XOXO The Book
XOXO The Mag

Tinder Select Kimsenin Umurunda Değil

Markaların ‘ayrıcalık’ kavramını işlerken biraz daha dolaylı ve incelikli düşünmesi gerek. Zira artık ‘seçkin azınlık’ denildiğinde, pek de umursamayan ciddi bir kitle var.

Tinder’in en az altı aydır gizliden gizliye kullanıma soktuğu Tinder Select dedikoduları bir süredir kulaklara çalınıyordu ama haber nihayet patladı… Tech Crunch’un dün (8 Mart) yayınladığı habere göre Tinder’in ‘elit’ üyelerine hizmet eden ve sadece davet edilenlerin kullanabildiği uygulama, ‘en zenginlerle en güzelleri’ bir araya getiriyor. Tech Crunch adı açıklanmayan bir kullanıcıya dayandırdığı haberinde, platformu ‘ünlülerin ve Tinder reytingleri çok yüksek olan kimselerin’ kullandığını ileri sürüyor. Platforma katılmak tamamen davete bağlı. Yani eğer Tinder sizi davet etmediyse bilin ki, ne yeterince zengin veya başarılı, ne de yeterince güzelsiniz…

Haber internete düştükten sonraki 24 saat içinde bizde ve dışarıda oluşan tepkilere bakılırsa haber ‘çirkin ve fakir çoğunluğun’ asabını biraz bozmuş olsa da, Tinder’in ilk yüzde 1’ine girmek aslında kimsenin pek umurunda değil… İlle de maddiyatla ölçülecekse kimin ‘en başarılı’ olduğu belli, ama kimin ‘en güzel’ olduğu son derece sübjektif. Tinder’in bu seçimi, binlerce sinyali takip eden bir puanlama algoritması olan Tinder Elo skorunuza bakarak yaptığı düşünülüyor. Bir başka deyişle Tinder reytinginiz ne kadar yüksekse o kadar ‘elitsiniz’… Ama sırf bu bile Tinder Select’in ne kadar ciddiye alınır bir ayrıcalık sunduğunu sorgulatmaya yeterli.

Eğer empati yapmak gerekirse, kimselere reklam olmadan kendi korunaklı çevresinde takılmak isteyen kendi halinde bir ünlüyseniz ve bütün sıradan insanlar gibi siz de zaman zaman tensel zevklerin çekiciliğine kapılmak istiyorsanız, Select size bir kurtarıcı gibi görünebilir. Nitekim Tinder Select’in orijinal Tinder’inkiyle uzaktan yakından alakası olmayan (ve daha şık) arayüzü bile bu ‘ihtiyat’ arayışını göz önünde bulundurarak tasarlanmışa benziyor. Öte yandan geçmişteki benzer ‘kapalı’ çöpçatan uygulamalarının pek başarılı olmadığı da bir gerçek. Dolayısıyla Tech Crunch’ın da haberinde ima ettiği gibi bunu bir ‘lansman öncesi halkla ilişkiler çalışması’ olarak okumak mümkün. Zira eğer daha sonra ücretli bir ‘Select’ sürümü çıkmayacaksa, Tinder Select’in kullanıcılarına sunduğu tek şey, gerçek dünyada karşılığı olmayan bir ‘ayrıcalık ve üstünlük hissinden’ ileri gitmeyecek. Tinder henüz Select ile ilgili bir açıklama yapmadığından işin gerçeğini bilemiyoruz.

Konuya tamamen ters bir açıdan bakarsak, Tinder’in ‘sadece seçkin bir azınlığa yönelik gizli bir sürümü olduğu’ haberinin daha geniş çevrelerde yarattığı hafif alaylı ve dudak büken yorumlar, (Tinder Select’in gerçek amacından bağımsız olarak) markaların ‘ayrıcalık’ kavramını işlerken biraz daha dolaylı ve incelikli düşünmesi gerektiğini akla getiriyor. Zira artık ‘seçkin azınlık’ denildiğinde, ‘aman çok da fi fi…’ diyen azımsanamayacak bir kitle var.

Tags: Tinder Tinder Select

Yazar: Fikret Güvenç
Bu ‘Dünyadan Çıkış Yolları” Nelerdir?
Fragman Şimdi, Devamı Festivalde