XOXO The Book
XOXO The Mag

Luciano Rigolini, Tribute to Giorgio de Chirico (Giorgio de Chirico'ya Övgü), 2017.
(Fotoğrafçı bilinmiyor, 1958). Sanatçının koleksiyonundan. © Luciano Rigolini.

Dört Teker Üzerinde...

İcat edildikleri 20'inci yüzyılın başından bugüne otomobiller hayatımızı nasıl değiştirdi hiç düşündünüz mü? Peki ya biz? Biz otomobillerimiz etrafında nasıl değiştik?

Adalet Ağaoğlu’nun Fikrimin İnce Gülü isimli romanı, bir otomobil etrafında geliştiği ve onunla beraber geçirilen bir yedi saatlik zaman dilimini anlattığı için Türkiye’nin ilk yol romanı kabul edilir. İşçi olarak çalıştığı Münih’ten Eskişehir’in Ballıhisar köyüne satın aldığı yeni otomobiliyle dönen Bayram’ın bizimle yolculuğu Kapıkule’den girişinden itibaren başlar. Yeni bal rengi otomobiline rengine ithafen ‘Balkız’ ismini veren ve sık sık onunla konuşan Bayram aracılığıyla, romanın esas hikayesinin yanı sıra, insanların ayaklarını yerden kesen otomobilleriyle ilişkilerine de tanık oluruz.

Sizin de belki aracınızla konuştuğunuz, ona bir isim verdiğiniz veya kişilik atfettiğiniz olmuştur. İşte bu anlamda otomobiller, birçokları için insan hayatında tıpkı başka bir insanla ilişkileri kadar hatta bazen daha da önemli bir yer tutuyor. Onlara şarkılar, şiirler yazılması ve filmler çekilmesi de şöyle dursun.

 

Bu girizgah aslında otomobillere ve onların hayatımıza kattıklarına adanmış bir serginin duyurusu içindi: Autophoto. Fondation Cartier pour l’art contemporain, 20 Nisan’da başlayacak bu sergiyle otomobil dünyasını odağına alıyor ve onunla ilişkimizi fotoğraflarla ortaya koyuyor. Xavier Barral ve Philippe Séclier’in fikirleriyle ortaya çıkan Autophoto’da, 20’inci yüzyılın başından bugüne kadar çekilen 500’ün üzerinde fotoğraf sergileniyor. Otomobil kültürünün estetik, sosyal, çevresel ve endüstriyel birçok katmanını doksandan fazla meşhur veya az tanınmış uluslararası fotoğrafçının gözünden keşfetmeye davet eden sergi, Jacques Henri Lartigue, William Eggleston, Justine Kurland ve Jacqueline Hassink gibi fotoğrafçıları ağırlıyor. Sergi 24 Eylül’e dek açık kalacak; yolunuz Paris’e düşerse kesinlikle kaçırmayın.

 

Tags: Jag-Style Autophoto Sergi Otomobil
Yazar: Oktay Tutuş