XOXO The Book
XOXO The Mag

Study of Perspective (Perspektif Çalışması) Beyaz Saray, Washington DC, ABD,1995.

Hashtag Ai Weiwei

Ai Weiwei’nin son sergisi sosyal medyada görmediğiniz selfielerini de gün yüzüne çıkarıyor.

Ai Weiwei’nin son 30 yılda yaptığı işlerinin seçkisinden oluşan sergisi #AiWeiwei bugün (13 Nisan) Şikago’da bulunan Modern Fotoğraf Müzesi’nde açıldı. Sanatçı şüphesiz ki çağın en sözünü sakınmayan kişiliklerinden biri. Sözüne araç olarak da, selfienin süperstarından daha çok sosyal medyayı kullanan yok desek yeridir. Serginin ismi de işte bu noktaya işaret ediyor.

Sosyal ve politik sorunlara dikkat çeken işleri için heykel, toplumsal çalışmalar, film, müzik, şiir ve fotoğraf gibi disiplinleri kullanan sanatçının aslında en büyük aracı sosyal medya hesapları. Instagram ve Twitter gibi platformlarda özellikle Çin hükümetiyle arasındaki şeffaf münasebete sıklıkla yer veriyor zaten. 2011 yılında aldığı 81 günlük ceza ise #FreeAiWeiwei tabelasıyla sosyal medyada büyük yankı bulmuştu.

Sergide Ai Weiwei bir çok ünlü yapıya hareket çektiği Study of Perspective serisinden New York’ta geçirdiği gençlik yıllarına kadar bütün fotoğraflarına rastlamak mümkün. Ayrıca ünlü sanatçı-aktivist ile sergi kapsamında yapılan bir röportaj da müzede ziyaretçileri bekliyor olacak.

Tags: Ai Weiwei #AiWeiwei
Yazar: Öykü Akdaş