XOXO The Book
XOXO The Mag

1 TL’ye Bilet, Onlarca İlk Film ve Gandalf İstanbul'da!

5-15 Nisan 2017 tarihlerinde 36’ıncı kez gerçekleşecek İstanbul Film Festivali’nin programı açıklandı. Programın dikkat çeken detaylarına buyurun.

Artık 'film maratonu' deyince evde üst üste film izlemek geliyor aklımıza. Bunun değiştiği nadir organizasyonlardan biri de, en azından İstanbul için İstanbul Film Festivali olsa gerek. Hayatın bedenlerimize ve zihinlerimize çektirdiklerini unutup, kendimizi iyileştirmek, zenginleştirmek için kendimizi gönül rahatlığıyla kollarına bırakabileceğimiz bir terapi seansı gibi yetişiyor imdada yine. Festival, 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filminden oluşan zengin programıyla 5-15 Nisan tarihlerinde takipçileriyle buluşacak. Festival kapsamında, 11 gün boyunca, 21 bölümde 61 ülkeden, Andrej Wajda, Amat Escalante, Amir Naderi, Ulrich Seidl, Olivier Assayas, Jim Jarmusch, Carlos Saura, Bruce La Bruce, Samira Makhbalbaf’ın aralarında bulunduğu 207 yönetmenin toplam 203 filminin gösterimi, konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek. 

Öğrencilere 1 TL'ye Film Kampanyası

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi ve İtalyan Kültür Merkezi, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (iki salon), Levent’te Cinemaximum Kanyon ve Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) olmak üzere dokuz salonda yapılacak. Festivalin bu yıl öğrencilere nefis bir kıyağı mevcut! Hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarındaki öğrenci biletleri 1 TL üzerinden satışa sunulacak! Böylece öğrencilerin festival filmlerine daha kolay erişebilmesi hedefleniyor. Pasolar fora!

Ian “The Gandalf” McKellen Geliyor

Geniş kitlelerin Yüzüklerin Efendisi Serisi’ndeki Gandalf rolüyle tanıdığı, Sir ünvanlı usta aktör Ian McKellen, bu yıl festivalin onur konukları arasında. Richard III, Gods and Monsters, Yüzüklerin Efendisi Serisi ve X-Men filmlerindeki rolleri ile akıllara kazınan, sinemanın en sevilen oyuncularından McKellen, İstanbul Film Festivali’nin Onur Ödülü’nü de alacak. 4 Nisan Salı akşamı düzenlenecek Açılış Töreni’nde ödülünü alacak olan oyuncu festival kapsamında gösterilecek olan Richard III’ün Beyoğlu Atlas ve Kadıköy’de Rexx’teki gösterimlerine da katılarak sinemaseverlerle buluşacak. McKellen, 7 Nisan Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi’ndeki festival sohbetinde de hayranlarıyla bir araya gelecek.

Yarışma Filmleri

36. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde 11 ülkeden 13 film yer alıyor. Reha Erdem başkanlığındaki Uluslararası Altın Lale jürisinde yönetmen Syllas Tzoumerkas, senarist ve yapımcı Katayoon Shahabi, sinema yazarı Boyd Van Hoeij ve yönetmen Gabe Klinger yer alıyor.

Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan filmler:

This is Our Land (Bu Ülke Bizim), Lucas Belvaux  (Fransa-Belçika)

My Happy Family (Benim Mutlu Ailem), Nana Ekvtimishvili, Simon Gros (Gürcistan-Almanya-Fransa)

In Between (Duvarlar Arasında), Maysaloun Hamoud (İsrail)

The Girl Without Hands (Elleri Olmayan Kız), Sébastien Laudenbach (Fransa)

Weirdos (Cinsler), Bruce McDonald (Kanada)

Lady Macbeth, William Oldroyd (İngiltere)

Zer, Kazım Öz (Türkiye-Almanya)

The Ornithologist (Ornitolog), João Pedro Rodrigues (Portekiz-Fransa-Brezilya)

Manifesto, Julian Rosefeldt (Almanya-Avustralya)

Summer 1993 (93 Yazı), Carla Simon (İspanya)

Home (Ev), Fien Troch (Belçika)

Casting (Kasting), Nicolas Wackerbarth (Almanya)

Animals (Hayvanlar), Greg Zglinski (İsviçre-Avusturya-Polonya)

Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2016-2017 sezonunda tamamlanan 12 film yarışacak. Bu yıl yarışmadaki 10 filmin dünya prömiyeri, birinin ise Türkiye prömiyeri yapılacak. 36. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, psikolojik gerilimden kara komedi ve kostümlü dram gibi geniş bir yelpazede sinema ve TV alanlarında çeşitli yapımlara imza atan Yağmur Taylan ve Durul Taylan üstlenecek. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri ise oyuncu Nejat İşler, roman, öykü, tiyatro yazarı Sema Kaygusuz, görüntü yönetmeni Emre Erkmen ve kurgucu Çiçek Kahraman olacak.

Altın Lale Ulusal Yarışma Bölümünde yer alan filmler:

Taş , Orhan Eskiköy

İşe Yarar Bir Şey, Pelin Esmer

Mahalle, Buğra Gülsoy, Serhat Teoman

Bütün Saadetler Mümkündür, Selman Kılıçaslan

Zer, Kazım Öz

Kaygı, Ceylan Özgün Özçelik

Mavi Sessizlik, Bülent Öztürk

Sarı Sıcak, Fikret Reyhan

Murtaza, Özgür Sevimli

Martı, Erkan Tunç

Tereddüt, Yeşim Ustaoğlu

Kırık Kalpler Bankası, Onur Ünlü

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30 bin TL ödül verilecek. Festivalin Türkiye Sineması (Altın Lale Ulusal Yarışma, Yeni Türkiye Sineması) bölümlerinde yer alan Türkiye yapımı 13 ilk film bu ödüle aday olacak. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde senarist, yönetmen Ahu Öztürk, oyuncu Şebnem Bozoklu ve yapımcı Sinan Yabgu Ünal yer alacak.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film için yarışacak filmler,

Mahalle (Inside), Buğra Gülsoy, Serhat Teoman

Bütün Saadetler Mümkündür (All Felicities Are Possible), Selman Kılıçaslan

Kaygı (Inflame) Ceylan Özgün Özçelik

Mavi Sessizlik (Blue Silence), Bülent Öztürk

Sarı Sıcak (Yellow Heat), Fikret Reyhan

Murtaza, Özgür Sevimli

Martı (The Seagull), Erkan Tunç

Paçi - Av Sanatı, Elçin Elgür

Damat Koğuşu, İlker Savaşkurt

Göçebe, Emir Mavitan

Yeni Başlayanlar İçin Hayatta Kalma Sanatı, Burak Serbest

Orhan Pamuğa Söylemeyin…, Rıza Sönmez

Eşik, Erkan Tahhuşoğlu, Ayhan Salar

Mithat Alam'ın Anısına

Festivalin Sinema Emek Ödülü ise Kasım 2016’da kaybettiğimiz, değerli eğitmen ve sinefil Mithat Alam’a verildi. Sinema tutkusunu paylaşmak ve yeni kuşaklara aktarmak adına kurduğu Mithat Alam Film Merkezi'yle ülkemizin kültür ortamına benzersiz katkılarından dolayı, Mithat Alam, festivalin Sinema Emek Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca Alam’ın doğum günü olan 9 Nisan’da, onun en sevdiği film The Godfather: Part 1 de festivalde gösterilecek.

Mayo, Kulak Tıkacı ve Çadır Alın!
Air Max 30 Yaşında