XOXO The Book
XOXO The Mag

Üzgünüz, Çözüm Data Değil

Dijital alışkanlıklarınızın toplandığı sanal bilgi kümesi bir çok alışverişin çözümü olsa da, söz konusu moda olunca, yetersiz kalıyor.

Bir süredir hem bu sayfalarda, hem de moda, teknoloji ve e-ticaretle ilgilenen bilumum yanının hem dijital hem de matbu sayfalarında datanın geleceğin para birimi olduğundan dem vuruluyor. Tabii mecazi anlamda. Gerçek anlamda yarışı burun farkıyla bitcoin kazanabilir. Zira dijital alışkanlıklarınızın toplandığı sanal bilgi kümesi bir çok alışverişinizin çözümü olsa da söz konusu moda olunca data bile yetersiz kalıyor.

Blue Run Ventures’ın partnerlerinden Cheryl Cheng, Glossy’nin podcastında dünya üzerindeki her sorunun çözümü gibi görünen datanın moda sektörü üzerinde bir nevi etkisiz eleman olduğunu söylüyor. Açıklayalım: şu an başında olduğunuz akıllı cihazınız üzerinden verdiğiniz her karar, girdiğiniz her sayfa, dijital verilerinizde depolanıyor ve markalar alışkanlıklarınıza göre sizin girdiğiniz sayfalarda karşınıza çıkıp çıkmama kararı alıyor. Dahası alışkanlıklarınız büyük bir yüzdelikle kesişiyorsa markalar bir nevi kimliklerini sizin istediğiniz yöne doğru eviriyor. Evet, güç sizde.

Zira söz konusu 24 bin dolarlık bir Hermès Birkin almak olduğunda ve hatta bu miktarı bir çanta için harcamayı, üstelik bunu beş yıllık bir bekleme listesinde durmak pahasına yapmayı arzulamak bütün data kurallarını dağıtıyor. Uzun bir süredir datanın moda sektörünü düzeltmek için yegane çare olacağını düşünenler yanılıyor; zira modanın duygusal tarafı çok daha ağır basıyor ve maalesef 1’ler ve 0’larla açıklanamıyor. Günün sonunda neyi neden ne kadara aldığınız, siz, beğenileriniz ve cüzdanınız arasında kalıyor. 

Tags: moda bigdata data veri Hermès Hermès Birkin Glossy

Yazar: Aslin Kumdagezer
Moontopia
Sanatın Koruyucu Meleği