XOXO The Book
XOXO The Mag

Kanye West İsa Oldu!

Bir sanat eseri olarak Kanye West, “din kur müridin olalım” demenin başka bir yöntemi mi? (Değil.)

Bu devirde kayda değer pek bir şey yapmayıp yine de kendinden haber yaptırmayı başarabilen Kanye West ikonlaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor (mu?). Yeezus albümünün turunun Seattle ayağında Jesus Walks performansını - inanmayanlara kanıtlarcasına bir İsa dublörünü sahnede yürüterek- gerçekleştirdiğinde veya yıllar önce Rolling Stone’a İsa pozları verdiğinde nelerin geleceğini tahmin etmeliydik. Fakat hiphopın tanrısı, bu defa hiphopın gözdesi kalamayacağı mesajını radikal olarak veren, başarılı bir enstalasyonla karşı karşıya.

Olay geçtiğimiz hafta Los Angeles semalarında, tam olarak Hollywood Bulvarı ve La Brea Caddesi’nin kesişim noktasında vuku buluyor. Sokaktan geçen spontane ziyaretçilerin beğenisine sunulan, elleri çivilenmiş, çarmıha gerilecek halde duran, başında dikenli tacı ve boynunda asılı ironik bir İsa kolyesi ile altın rengi bir Kanye West heykeli… False Idol (Sahte İdol) adlı heykelin hikayesi, Los Angeles’ta yaşayan sanatçı Plastic Jesus tarafından The Hollywood Reporter’a şöyle anlatılıyor: “Kanye West yazmakta ve prodüktörlükte bir deha olabilir, ama Tanrı değil ve biz onu oraya koyuyoruz. Tabii sadece hayatında veya kariyerinde bir pürüz belirene kadar… Akabinde onu kurban ediyoruz. Bunu Britney Spears veya Lindsay Lohan gibi insanlarda da gördük. Onları tanrısal bir yere koyan aynı insanlar, bir şey olduğunda etlerinden bir parça koparmak için sırada beklerler.”

Plastic Jesus’ın anlattığına göre Kanye’nin çarmıha gerilişinin sebepleri son zamanlarda Trump’ı destekleyen çelişkili yorumlar yapması, hastaneye kapatılmasına sebep olan ruhsal bir çöküşte olması, Trump’la görüşmesi, kafa karıştırıcı tweetler atması ve silmesi gibi durumlar yüzünden gözden düşmeye başlaması. Kanye’nin imajı medyada gittikçe kötüleşmeye başlıyor ve sanatçıya göre bu heykel yalnızca Kanye’yi değil, ondan bir idol yaratan ve çelişkili davranan tüketicileri de eleştirip düşündürmeyi hedefliyor. Heykelin kafasını hazırlayan ise Plastic Jesus’ın Las Vegas’ta yaşayan sanatçı arkadaşı Ginger, gerçek adıyla Joshua Monroe. İsminin tanıdık gelmesi ise aynı sanatçının Ağustos ayında Seattle, New York, Los Angeles, Las Vegas gibi pek çok büyük eyalette topluma açık alanlarda sergilenen çıplak Donald Trump heykellerinin yaratıcısı olmasından kaynaklanıyor.

Kanye West’i müzikal olarak takdir ettiğini belirten sanatçı Plastic Jesus, vermeye çalıştığı mesajın şu olduğunu söylüyor: “Tabii ki bu insanlara birer sanatçı olarak saygı duyun, ona göre davranın; ama onları tanrılara çevirmeyin – çünkü tanrılarımızı eninde sonunda çarmıha geriyoruz.”

Sıklıkla Banksy’e benzetilen Plastic Jesus’ın sanatı genellikle Los Angeles çevresindeki ışıltılı hayatın acı gerçeklerine değiniyor. Ayrıca tüketim toplumu, savaş politikaları, uyuşturucu bağımlılığı, şov dünyasının cinsiyetçiliği gibi konuları tema edinen Plastic Jesus’ın takdiri hak eden diğer işleri arasında 2015 Oscar Ödülleri zamanında sergilediği dört ayak üzerinde kokain çeken insan boyutundaki Oscar ödülü heykeli, kolunda bir eroin şırıngası ile Philip Seymour Hoffman’ın ölümüne gönderme yapan altın heykel, “acil durumda camı kırınız” yazısının arkasına yerleştirilmiş kokain seti, Donald Trump’ın Walk of Fame’deki yıldızı etrafına çektiği Amerikan bayraklı temsili ‘duvar’ gibi Los Angeles’in çeşitli köşelerinde canlı kanlı rastlanabilen imza enstalasyonları var.

25 Şubat’ta False Idol’ı Sunset Bulvarı’ndaki Gibson Brands’de Billy Morrison ile düzenleyeceği sanat şovu Anesthesia: The Art of Oblivion’a (Anestezi: Unutma Sanatı) taşıyacak olan Plastic Jesus’ın tüm işlerine buradan erişebilir, hatta dilerseniz kendinize bir adet Stop Making Stupid People Famous (Aptal İnsanları Ünlü Yapmayı Bırakın) tişört tasarımı edinebilirsiniz. Kanye’nin Jesus Walks performansını hatırlamak için ise videoyu izleyiniz...

 

Fotoğraflar: Jordan Riefe 

La La Land’ı David Lynch çekseydi…
Oscar 2017 tahminleri: Kimler Kazanacak?