XOXO The Book
XOXO The Mag

Bir Şeker Ağzımızda Ne Kadar Sürede Eriyor?

Şimdi bir laboratuvarda olduğunuzu hayal edin. Mikroskop yerine iPhone 7 Plus’ı koyun ve Cem Talu’nun kısa bir süreliğine öğretmen rolünü üstlendiğini varsayın.

Fotoğrafçı Cem Talu, tatlı krizimiz tuttuğunda avuç avuç yememek için kendimize zor hakim olduğumuz şekerlere farklı bir bakış açısı ile yaklaşmamızı istiyor. Bir şekerin ağzımızda ne kadar sürede eridiğini hayal etmemizi isteyen ve çözünürken renklerinin nasıl değiştiğini bir deneyle bize hızlandırılmış bir şekilde anlatan Cem, bunu yaparken de iPhone 7 Plus’tan destek alıyor. 

Artık doğru kadraj diye bir tanım kaldı mı?

Benim için fotoğrafta değer, işin eşsizliği ile ölçülüyor. Bu anlamda doğru kadraj aslında başkalarının daha önce yapmadığı veya düşünmediğidir. ‘Doğru’ yaptığınız kadraj tekrarlandığı zaman ise değerini kaybediyor. Ama bir de popüler kadrajlar var ve bundan kaçınmak lazım, çünkü bir çekim şekli tekrarladıkça işler birbirine benzeyip sıradanlaşıyor.

Fotoğraf çekerken uzak durulması gereken klişeler neler?

Klişelerin pek farkında değilim ama benim gördüğüm önemli eksiklik fotoğrafçıların çekim öncesi kendini tanıtıp çekeceği kimselerle arkadaş olamamaları. Fotoğrafta dosta bakış ile yabancıya poz verme arasındaki fark çok kolay hissediliyor. Fotoğrafçının sosyal olması gerekir.

Herkesin doğallıktan yana olduğunu günümüzde Photoshop’u ya da benzeri programları hangi doğrultuda kullanıyorsun?

Pardon kim doğallıktan yana ki? Kimse hiçbir zaman olmadı, günümüzde hele hiç değil. Sadece yapılan müdahalelerin anlaşılmaması isteniyor. Photoshop’u makyaj gibi görmek lazım, fazlası abartı kaçıyor ama onsuz da olmuyor. Benim az rötüş yaptığımı söylerler ama söylediğim gibi amacım yapılan müdahalelerin anlaşılmaması.

Sence akıllı telefonlardan sonra fotoğraf çekmek daha kolay bir hale mi geldi?

Günlük hayat için evet, ama profesyonel işler için daha zorlaştı. Şu an iPhone7’nin fotoğraf düğmesine bastığınızda akıllı telefonunuz anında netlik yapıp, pozlamayı ayarlayıp, bu ayarlarla yedi fotoğraf çekip, onları inceleyip arasından en iyilerini seçip, onları birleştirip sizin önünüze sunuyor. Bu hızlandırılmış dünyaya alışan çektiğimiz insanların bu yüzden stüdyoda veya sette ışıklar, ekipman hazırlanırken ve çekimde daha sabırsız olduklarını hissediyorum. Biz setlerde yaklaşık yedi adet fotoğraf çıkarmak için ortalama sekiz saat harcıyoruz.

Bir fotoğrafı paylaştıktan sonra ne kadar beğeni aldığına bakar mısın?

Bakarım tabii, hatta o beğeniye göre daha sonra koyacağım fotoğrafları belirliyorum.

Çekime giderken hâlâ heyecanlanır mısın?

Çekim öncesi hâlâ stres olurum, hazırlıkları yaparken ‘Bir şey atladık mı?’, ‘Bir şeyler eksik kaldı mı?’ veya ‘Yeterince hazırlanabildik mi?’ diye. Ama sete girdiğim anda o stres biter, çünkü artık yapılabilecekler belli olmuştur, geriye eldekileri yönetmek kalır. Hatta ters ve stresli başlayan setlerde daha da rahat hissediyorum, çünkü o andan itibaren sadece daha iyi şeyler olacağı bellidir.

Çekime başlamadan önce gerçekleştirdiğin bir ritüel var mı?

Ekipman ve pil kontrolü, lens ve sensör temizliği ve benzeri sıkıcı ama elzem işler. Genelde bunu bir gün önceden bitirip, bir köşeye o çekim için hazırladığım ekipmanı koyarım.

Peki, poz vermeyi sever misin?

Terzi kendi söküğünü dikemez derler ya, hiç sevmem. Hatta çalıştığım ünlülerle birlikte pek fotoğrafımız da yok. Sette rahat ve salaş kıyafetlerle çalışmayı seviyorum, değişik açılar ararken yerlerde sürünüyor, bir yerlere tırmanıyorum. Bu pozisyonlarda görüntülenmek de hoşuma gitmediğinden backstage çekimlerinden de pek hoşlanmam.

