XOXO The Book
XOXO The Mag

TFW* Gucci Memes

Millenialların dilinden online kampanya...

Dün Instagram’da parmak kaslarınızı çalıştırıp, geçici görsel hafızanıza yeni eklemeler yaparken, Gucci’nin hesabının milleniallar tarafından ele geçirildiği hissine kapıldıysanız, masamıza buyurun. Yeni saat koleksiyonu Le Maché des Merveilles için kendine ait memeler yayınlayan Gucci, millenial oyununu bir adım daha öteye taşıyor. Kutuplaşan tepkilerde tarafınızı seçmeden önce sakince okumaya devam ediniz. 

Alessandro Michele’nin Rönesans estetiğinin dijital sanatla kurduğu sıkı bağa aşinayız. Beklenmedik genç tasarımcılarla yaptığı işbirlikleri ve hatta sanatçıların işlerini tasarımlarına dahil etmesi, artık Michele’nin olağan hareketlerinden. Zira, yüzyıllar arasındaki git-gellerinde Michele, ne kadar milenyuma yakın dursa da, yönettiği marka mirası dolayısıyla her daim lüks pazarlama kodlarına uygun adımlar atıyor(du). Düne kadar…

Meme kültürünü sayfasından açıklayan Gucci, lüks dünyasıyla ve marka mirasıyla alakadar olmayan bir taraftan yeni pazarlama tekniğini deniyor. Glossier gibi bir markadan beklenebilecek bir hareketle ve hatta zaman zaman markanın estetiğini andıran görsellerle meme kültürüne dahil oluyor. Ya da en azından çalışıyor.

Tabii adım attığı bu yeni dünyada yanına sağlam takım arkadaşları da alıyor; memeleriyle meşhur, @williamcult ve @beigecardigan markanın yanaştığı ilk isimlerden. Görsel tarafta yeni sanatçıları da ekibe ekleyen marka, aslında kağıt üzerinde yeni direksiyonuna ve stratejilerine paralel bir kampanya hazırlıyor. Fakat nedense evdeki hesabın çarşıya uymadığı hissiyatı kampanyanın üzerine çöküyor. Tüketicinin uzun süreli hafızası Gucci’nin geçmişini hatırlıyor ve Instagram’daki güncel hikayeler, akıllardaki mirasla çelişiyor.

Tabii günün sonunda dijital tarafın keyfini sorgulamadan çıkaranlar, kampanyanın dahice olduğunu iddia ediyor. Yeni yüzyılın pazarlama tekniklerinin bilinmezliği bir kez daha deneme yanılma yöntemiyle yolunu bulmaya çalışan lüks sektörünün deney tüpünü patlatıyor.

*Internet jargonu; “that feeling when” 

 

Cuts Of The Week #77
Baselworld Öncesinde Bilmeniz Gerekenler