XOXO The Book
XOXO The Mag

Better Shelter

Bugüne kadar sayısız ödül alan ve MoMA’nın kalıcı koleksiyonuna dahil edilen IKEA’nın geçici mülteci evi projesi, bugün 30 bin aileye barınak sağlıyor.

Haber aslında yeni değil ama videosu yeni. Ve bu yeni video üzerine sayfalarca yazmak mümkün. Önce hatırlatalım: IKEA Vakfı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliği ile 2013 yılında güneş enerjili modüler bir mülteci evi tasarlamıştı. Savaş, doğal afet ve iklim değişimi nedeniyle yerlerinden yurtlarından olan aileler için tasarlanan Better Shelter adlı 17.5 metrekarelik bu geçici konut çözümü, güneş enerjisi kullanıyor ve toplam 80 kg ağırlığında iki mukavva kutuya sığabiliyordu. Geçtiğimiz dört yıl içinde sayısız ödül alan ve MoMA’nın kalıcı koleksiyonuna dahil edilen bu tasarım bugün, çoğunluğu Suriyeli ve Iraklı 30 bin mülteci aile tarafından kullanılıyor.

İzleyeceğiniz bu yeni video ise, IKEA’nın modüler mobilyaları ile aynı sistemi kullanan Better Shelter’in ne kadar kolay taşınabildiğini ve kurmasının ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Çelik bir temel, havalandırmalı ve güneş panelli bir çatı ve duvarlardan oluşan bu geçici evi kurmak için dört kişi yeterli. Ev, bu dört kişinin montaj deneyimine, evin kurulacağı çevrenin koşullarına ve konumuna bağlı olarak, en fazla dört saat içinde kurulabiliyor. Kurulduktan sonra en fazla beş kişiyi, üç sene boyunca barındırabiliyor. Güneş enerjili LED aydınlatmaların kullanıldığı evin duvarları ve çatısı yangına karşı dayanıklı malzemeden üretilmiş.?

Better Shelter en son geçtiğimiz Ocak ayında, dokuzuncu Beazley Yılın tasarımları Ödülleri kapsamında hem Mimari Ödülü’nü hem de Büyük Ödül’ü kazandı. Mimari, Dijital, Moda, Grafik, Ürün ve Taşımacılık olmak üzere altı kategoride dünyanın en orijinal ve heyecan verici tasarımlarının seçildiği yarışmaya bu yıl toplam 70 proje aday gösterilmişti. Better Shelter Mimari dalında OMA’nın Milano’daki Prada Vakfı binası ve inşası yeni tamamlanan yeni Tate Modern gibi projeleri geride bırakarak birinciliği almakla kalmadı, her kategorinin birincileri arasından yapılan seçimle belirlenen Büyük Ödül’e de layık bulundu. (Aday projeler Londra Tasarım Müzesi’nde 19 Şubat’a kadar sergileniyor.)

Başa dönersek… Better Shelter projesinin fikir babası ve projenin geçici idari müdürü Johan Karlsson Beazley Ödülü’ne ilişkin basın açıklamasında “Bu ödülü karışık duygular içinde kabul ediyoruz” diyor, “bir yandan böyle bir tasarımın onurlandırılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz ama bir yandan da tasarımın mülteci krizinden doğan insani ihtiyaçlara cevaben geliştirilmiş olduğunu biliyoruz.” Biz de lafı uzatmayalım, içinizi karartmayalım ve dünyanın artık böyle tasarımlara ihtiyaç duymayan bir yer haline gelmesini dilemekle yetinelim…

Fotoğraflar © BetterShelter

Merhaba Robot
Görülmesi Elzem 10 !fİstanbul 2017 Filmi