XOXO The Book
XOXO The Mag

Murakami’nin Gözünden Bir Video Oyunu: Memoranda

Kaybetmek ve unutmak üzerine iki boyutlu bir macera.

Sakin ve gerçekçi bir atmosferin içindeyken beliren gerçeküstü gariplikler, kendini ve dışarıyı keşfe çıkılan yolculuklar, sıradan fakat beklenmedik karakterler… Sahand Saedi’nin yeni kurulan şirketi BitByterz’ın çıkaracağı ilk oyun olan Memoranda, tasvir ettiğimiz havada bir Murakami romanını andırıyor. Edebiyatın yaratıcı bir yorumlanması olan oyunun hazırlama sürecinde yazarın ona büyük ilham olduğunu söyleyen Sahand Saedi, Haruki Murakami’nin büyüsüne kapılmış insanlardan yalnızca biri tabii ki…

Oyunun hikayesi hafızasını kaybeden ve adını dahi hatırlamayan bir kadının denize kıyısı olan, Avrupai mimariye sahip bir kentteki arayışlarından temelleniyor. Oyunun ismi, Memoranda, ise kadının kendine yaşadıklarını hatırlatmak için yazdığı notlardan geliyor. (Evet, biraz Memento gibi, değil mi?) Sevimli fakat soluk grafikleriyle iki boyutlu olan oyun finansmanını Kickstarter’dan bulmuş ve Kanada’dan çıkma.

Memoranda, basit bir ipucu-macera çizgisinde ilerliyor. Doğrudan bir Murakami eserinin çevirisi değil. Daha ziyade Murakami okuyormuşsunuz hissi verecek bir zemin üzerine döşenmiş. Tema hep unutmak ve unutulmak üzerine. Karakterlerin hepsi bir şeylerini kaybetmiş. Sıkı bir Murakami takipçisi olan Sahand Saedi, yazarken takıldığı her noktada, raftan çıkarıp okuduğu bir Murakami sayfasındaki bir diyalog parçasının bile, oyunda bağlantılar oluşturmasına, detaylar şekillendirmesine, bulmacalar yaratmasına yardım ettiğini söylüyor.

Oyunda özellikle Murakami’nin Fil Kayboldu derlemesinden Uyku ve Zemberekkuşu’nun Güncesi gibi hikayelerin izi görünüyor. Ana karakterin uyku sıkıntıları ve yaratılan fantezi dünyası, bu iki hikayenin atmosferini andırır vaziyette. Geliştirici Sahand Saedi, VICE’a şöyle anlatıyor: “Murakami’nin hikayelerinin garip atmosferinin bir macera oyunu için harika olacağını hissettim. Onun kısa hikayelerinden biriyle başladım ve yavaş yavaş diğer hikayelerinden de karakterler ekledim. Hikayelerindeki yalnız ve tuhaf karakterlerle birlikte, gerçeküstü atmosferi de eklemeye çalıştım. Umarım insanlar oynarken kendilerini bu hikayelerin birinin içinde gibi hissedebilirler.”

Oyunu Haruki Murakami’nin kendisi açıp oynar mı bilemiyoruz, fakat siz edebiyat aşığı ve oyun meraklıları 25 Ocak’ta piyasaya sürülmüş, şimdilik Windows, Mac ve Linux ortamlarında çalışacak Memoranda’nın tüm versiyonunu 15 dolara satın alabilir veya oyunun demosunu Windows için buradan, Mac için ise buradan indirebilirsiniz. Oyunun demoları için aşağıya doğru devam ediniz...

Görseller: BitByterz

Tags: Haruki Murakami Memoranda BitByterz

Yazar: Bilge Nur Yılmaz
Bilgelik Evi’nden Bilginin Özgürlüğüne Bakmak
Sinemanın 10 yeni çifti!