Telefonunu karıştırsak karşımıza kaç tane selfie çıkar?

İnanmayacaksınız ama bugüne kadar hiç selfie çekmedim ve dolayısıyla telefonumda sıfır selfie var. Ama vesikalıklarımı kendim çekiyorum; bu selfie sayılır mı bilmiyorum.

Sosyal medyada ne tip fotoğraflar görmekten sıkıldın?

Selfie desem?

Kendini bir Instagram yıldızı olarak tanımlar mısın?

Kendimi Instagram'da göstermiyorum ki Instagram yıldızı olayım. Orada sadece işlerimi ve hobilerimi paylaşıyorum. Çevremdekilere göre küçük bir takipçi grubum var ama onlar bana fazlasıyla yetiyor.

Kamera yerine, iPhone 7 Plus ile çekim yapmak daha mı kolaydı?

Bu projede evet. Amacım zaten yeni nesil akıllı telefonların ne kadar geliştiğini anlamaktı. İlk başta iPhone 7 Plus’ın genişletilmiş renk yelpazesini denemek için videolar çekmeye karar verdim. Filmic Pro sayesinde hedeflediğim ayarlarda video ve timelapse (hızlandırılmış çekim) yapmak beklediğimden daha kolaydı. Görüntüleri telefonda düzenlemeye yarayan programlara bakarken iMovie ile tanıştım ve hazır şablonlarından biri ilgimi çekti. Renkler konusunda ise şekerlemelerle yapılmış deneyler görmüştüm; ben de Apple ekosistemini kullanarak böyle bir çalışma yapmaya karar verdim.

Cem Talu'nun Candy Experiment isimli videosu

 

Peki, bu sürecin en zorlayıcı kısmı neydi senin için?

Bir sürü beklenmedik şey çıktı karşıma ve bu yüzden beklemediğim kadar uzun sürdü; bir haftamı aldı. İlk problem şekerlerin çözüneceği doğru cam kapları bulmaktı. Büyük marketlere gittim, ancak çay bardağı altlığı buldum; cam ev eşyası mağazasına gittim, orada ise uygun kül tablası bulabildim. Bunları denedim, sonuçlar hoşuma gitmedi ve şans eseri bir arkadaşımda bulduğum uygun kaplar içinde çektim projeyi. İkinci zorluk ise bazı şekerlemelerin çözünmesinin çok uzun sürmesiydi. Ben kullandığım jöle şekerlemeleri yaklaşık 10 saat çektim, ama 30 saat bekletseniz de şişmeye devam ediyorlar. Timelapse çekmenin zorluğu buradan geliyor; birkaç saniyelik görüntü yakalamak için saatlerinizi harcıyorsunuz ve işler beklediğiniz gibi gitmezse baştan yapmanız gerekiyor. Mesela ilk çekimlerde musluk suyu kullandım ama sonra görüntülerde ufak yüzen parçalar görünce şişe su kullanmaya karar verdim ve bir gün daha kaybettim. Veya çekimde üç saat ilerlemişken uçak moduna almayı unuttuğumdan bir telefon geldi ve çekim boşa gitti.

Beklenmedik pürüzler karşısında nasıl tepki verirsin?

Sakin bir inatçı kişi olduğumu düşünüyorum, istediğimi tamamlayamadan huzura erişemiyorum. Ancak sinirlenip bir şeyler kırdığım da hiç olmamıştır.

Çekim için yaklaşık kaç kilo şeker almışsındır dersin?

Kilo bazında o kadar da fazla değil ama üç haftadır artan şekerleri yiyorum.

Fen ve kimya dersinde de senin çekimde yaptığına benzer bir deney yapmış mıydın?

Ortaokul ve lisede deney yapmayı ve laboratuvarda vakit geçirmeyi çok seven biriydim. Diğer erkek öğrenciler gibi ben de en çok elektrik, asit ve ateş ile ilgili deneyler yapmayı seviyordum.

Bu çekimden sonra bir süre şeker yemeye ara verir misin?

Çok ciddi bir şekilde şeker yemeyi tamamen bırakmaya karar verdim ama önce artan şekerleri tüketmem lazım. Gerçi geçenlerde ziyarete gelen arkadaşıma bir kavanoz şeker yedirdim; bu şekilde bitirmeyi umuyorum.

XOXO, deneyindeki şekerlerden hangisi olurdu?

Bence en etkileyici görsel şölen olan M&Mler olurdu.

 

Bir Dönüşümün Hikayesi
Beaten Fame