XOXO The Book
XOXO The Mag

Sinemanın 10 yeni çifti!

Sinemada her dönem kendi ikililerini yaratır. Hitchcock-Tippi Hedren, De Niro-Scorsese, Coppola-Brando ya da Klaus Kinski-Werner Herzog gibi. Peki sinemada yeni dönemin ikilileri kimler?

Olivier Assayas - Kristen Stewart

Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin yarışma bölümünde yapan ve ülkemizde de ilk gösterimini İstanbul Film Festivali’nde yapacak olan Personal Shopper’da yan yana gelip heyecan verici bir ikili olma yolunda ilk adımı atan yönetmen Olivier Assayas ve aktris, süper yıldız Kristen Stewart ikilisi, daha önce de 2014 Clouds of Sils Maria adlı filmle bir araya gelmişti. Yeni dönemin en heyecan verici ikilisinin doğuşuna şahitlik ettik desek yeri!

Jim Jarmusch - Tilda Swinton

Yılların eskitemediği ikili Jarmusch ve Swinton, bizleri kendilerine meftun etmeye uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyorlar. Haliyle yeni dönemin ikilileri arasındaki yerleri de yerli yerinde duruyor. Son olarak Only Lovers Left Alive’la karşımıza gelen ikiliden film, filmler bekliyoruz. Swinton, Jarmusch’u yer yer Luca Guadagnino ile, yer yer de Wes Anderson’la aldatsa da, bunlar yine bizim seyir hanemize artı olarak yazılan hamleler olduğundan göz yumuyoruz!

 

Martin Scorsese - Leonardo DiCaprio

Her devrin ustası Scorsese’nin ustalık evresi filmlerinin yıldızı Leonardo DiCaprio oldu. İkilinin Gangs of New York’la başlayan macerası, The Aviator, The Departed, The Shutter Island ve The Wolf of the Wall Street’le devam etti. İkilinin ileride yapacaklarının teminatı olan bu filmlerin ardından, şimdilik beklemedeyiz. 

 

Wes Anderson - Owen Wilson

İlk filmleri Bottle Rocket’tan bu yana birlikte çalışan Owen Wilson ve Wes Anderson’ın yarattığı şahikalar saymakla bitmez. Wes Anderson sinemasının duygusal anlamda sarsılmaz kalesi konumundaki Wilson olmasa, belki de ne The Royal Tenebaums’u, ne Rushmore’u izleyebilecektik. İkilinin iş birliği nice şahikalar yaratmaya muktedir.

Leos Carax - Denis Lavant

Mauvais Sang, Les amants du Pont-Neuf ve Holy Motors gibi birbirinden eşsiz filmlerin yönetmeni Leos Carax ile neredeyse ilham kaynağı olarak anabileceğimiz aktör Denis Lavant da yeni dönem sinemasının hâlâ en ilginç, ne yapacakları en tahmin edilemez ikilisi. Lavant, Carax’ın Rihanna ve Adam Driver’la çekeceği söylenen filmi Annette’te de rol alacak mı göreceğiz?

 

Terrence Malick - Emmanuel Lubezki

Yönetmen Terrence Malick, uzunca bir süre ara verdiği sinemaya geri döndükten ve üretimde hızı artırdıktan sonra yanına nefis bir suç ortağı da buldu: Görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki. Aynı zamanda Alejandro Inarritu’nun da kadrolu görüntü yönetmeni olan Lubezki ve Malick ikilisi, kameraya bir karakter gibi hükmeden bir ikili olarak The New World, The Tree of Life ve Knight of Cups’ta birlikte çalıştı.

Emmanuel Lubezki

Terrence Malick

 

Wong Kar Wai - Tony Leung

Son olarak The Grandmaster’da karşımıza çıkan usta yönetmen Wai ve onun fetiş yıldızlarından Tony Leung, yeni sinemanın gördüğü en cool ikililerden biri şüphesiz. Belki de listede Wai, Maggie Cheung’la yer almalıydı diye düşünebilirsiniz, lakin biz de Cheung-Wai ikilisinin uzun süredir film yapmaması buna mani oldu diyebiliriz. Leung’la Wai’nin ilişkisiyse kariyerinin başlarından bu yana devam ediyor. İkili Happy Together, In The Mood For Love ve 2046 gibi nefis filmleri izlettiler bizlere. 

 

Nuri Bilge Ceylan - Ercan Kesal

Ülkemizin beynelmilel medar-ı iftiharı Nuri Bilge Ceylan’ın iş birliği yaptığı nadir isimlerden biri Ercan Kesal. Üç Maymun ve –başyapıt kıvamlı- Bir Zamanlar Anadoluda adlı iki filmde senarist ve aktör olarak Ceylan’ın sinemasına katkıda bulunan Kesal, sonradan aktörlüğe farklı filmlerde de devam etti. İkilinin yeniden bir araya gelip film üretmesi için hâlâ umut var.  

 

Paul Thomas Anderson - Daniel Day Lewis

Listenin ‘deli deliyi görünce’ kabilinden ikilisi Paul Thomas Anderson ve Daniel Day Lewis’i buluşturan film There Will Be Blood oldu. Anderson’un 50’li yılların moda dünyasında geçen yeni projesinde de başrolde yer alan Lewis’la neler yumurtlayacağını ise önümüzdeki aylarda göreceğiz.

 

Jeff Nichols - Michael Shannon

Sinemaya Take Shelter’la hızlı bir giriş yapan Jeff Nichols, bu filmdeki performansıyla adından epey söz ettiren aktör Michael Shannon’la geçtiğimiz yıl Midnight Special filminde yeniden çalıştı. Kendilerinden ikili olarak bahsetmemize vesile olan bu iki başarılı yapımın ardından, birlikte çalışmaya devam edecekleri ve heyecan yarattıkları aşikar. 

Murakami’nin Gözünden Bir Video Oyunu: Memoranda
Bir Dönüşümün Hikayesi