XOXO The Book
XOXO The Mag

Dışarı Çıkmak için Bahane Arayan?

Kafası epey karışık bir tenor, baharın gelişine en tatlı şakıyacak kuş ve diğerleri…

Bahar ha geldi ha gelecek derken, kapıdan bakmaya ve yine de yağmura hazırlıksız yakalanmaya neredeyse alıştığımız günlerde, havalar ısındıkça ısınan konser takvimleri görüyoruz. Babylon’un bahar geldi mi zaten şenlik yeri olan Bomonti’sinde Nisan için görünen renkli programında hem alıştığınız, hem özlediğiniz, hem heyecanlanacağınız isimler var.

Red Bull Music Academy Night: Mutlu Astatke, Nusaibin – Midnight Session // 1 Nisan Cumartesi

Red Bull Music Academy’nin sunduğu isimlerden Mulatu Astatke ve ardından Nusaibin’i dinleyebileceğiniz konser, etnik caz severlere hitap edebilecek bir gece yaratacak. ‘Ethio-caz’ın babası’ olarak bilinen, Latin ve cazdan faydalanan Etiyopyalı Mulatu Astatke ve ardından çıkacak, doğu ve batıyı harmanladığı deneysel elektronik müziğiyle Nusaibin sıra dışı bir deneyim olacağa benziyor. 

 

 

GoGo Penguin // 5 Nisan Çarşamba

Daha önce de ağırladığımız, Manchesterlı modern caz üçlüsü, 2016’da çıkardıkları yeni albümleri Man Made Object sonrası elektronik, ambient, hatta klasik elementleri usulca birleştirdikleri müziklerini İstanbullu dinleyicileriyle buluşturacaklar. 

 

Sertab Erener // 6 Nisan Perşembe

Yaşayan efsane ve Türk müziğinin en güçlü ve renkli seslerinden Sertab Erener 6 Nisan’da, kayıtları aratmayan canlı performansı ile yine herkesi kendine hayran bırakacak özel bir konser verecek. Üstelik repertuarı son albümü Kırık Kalpler Albümü’yle bezeli. Biletleri hâlâ tükenmediyse koşun!

 

Büyük Ev Ablukada – Fırtınayt // 8 Nisan Cumartesi

Parlak, ışıklı, renkli, parti havasında bir konser atmosferi yakalamaya çalıştıkları yeni konseptleri Fırtınayt ile geçtiğimiz Aralık yine Babylon’da sahne almış olan Büyük Ev Ablukada, kendini sevdirdiği dinleyicisini yine çılgın bir atmosfere sokmaya geliyor.  

 

Birsen Tezer // 12 Nisan Çarşamba

Huzurlu sesi, nostaljik tınıları ve kendi hikayeleriyle müziğiyle özel bir bağ kurmayı mümkün kılan Birsen Tezer, Türkiye’nin akustik folk sahnesinin imza isimlerinden. Uzun süre sonra İstanbul’da özleyen hayranları ile buluşacak Birsen Tezer, baharın gelişine en tatlı şakıyacak kuşlardan.

 

Vitalic – Midnight Session // 14 Nisan Cuma

Elektronik sahnesinin Fransız temsilcilerinden Pascal Arbez-Nicolas, projesi Vitalic ile karşımızda. Albümü Voyager, fütürist bir elektronik rüyası gördüren tipten… Künyesinde Daft Punk gibi isimlerle işbirliği de bulunan Vitalic, bir Cuma akşamı, hafta sonuna iyi bir açılış yapmanız için Babylon’da.

 

XJAZZ Istanbul: Grandbrothers & Çağrı Sertel // 15 Nisan Cumartesi

Programın heyecan verici buluşmalarından biri XJAZZ Istanbul kapsamındaki Çağrı Sertel ve akabinde Grandbrothers seti… Yeni albümü Instant ile modern cazı piyanoda konuşturan Çağrı Sertel, dinleyicilere lansman konserinde farklı bir akşam yaşatacak. Erol Sarp ve Lukas Vogel’den oluşan Grandbrothers ikilisi ise bildiğiniz bir modern/deneysel enstrümantal müzik ikilisi değil. Örneğin 2015 çıkışları albümleri Dilation’ın hiçbir yerinde synthesizer yok. Steve Reich gibi minimalist müziğin öncü isimlerinden ilham alan Grandbrothers’ın kullandığı yeni seslere sahip piyano,  ses tasarımına duydukları ilgiyi de kanıtlar nitelikte. 

 

Iyeoka // 19 Nisan Çarşamba, 20 Nisan Perşembe

Simply Falling şarkısıyla R&B listelerinin, remiksleriyle de R&B/club listelerinin başını çekmiş Nijeryalı ve Amerikalı Iyeoka, pop-esintili vokalleriyle blues ve caz camiasında özlenen bir ses. İki gece üst üste Babylon’da olacak Iyeoka’yı kaçırmamak gerek.

 

Peaches // 21 Nisan Cuma

Sıra dışı kostümleri ve provokatif sahne performansları ile öne çıkan Kanadalı elektronik müzik sanatçısı Peaches rock-opera ruhu ve risk almaktan korkmayan müzik anlayışı ile Babylon’u sallayabilir. 

 

GAUDI – Midnight Session // 22 Nisan Cumartesi

Bir Cumartesi gecesini, barış içinde reggaeye kafa sallayarak geçirmek isterseniz 22 Nisan’da GAUDI ile Babylon’da olmak iyi bir seçenek. Londra çıkışlı ve dub dünyasının bilindik isimlerinden GAUDI dünya müziğini süsleyip size sunacak.

 

Kafası Karışık Kontrtenor // 25 Nisan Salı

Nuri Harun Ateş, sahne adıyla Kafası Karışık Kontrtenor, daha önce karşılaşmadığınız bir konsept. Başarılı kontrtenor sesi –en ince erkek sesi- ile opera mizacında gelenekselden caza atlayan vokallerini, Türkiye’nin sahnelerini bitirip bir de Avrupa’da eğitim alarak cilalamış bir sanatçı. Eğitimini İsviçre’de tamamlamış, sadece operayla yetinmek istemediğini fark edip sesiyle janrları keşfe çıkmış kontrtenorun kafası hakikaten karışık. Haliyle performansları da cümbüşlü bir kültür karmaşası.

 

Wolf + Lamb – Midnight Session // 28 Nisan Cuma

Aynı zamanda aynı isimli prodüksiyon firmasının kurucuları olmuş Wolf+Lamb, on yıldır elektronik sahnelerinin tozunu attıran bir ikili. İsimlerinden anlaşılabilecek zıt karakterleri, söyledikleri üzere müziklerine de benzer şekilde yansıyor. Eski ve yeninin harmanı, biraz da dans.

Cuts Of The Week #76
Bir Aile Yadigarının Macerası