XOXO The Book
XOXO The Mag

Louis Vuitton ve Kusama, Manhattan'daki flagship mağaza

“Moda Sanattan Daha Fazla Sanattır”

…Demiş Warhol. Moda ve sanat işbirlikleri her zaman başarılı sonuçlar vermese de bazıları hafızalarımızdan çıkmıyor.

René Magritte - Opening Ceremony

20’inci yüzyılın gerçeküstücü sanatının öncülerinden olan Belçikalı ressam’in eserleri Opening Ceremony’nin dizaynlarına yapıştırılırsa ortaya ne çıkar? Yüzleri ironikçe kapatılmış modellerin üstünde sürreel yüzler, elma ve şemsiye imgeleri, ve daha bir sürü şey. Giyilebilir sanatın en muazzam örneklerinden olabilecek bir işbirliği. Örnekleri yukarıdaki galeride yakından inceleyebilirsiniz. René Magritte’in gerçeküstü dünyasına dalmak için ise videoyu izleyin.

 

Piet Mondrian – Yves Saint Laurent

Yine şüphesiz bir ikonik sanatçının klasikleşen eseri, ve bundan türemiş bir o kadar ikonik tasarım şeklinde anabileceğimiz Piet Mondrian – Yves Saint Laurent çalışması belki de listenin en kült üyesi. YSL’nin 20’nci yüzyılın başlarında beliren modern sanat akımının önemli isimlerinden Piet Mondrian’ı ve benzer sanatçıları anmak adına 1965’te çıkardığı koleksiyon, o dönemlerde çıkmış, form ve rengi ön planda tutan Hollandalı De Stijl akımının geometrik dizaynları olan tablolarından esinlenerek yaratılmıştı.

 

Tim Burton – Tim Walker

“Tim Burton’ın Şekerleri ve Şakaları” olarak çevrilebilecek Tim Burton’s Tricks & Treats projesini fotoğraflayan Tim Walker, adeta Burton’ın hayal dünyasına açılan kapıları ve ardındaki karakterleri büyülü kontekstlere oturtuyor. Tim Burton’ın karakterlerinden esinlenen, fakat Dolce & Gabbana, Jean Paul Gaultier, Yves Saint Laurent, Nina Ricci, Yohji Yamamoto, Alexander McQueen, Giorgio Armani, Salvatore Ferragamo gibi pek çok tasarımcının işleriyle bezenmiş koleksiyon fotoğrafları 2010’da MoMA New York’ta sergilenmişti. Fotoğraflar aynı zamanda Harper’s Bazaar’ın Ekim 2009 sayısının sayfalarını süslemişti. Yakından görmek için galeri bölümüne, Tim Burton’un büyülü dünyasını yeniden hatırlamak için ise videoya buyurun.

 

Juergen Teller – Marc Jacobs

Tasarımcı Marc Jacobs’ı Marc Jacobs markası haline getiren ikonik fotoğrafların arkasındaki göz olan Juergen Teller, 1998’den beri Marc Jacobs’ın reklam kampanyalarına sanatsal bir dokunuş katıyor. Artık birbirinden ayrı anılamaz olmuş isimler, fotoğraf sanatında özgünlüğün giyime yansımasının ilk örneklerinden.

Dakota Fanning ve Juergen Teller; Marc Jacobs’ın Oh, Lola parfüm çekimi kamera arkası

 

Darren Aronofsky – Rodarte (Kate ve Laure Mulleavy)

Kuğu Gölü balesi etrafında dönen karanlık ve epey ödüllü filmi Siyah Kuğu ile 2010’da büyük başarı yakalamış Darren Aronofsky’nin film için birlikte çalıştığı isimler arasında Kate ve Laura Mulleavy kız kardeşlerden oluşan Rodarte da var. Natalie Portman ve Mila Kunis’in hayranlık veren ve özgün sahne kostümlerinin beyaz perdeye yakıştığını söylemek yalan olmaz.

 

Björk – Alexander McQueen

İki deha da kendi alanında uçlarda yaşadığında, birleşimlerinin kozmik bir patlamayı andırması kaçınılmaz oluyor. 1997’de tanışmalarından, 2010’da McQueen’in ölümüne kadar beraber pek çok iş yapmış ve artık arkadaş sayılabilecek bu ikilinin yarattıkları arasında Björk’ün Pagan Poetry ve Who Is It? gibi şarkılarının kliplerindeki kostümlerle birlikte, Björk’ün pek çok okazyonda giyerek bir nevi modelliğini yapmış bulunduğu tasarımlar var.

 

David Lynch – Christian Louboutin

Fetish koleksiyonuyla topuklu ayakkabıda birlikte uçarı tasarımlar getiren ve klasik Louboutin iddialılığıyla Lynch karanlığını birleştirmiş işbirliği, bir de 2014’te Louboutin’in çıkardığı 40 dolarlık kırmızı ojeye Lynch’in pek harika olmayan bir avant-garde reklam filmi çekmesiyle devam etmişti.

 

Hermès Éditeur (J.Albers, D.Buren, H.Sugimoto, J.Le Parc) Hermès

Hermès’i imza şallarının her biri farklı bir sanatçının farklı bir eseriyle canlandığında ortaya Hermès’in Hermès Éditeur projesi çıkıyor. 1937’de Robert Dumas’nın elinden çıkan klasik şala yıllar sonra torunu, Pierre-Alexis Dumas, zanaatkarlıkla kendi işleri arasında kurduğu köprüden Gloria Petyar, Harsa, Ding Yi gibi pek çok sanatçıyı geçirmiş. Hermès Éditeur ise, şu an için Josef Albers, Daniel Buren, Hiroshi Sugimoto ve Julio Le Parc eserleri ile geometrik şekiller ve renkler ağırlıklı baskılı şallardan oluşan, hem boyunlarda, hem müzelerde sergilenen üç koleksiyon bulunduruyor. Projenin detaylarına ve tüm eserlerine ise Hermès Éditeur’ün web sitesinden kolayca erişilebiliyor.

 

Yayoi Kusama – Louis Vuitton

Louis Vuitton şüphesiz neredeyse her projesinde yer alan sayısız sanatçı işbirliğiyle moda dünyasında ipi çeken bir marka. Beraber çalıştığı diğer sanatçılar arasında Takashi Murakami, Richard Prince, Daniel Buren gibi isimler bulunan Louis Vuitton’un bu liste için seçtiğimiz projesi, desenlerin süslediği devasa enstalasyonlarıyla bilinen Yayoi Kusama’yla 2012’de gerçekleşmişti. Kusama’nın motiflerini, özellikle polkalarını, çanta ve ayakkabılarına taşıyan Louis Vuitton, renkli bir koleksiyon yaratmış oldu. Kusama’nın işleri arasında Marc Jacobs ve Selfridges ile yaptığı vitrin tasarımları da bulunuyor.

 

Rob Pruitt – Jimmy Choo

Rengarenk tasarımları ve panda baskılarıyla canlı ve parlak bir sanat yaratan Rob Pruitt’in 2012’de ikonik ayakkabı markası Jimmy Choo ile yaptığı işbirliği ortaya varlığını uçlarda yaşayan, “ben buradayım” diye bağıran işler çıkarmış idi. İşler için galeriye, Rob Pruitt’in bilinçaltında bir yolculuk için videoya bakabilirsiniz.

“Jimmy Choo sizi sanatçı Rob Pruitt’in bilinçaltında Melek ve Şeytan Panda’nın peşine düşmeye davet ediyor.”