XOXO The Book
XOXO The Mag

Fragman Şimdi, Devamı Festivalde

Bu yıl 5-15 Nisan arasında 36’ncısı gerçekleşecek olan İstanbul Film Festivali, yaklaşık 200 filmi izleyiciyle buluşturacak. İşte festival öncesi dikkatimizi çeken birkaç film.

 

Personal Shopper

Olivier Assayas’ın Cannes En İyi Yönetmen Ödüllü son filmi Personal Shopper, festival programının önemli parçalarından biri. Başrolü Kristen Stewart’ın üstlendiği Personal Shopper, dünya prömiyerini Cannes’da Altın Palmiye için yarışarak yapmıştı. Film, ünlüler için özel alışveriş elemanı olarak çalışan bir genç kızın ‘öte tarafla’ irtibat kurmayı takıntı haline getirmesini anlatıyor.

 

Endless Poetry

87 yaşındaki Şili asıllı Fransız usta Alejandro Jodorowsky’nin son filmi Endless Poetry, ‘gece yarısı sineması’ kavramının yaratıcısı Jodorowsky’nin kendi sözleriyle “hayatını manevi ve sanatsal bir farkındalık yaratmaya adamış bir adamın güzellik arayışına bir övgü”. Filmin görüntü yönetmenliğini bir başka usta isim, Christopher Doyle üstleniyor.

 

Safari

Avusturyalı yönetmen Ulrich Seidl’ın önce Venedik, ardından da Toronto film festivallerinde gösterilen son filmi Safari, Afrika’ya av amacıyla giden Avrupalı turistleri ve av sürecini tüm vahşetiyle izliyor. Safari bir yanıyla av turizmi gibi tartışmalı bir konuyu ele alırken, Seidl’ın hep yaptığı gibi insan doğasının zihni zorlayan yönlerini da mercek altına alıyor.

 

Free Fire

Brie Larson, Sam Riley, Armie Hammer, Cillian Murphy ve Jack Reynor’ın yer aldığı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken ve dünya prömiyerini Toronto’da yapan Free Fire, İngiltere’nin en özgün yönetmenlerinden Ben Wheatley’nin imzasını taşıyor. Filmde 12 adam ve bir kadın, korsan bir silah satış anlaşması yapmak üzere Massachusetts’de bir depoda buluşuyor, ancak anlaşma sağlanamayınca silahlar konuşmaya başlıyor. Film, tek mekânda geçen ve komedi ve absürdlüklerle dolu bu alışılmadık aksiyon.

 

Mulholland Drive 4K

Hem Cahiers de Cinema’ya hem de BBC Culture anketine göre 2000’li yılların en iyi filmi olarak görülen, Lynch’in kariyer zirvesi olarak sayabileceğimiz Mulholland Drive, 4K restore kopyasından gösterilecek. Filmin restorasyon sürecini Lynch şahsen yürüttü. Başrollerinde Naomi Watts, Justin Theroux ile Laura Harring’in yer aldığı, ‘kült’ sıfatını hakkıyla taşıyan bu benzersiz film, Lynch’e Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünün yanı sıra bir de Oscar adaylığı getirmişti.

 

Lost in Paris

Daha önce Rumba’yla büyük başarı kazanan komedi ikilisi Fiona Gordon ve Dominique Abel, Lost in Paris’te sevilen tarzlarını sürdürüyor ve Fransız sinemasının efsane ismi Emmanuelle Riva ile birlikte yine Buster Keaton, Charlie Chaplin ve Jacques Tati’nin izinden gidiyor. Fransız Yeni Dalgası’nın unutulmaz filmlerinden Hiroshima mon Amour ve Michael Haneke’nin Amour filmlerinin yıldızı Emmanuelle Riva, geçtiğimiz hafta hayatını kaybetmişti.

Tinder Select Kimsenin Umurunda Değil
Zorlu PSM Caz Festivali’nin Şahane Programı!