XOXO The Book
XOXO The Mag

Hasretliği Sona Erdiren Yeni Fleet Foxes Şarkısı: Third Of May/Odaigahara

Pek çok anı, Father John Misty vedası, mektepli Robin Pecknold ve sekiz dakikaya altı yılın sığdığı şarkı sözü çözümlemesi…

Yunan adalarını her düşlediğinizde kafanızda çalmaya başlayan Mykonos, Pentatonix’te tekrar vücut bulan White Winter Hymnal, alengirli büyüler yapan Sim Sala Bim gibi parçalarla 2000’lerin sonunu unutulmaz kılan Seattlelı Fleet Foxes, çıkardığı ‘rafa yerleştirmelik’ iki albüm ve bir kısa-çalardan sonra, bir çalkalanma geçirip inzivaya çekilmişti. Grubun bütün üyeleri solo projelere zaman ayırmaya başlamış, solist Robin Pecknold yarım bıraktığı Columbia Üniversitesi eğitimine dönmeye karar vermiş, gruptan ayrılan davulcu Father John Misty ortamlarda tanınmaya başlamış, bir sonraki Fleet Foxes albümünün haberini bekleyen ruhlar ise dördüncü seneden sonra umudu kesip grubu nostalji defterlerine gömmeye hazırlanmışlardı. Kariyerinin tepe noktasında afallayan grupların tekrar bir araya gelip çıkardıkları işler genelde tehlikelidir; sağları solları belli olmaz. Bu bazen hayal kırıklığı, bazen de şükran demek. Ayrı gayrı sayılabilecek altı yıldan sonra Haziran’da çıkaracakları ilk albüm olacak Crack-Up’ın ilk teklisi Third Of May/Odaigahara durumun ikincisi gibi olacağının bir habercisi.

Third Of May/Odaigahara pek çok hikaye taşıyan, şekilden şekle giren sekiz dakikalık bir şarkı. Şarkının adı bir tesadüfler silsilesinin veya kaderin oyununun bir ürünü. Instagram’da da takipçilerinin yazdıklarına olabildiğince tatmin edici cevaplar vererek aktifliğini sürdüren Robin Pecknold’un şarkı sözü sitesi GENIUS’ta adeta Atilla İlhan gibi şarkılarını satır satır açıkladığı yazıya göre, şarkı Fleet Foxes’ın gitarcısı ve Robin Pecknold’un yakın arkadaşı Skye Skjelset için yazılmış. 3 Mayıs, hem Skye Skjelset’in doğum günü, hem Helplessness Blues albümünü çıkardıkları gün, hem de Robin Pecknold’un karşısına çıkan ve ona ilham veren bir Goya tablosunun ismi. Şarkının müzikal olarak farklılaşan kısımları anlatıcının hikayesinin zamanda gidip gelmesinden kaynaklanıyor. Daha kendinden emin, pes sesli ve anlaşılır melodinin hakim olduğu kısımlar anlatıcının günümüzdeki halinin yansıması iken, daha rüya gibi ve solan vokaller altı yıl boyunca yaşadığı kafa karışıklığını simgeliyor. Pitchfork’a verdiği mülakatta geçtiğimiz seneler için şu sözleri sarf ediyor Robin Pecknold: “Yaşamak için sağlam, tarafsız bir sebep bulmakta sıkıntı yaşıyordum. Daha doğrusu, bunun için sıkı bir sebebe ihtiyaç duymam yüzünden sıkıntı yaşıyordum. Yani durum kendi anlamımı yaratmamı ve insanlarla ilişkilerimde anlam bulmamı gerektirdi.”

Third of May/Odaigahara’da Robin Pecknold’un uzun süre kendini kapattığı bu bencillik ve tenhalıktan uzaklaşıp yeniden insanlara bağlanma çabasını görebiliyoruz. Bu şarkı özelinde hikaye, Skye Skjelset’le arkadaşlığı üzerinden yürüyor. Ama her ne kadar sözleri çoğunlukla spesifik ilişkiler üzerine odaklansa da, şarkı aynı zamanda müzikal olarak Robin Pecknold’un 2007-2012 arasındaki hayatının bir yansıması. Şarkının sonunda gelen enstrümantal kısmı Odaigahara’nın adı ise yine bir grup anısından geliyor. 2011’de çıkardıkları son albüm Helplessness Blues turunun son konseri Japonya’da gerçekleşiyor ve bu bir nevi grubun o döneminin bitişinin simgesi. Odaigahara, Japonya’da bir dağın adı ve Pecknold o noktada müziğin artık boşlukta süzülen Japon dokuları ve desenleri olduğunu düşünüyor: formsuz müzik, müzik artık sadece duman. Yine Pecknold’un açıklamalarına göre şarkının trafiği Fleet Foxes’ın geçirdiği dönemin bir anlatısı. Şarkı parlak, güneşli ve mutlu açılıyor, fakat aralarda şüpheye düşüren bölümler var; sonra epey rahatsızlaşmaya ve gerginleşmeye başlıyor, fakat aralarda umut ışıkları olan bölümler var; bitişte son yenilgi (“I was a fool…”), daha sonra ise sadece güzel bir hiçliğe doğru süzülen tınılar (Odaigahara kısmı). Şarkının içindeki daha nice kelime oyununu, aynı isimli tabloya ve sanatçının özel yaşamına yapılan göndermeleri GENIUS’tan inceleyebilirsiniz. Mistik folkun sihirli isimlerinin Scott Fitzgerald’ın The Crack-Up hikayesinden ilhamla isim verdiği albüm Crack-Up’ı beklerken, Robin Pecknold kadar akademinin yanından geçmeseniz de bir süre karşılaştırmalı edebiyatçı olmayı denemeye karar verebilirsiniz.

Şarkı listesine buyurun:

Crack-Up:

01 I Am All That I Need / Arroyo Seco / Thumbprint Scar
02 Cassius, -
03 - Naiads, Cassadies
04 Kept Woman
05 Third of May / Odaigahara
06 If You Need To, Keep Time on Me
07 Mearcstapa
08 On Another Ocean (January / June)
09 Fool’s Errand
10 I Should See Memphis
11 Crack-Up

Zorlu PSM Caz Festivali’nin Şahane Programı!
En İyilere En Özel Sandık