XOXO The Book
XOXO The Mag

Breaking Bad 'Film' Oldu!

Zamanı olmayana, izlemeye üşenene dizileri ve filmleri yeni bir kurguyla özetleme modasına Breaking Bad hayranları da uydu. Peki bu moda size ne kazandırır, ne kaybettirir?

“Sen Breaking Bad’i izlemedin mi? Nasıl olur?” İşte virüsün bulaşması aşağı yukarı bu soruyla başlıyor. Herkes tarafından izlenen bir diziyi izlememiş olmanın yoksunluğu ve merak duygusuyla ekran karşısına geçiyorsunuz. Ancak o da ne? Dizi beş koca sezon sürmüş. İzlemeye ne vaktiniz, ne de takatiniz var. İşte bu noktada yeni moda giriyor devreye. “Hiç zahmet etme, senin için biz diziyi iki saate indirdik” diyor. Tıpkı Breaking Bad’in iki saatlik, hayran yapımı, resmi olmayan ‘filmi’ gibi.  

Breaking Bad - The Movie from Breaking Bad - The Movie on Vimeo.

Lisede kimya öğretmenliği yapan Walter White’ın, yavaş yavaş Amerika’nın en tehlikeli uyuşturucu baronu haline geliş sürecini konu eden Breaking Bad’in iki saatlik versiyonu özenle hazırlanmış, hatta kurgusuna bir hayli özen gösterilmiş ve mevcut görüntülerden elde edilmiş hiç de fena olmayan bir film gibi görünüyor. Diziyle ilgili aşağı yukarı bir fikir verdiği ve sizi diziye dair cehaletten kurtardığı da muhakkak. Lakin, bu “filmi” izledikten sonra dizinin tamamından keyif almanız imkansız. Zira diziye dair bir sürü kilit noktayı açık eden bir video bu. Haliyle “iki saatlik versiyonu izleyeyim beğenirsem kalan bölümleri de izlerim” gibi bir mantıkla videoyu izlerseniz, bu şahane diziden alacağınız keyfi minimuma indirgemiş olursunuz. Şüphesiz bu ilk kez olmuyor. Daha önce de Sopranos gibi, How I Met Your Mother gibi birçok popüler dizinin iki saatlik, hatta bazen 10 dakikalık özetlerini izlediğimiz videolar hazırlanmıştı. İnternette merak ettiğiniz bir diziyi size bir çırpıda özetleyen, üstelik bunu son derece profesyonel bir kurguyla yapan birçok video mevcut. İzlenecek tonlarca dizi ve az zaman olduğu göz önüne alındığında, bu özet videoların işlevsel olduğu da yadsınamaz. Sadece diziler de değil üstelik, birçok klasik filmin bir dakikalık, yahut on dakikalık versiyonları da yine youtube, vimeo gibi sitelerde mevcut.

Örneğin:

Ya da

Peki bu videoları izlemek size ne kazandırır ne kaybettirir? Bunu bilhassa Breaking Bad’in iki saatlik versiyonu üzerinde değrlendirelim:

Ne kazandırır:

-Her şeyden önce, zaman. Şayet diziden hoşlanmayacağınızı öngörüyorsanız, 62 saate yakın koca bir seriyi izlemek yerine bu videoyla yetinebilir, kalan 60 saatinizi cebinize koyarsınız.

-Breaking Bad’le ilgili sohbetlerden artık geri kalmaz, siz de bir iki kelam edebilirsiniz.

-Bryan Cranston’ın harika performansını iki satliğine de olsa izlemiş olursunuz.

-Diziyi önceden izlemişseniz, diziye yeniden hayran olmanızı sağlayabilir.

Ne kaybettirir:

-Dizi tarihinin gördüğü en muhteşem kurgulardan birini iki saate indirgemiş olursunuz.

-Anthony Hopkins’e “tiyatro, sinema ve televizyon dahil olmak üzere izlediğim en iyi performans” dedirten, Bryan Cranston’ın muazzam Walter White yorumunu, tüm detaylarıyla izleme keyfinden mahrum kalırsınız.

-İki saatlik filme sığmayacak değme gerilimi, değme merak unsurunu, una sızan yağ gibi vücudunuza sızıp içinize işleyen habis duyguları tatmaktan mahrum kalırsınız.

-Diziyi izlemiş olmazsınız. Bunu unutun.

Tags: Breaking Bad

Yazar: Murat Emir Eren
Mudo Friends II
Mayo, Kulak Tıkacı ve Çadır Alın!