XOXO The Book
XOXO The Mag

Grammy’nin Üvey Evlatları

Paralel bir evrende 2017 Grammy’lerini sizce kimler aldı?

Müzik endüstrisinin yıl boyu beklediği, Oscar prestijini yakalamaktan her sene biraz daha uzaklaşan Grammy ödüllerinin bu yıl üzdüğü, aday gösterilmiş fakat ödülü kıyısından kaçırmış, sadece gönüllerin kazananı olabilmiş, ana akımın dışına süzüleninden, ‘nasıl almaz ya’larına kadar dikkat çeken işleri derledik.

Yılın Kaydı: Twenty One Pilots – Stressed Out
Adaylar arasına girebilmiş olması bile Grammy’nin kitabına ters düşen, parıltılı pop dünyasının yanına pek yaklaşmayan bir ikili Twenty One Pilots. İçinde bulunduğu albüm Blurryface 2015 çıkışlı olmasına karşın, bu yıl kendini iyice benimseten Stressed Out, sıradan şarkı sözleri yerine, güvensizliklerini, anksiyetelerini ve duygularını hassasça paylaşmayı yadırgamayan sözleriyle öne çıkıyor. Bu listenin hileli bir üyesi; çünkü Yılın Kaydı ödülünü kaçırmasına karşın, İkili veya Grupla Yapılmış En İyi Pop Performansı Ödülü’nü kapmayı başardı.

 

Yılın Albümü: Drake – Views
Albümünde Grammys isimli bir şarkının bile yer aldığı göz önünde bulundurulduğunda, Drake’in başına gelen biraz üzücü bir reddedilme. Hotline Bling En İyi Rap Şarkısı Ödülü ile gecenin yıldızlarından olmuş olsa da, Views albümü, kazanan -neredeyse her ödülü kazanan- Adele’in yanında yeterince güçlü bir aday olamadı.

 

Yılın Şarkısı: Beyoncé – Formation
Bunun geldiğini Adele bile göremedi. Beyoncé’yle pek çok kategoride karşı karşıya gelen Adele, sahnede ödülü Beyoncé’nin almamasına duyduğu şaşkınlığını oldukça net belirtmişti. Dişli bir rekabet, ve Formation , Yılın Şarkısı Ödülü'nü alan Adele’in bile gönlünün birincisi… 

 

En İyi Pop Vokal Albümü: Sia – This Is Acting
Dans ve elektro-pop semalarının en güçlü seslerinden, aynı zamanda endüstrinin en başarılı şarkı yazarlarından olan Sia’nın son albümü de hak ettiği ödülü ucundan kaçıran bir aday. Zaten This Is Acting’deki en güçlü iki parça sayılabilecek Alive ve Bird Set Free’nin aslında Adele’in 25’ine konulmak üzere ikisinin işbirliğiyle yazıldığını, Adele tarafından kaydedildiğini, fakat Adele’in son anda, çok fazla Sia’nın tarzını andırdığı için şarkılardan vazgeçtiğini öğrendiğimizde, aslında bu Grammy’nin, kaderin trajikomik bir oyununa kurban gittiğini görmüş oluyoruz. 

 

En İyi Dans Şarkısı: Sofi Tukker – Drinkee
Tatil sezonunda dans müziğinden ve televizyonda reklamlardan kaçamayan herkesin kulağa yapışan gitar melodisine aşina olduğu Drinkee, kategorisinde gayet güçlü bir aday olmasına rağmen Portekizce sözlerini jüriye ezberletememiş olabilir. 

 

En İyi Rock Şarkısı: Radiohead - Burn The Witch
David Bowie’nin Grammy’ye “ölümünden sonra ödül almaya hak kazanabilen sanatçı” kategorisinden giriş yapmasıyla birlikte 1985’ten beri hasret kaldığı Grammy’leri toplaması üzerine, karşısındaki adayların pek bir şansı kalmadı. Bu adaylardan biri de Radiohead’in A Moon Shaped Pool’undan ilk tekli olan Burn The Witch. Bowie’ye verilen Grammy’lerin onun büyük dehasına yetişemediği aşikar; öte yandan Radiohead’in yeni albümünün müptelalarının da, Radiohead’in yeni bir Grammy’ye ihtiyacı olmadığını bildiği de aşikar. Her zaman önceki üçünü parlatabilirler pek tabii…

 

En İyi Rock Albümü: Panic! At The Disco - Death of A Bachelor
Weezer 20 yıllık kariyerindeki ilk Grammy adaylığı ve yerleşmiş hitleriyle bu listeye girmeye adaydı ama Cage The Elephant’ın ötelediği diğer adaylardan Panic! At The Disco solisti Brendon Urie’nin bu tweeti sayesinde En İyi Rock Albümü ödülünü bizden kaptı. 

 

En İyi Rap Albümü: Kanye West -  The Life of Pablo
The Life of Pablo bu yılın öne çıkan albümlerinden. Chance The Rapper durulmaz üretkenliğiyle ödülü elbet hak etti; fakat bu ödülün sahibi başka bir evrende belki de marjinal müzik videolarıyla Kanye West olmuştur. Belki başka başka bir evrende de, sahneye atlayıp ödülü kendisinin alması gerektiğini söylemiştir.

 

En İyi Alternatif Müzik Albümü: Bon Iver – 22, A Million
Neredeyse bütün adayların iddialı olduğu ve epey özlenen bir dönüş yaptığı göz önünde bulundurulursa, bu kategorinin oldukça zorlu olduğu söylenebilir. PJ Harvey, Iggy Pop, Radiohead’in aday gösterildiği, David Bowie’nin Blackstar’ının yine alnının akıyla kucakladığı bu ödül, belki de Bon Iver’in synthler ve hassas vokallerle iyice içli dışlı olmaya başladığı, çizgi dışı son albümü 22, A Million’un da olabilirdi. 

Entrika, Aşk ve Müzikli Yıldızlar Geçidi: Song To Song
La La Land’ı David Lynch çekseydi…