XOXO The Book
XOXO The Mag

Hollywood Mafyası Ne Giyer?

Brioni’nin yeni sezon için kampanya çekimlerinde Samuel L. Jackson’ın olduğunu görünce, içimden yazmak geldi…

Samuel Jackson’ın Hollywood’da hemen her filmde oynamak için insanları tehdit eden bir mafya babası olduğunu düşünüyorum. Bunu arada sırada düşünüyorum desem daha doğru. Yani ne zaman yeni bir gişe filmi çıksa bunu hep düşünüyorum. Fakat kendisinin, geçen hafta ortası, Interview için yaptığı çekimlerden aşina olduğum fotoğrafçı Gregory Harris’e Brioni takım elbise ve smokinlerle verdiği pozları görünce "işte gerçek bir Hollywood mafyası böyle giyinir" diye geçirdim içimden. Umarım Samuel Jackson’ın ağırlığı ve sözünü dinletir mafyavari duruşu (!) ve tabii ki repütasyonu Brioni için önümüzdeki dönemde yeterli olur. Çünkü yaratıcı direktörlüğü, Neiman Marcus’un sahibi olduğu My Theresa isimli  alışveriş sitesinin o zamanki (2016) moda direktörü Justin O’Shea’ya sadece altı ay gibi kısacık bir süreliğine verilen bu İtalyan klasik erkek giyim markasının imajı yerle bir olmuştu.

Brioni bugün dünyaya açılmayı düşünen kendisi gibi markalara aslında çok dikkatli hamlelerle bunu yapmaları gerektiğini ve liyakatın ne kadar önemli olduğunu bu hamlesiyle bir kez daha gösterdi. Markasını belki birkaç bin kişinin hafızasına bu sayede kazımış da olabilir. Hepten kötü bir hamle dememek lazım (iyimserlikle). O’Shea, evet, belki bizim alışkın olduğumuz klasik erkek giyimini taşıyabilecek biri gibi durmuyor. Hemen her yerinde old school dövmeler, tıraşlı bir kafa ve hep aynı uzunluktaki sakalı ve ince kaslı vücuduyla O’Shea, o zaman  'yeni cool' gibi gelmiş olabilir markaya. Hak vermemek elde değil. Çünkü köklü moda markaları nedense bu ara kökenlerinde yatan bilgi birikimi ve donanımı terk edip değişen zamana ayak uydurmazlarsa, yok olacaklarını düşünüyorlar. Evet bu bir bakıma doğru ancak bunu yaparken kim olduğunuzu unutmamanız gerekir. Değil mi?

 

Brioni 'The Making of One' with Justin O'Shea from Danny Sangra on Vimeo.

LVMH Watch Division direktörü olan Jean-Claude Biver, geçen Ocak ayında yaptığımız görüşmede bana “markalar da insanlar gibidir” demişti. Doğru. Bir insanın 70 sene bir çizgide gidiyorken ve bu çizgiyle başarıyı yakalamışken birden Rock’n Roll yapmak istemesi hatta o da kesmeyip Metallica ile kafa sallaması size de biraz tuhaf gelmiyor mu? Üstelik Justin O’Shea bununla da kalmayıp, herhangi bir tasarım deneyimi olmamasına rağmen, adı dünyanın en iyi terzileri, kalıpları ve dikim tecrübesiyle anılan, kullandığı kumaşların kalitesinden bahsedilmeden geçilemeyeb markanın yeni koleksiyonunu da tasarlamıştı. Instagram fenomeni olmanıza kimsenin bir lafı yok. Bir alışveriş sitesinin satın alma direktörü de olabilirsiniz. Ama tasarımcı veya marka yöneticisi olmak için sizi beğenenlerin sayısından daha çok şeye ihtiyacınız var. Bunu size anneniz bile söyler ama takipçileriniz değil. O’Shea’nın kalkıştığı işte Metallica’yı reklam yüzü olarak seçmesini açıkçası çok da kötü bulmamıştım. Bu tip sürpriz seçimler aslında bir markanın ne kadar çok yönlü olduğunu gösterebilir. Ancak arkasının kesinlikle sağlam doldurulması şartıyla.

Brioni’nin 50’nci yılını kutlamak için 1995 yılında basılan ve  bu yılları anlatan kitabın girişinde, markanın en önemli müşterilerinden meşhur yazar ve editör Gay Talese (dünyada bir dergi için yazılmış en iyi portre olan Frank Sinatra Has a Cold’u yazan zat) ile yapılan bir görüşmede, Talese 1959 yılındaki düğününden beri hep Brioni giydiğini belirtiyor. Ve "markanın İtalyan kökleriyle alakalı yansıttığı ilk şey nedir?" diye sorulduğunda ise şu cevabı veriyor: “The sense of pride in manhood (Erkek olmaktan gurur duyma hali).

Burada bir kez daha "Tasarımlar ve tasarımcıların hepsi geçici" dememe gerek yok sanırım. Ancak markaların, günün gelip geçici moda akımlarına veya kişilerine uyarak köklü değişiklikler yapmadan önce en azından şöyle bir dönüp arkalarına bakmaları gerekir diye düşünüyorum. Brioni bu hatadan erkenden dönerek şimdi 2016 yılında aldığı dünyaya açılma kararını uygulamaya devam ediyor. Markanın henüz bir kreatif direktörü olmasa da yeni CEO’su Fabrizio Malverdi, köklere dönüş sinyalleri veriyor. En azından 'erkek giyiminde sahip oldukları söz hakkını kaybetmeden markayı büyüteceklerinin sinyalleri' diyelim. Dior Homme'un pazarlamasını gayet iyi yürüten Malverdi şimdi bir Hollywood mafyası olan Samuel Jackson'ı Legendary Men isimli yeni uluslararası kampanyanın ilk ünlüsü yaptı. Bundan sonra başarılarıyla gündeme gelmiş çeşitli erkekleri kampanya yüzü olarak yeniden görmemiz mümkün. Ancak bunlar arasında Metallica olmayacak, şimdilik o kesin. 

 

BRIONI presents METALLICA from Danny Sangra on Vimeo.

Takım elbiselerin, klasik erkek giyimi diye geçiştirilemeyecek denli önemli olduğunu ve bir erkeğin tamamen klasik ve sıkıcı gözükmeden de bu formal parçaların içinde ışıldayabileceğini ve erkek olmanın hazzını yaşayabileceğini anlatacak bir hikayeler dizisine kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum. Keza modern erkeğin giyinmekle alakalı öğrenmesi gereken çok şey var İtalyan erkeklerinden. Keza, erkek giyim markalarının da… 

 

Liam Hodges Sonbahar - Kış 2017
Patlıcanın Her Çeşidi