim var.  Sam Sparro’nun Too Many Questions albümü içime üflenenlere nokta atışı bir örnek olabilir.

Bir uzunçalar veya kısaçalar ufukta görünüyor mu?

Yolda olan bir single bitmek üzere. Video görüşmeleri sürüyor. Upbeat bir şarkı. Arada daha akustik nefesler de verebiliriz. Ardından 12 şarkılık bir albüm tasarlıyorum, iskeleti ortaya çıkmış durumda.

Tags: Özge Arslan Single Fark Et Personal Space Records

Yazar: Bilge Nur Yılmaz
17'inci Yüzyıla Yeni Bakış
Videonun Prizden Öncesi ve Sonrası