XOXO The Book
XOXO The Mag

13 Reasons Why

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

“Eskiden her şey daha güzeldi...” 13 Reasons Why’ın kahramanlarından lise öğrencisi Clay’in elinde tuttuğu walkmane bakıp iç geçirmek suretiyle sarfettiği bu sözler, dizinin temel çıkış noktalarından biri gibi görünüyor. Bir zamanlar gençlik dizileri, gençlik filmleri ve bunların klişe kahramanları vardı. Amerikan gençlik yapımlarının dramatik yapısında taşlaşmış halde yer eden karakterlerdi bunlar. Okulun kabak çiçeği gibi açılıveren kızıyla, bu kıza ezelden beri aşık ama ebedi bir kaybeden olduğu için bir türlü ona açılamayan, esas olmasa da esaslı oğlanıyla ve/veya yakışıklı ama kafasız kötü çocuğuyla olsun, gençlik filmleri/dizileri bir dönem fırtınalar estirirdi. Bu hikayelerin belli bir yaş üzerindeki izleyici kitlesi için şimdilerde nostaljik hisler yarattığı kesin. Tıpkı bir walkman gibi, tıpkı bir müzik seti yahut kaset görünce yaşadığımız ‘bir zamanlar bunlara tutunurduk’ hissi gibi, bu filmler ve bu diziler de, naif karakterlerini alıp tarihin sayfalarındaki yerlerine doğru hafif hafif yol aldılar. 13 Reasons Why, işte biraz bu nostalji duygusunun peşinden giderken, buna kendine has dokunuşunu yapan, bir yanıyla da polisiye bir hikaye anlatan, eski usüle duyduğu özlemi bir anlatım biçimine dönüştürmüş modern bir dizi.

Nostaljik ve Merak Uyandırıcı 

Dizi, hikayesini ergen kıyafetleriyle okula gelmiş öğrencilerin doldurduğu bir lisenin koridorlarında açıyor. O pek özenilen okul dolaplarından birini görüyoruz. Dolabın üzerinde genç bir kızın fotoğrafı ve etrafında da çeşitli süslemeler... Hannah’nın fotoğrafı bu. Peşi sıra gördüğümüz resimse ona hüzünlü gözlerle bakan Clay. Anlıyoruz ki Hannah, hayatını kaybetmiş ve dolabı bir anma köşesine dönüştürülmüş. Dizi, klasik bir gençlik dizisi gibi, hatta bildiğimiz 90’lar estetiğiyle açılıyor önce; ta ki iki kız öğrenci gelip de Hannah’nın dolabının önünde Instagram’a koymak üzere fotoğraf çekene kadar. İşte o noktada her şeyin görüntüden ibaret olduğu günümüzde yaşadığımızı anlıyoruz ve tıpkı Clay gibi, bizim yaşadığımız nostaljik illüzyon da dağılıyor. Devamında yine anlıyoruz ki Hannah intihar etmiş. Peki neden? Hannah kendisini neden öldürmüş olabilir?

Başka Türlü Bir Gençlik Dizisi

Dizi boyunca intiharın sebebini hem flashbacklerle hem de bizzat Hannah’nın sesinden gıdım gıdım öğreniyoruz. Zira Clay, bir gün okuldan eve döndüğünde kendisine bırakılmış bir kutu buluyor. Bu kutunun içinden de Hannah’nın doldurduğu bir kaset çıkıyor. Bu kasette Hannah, Clay’e hem onu intihara sürükleyen hikayesini anlatıyor hem de onu daha fazlasını keşfetmesini sağlayacak haritalara doğru yönlendiriyor. Kasetler, haritalar... Her şey eski usül, her anında bir nostalji... Hayatını kaybetmiş bir lise öğrencisinin sesini dinliyor olmak zaten başlı başına hüzünlü br nostalji vesilesi. Ancak ortada bir gizem de var. Hannah neden kendisini öldürdü? Bu yola nasıl girdi? 13 Reasons Why, temelde bizleri bu sorunun cevabının gömülü olduğu bir yapbozun içine itiyor. Daha ilk bölümden de olağan şüphelileri ortaya atıp, yapbozun belli parçalarını izleyiciye gösteriyor. Ancak hikaye ters köşelere çok açık; yeni karakterlerin dizinin 13 bölümlük ilk sezonu boyunca hikayenin belli virajlarında izleyici karşısına çıkacağı bariz. Örneğin Hannah’nın aşık olduğu ve elde etmek için son derece naif bir şekilde çaba sarfettiği Justin’in hikayesinin de çetrefilli bir yanı var. Aynı zamanda Clay’in en yakın arkadaşı Tony’nin de Hannah’nın yolculuğunda önemli bir durak olduğunu yahut birtakım sırları taşıdığını tahmin etmek zor değil. Bununla beraber, dizinin hemen her anında belirli bir merak hissini ve aynı zamanda eski olanın naifliğini elden bırakmadığını, bu nedenle sert çıkışlardan, çok şiddetli anlardan, hikayeyi çamura, kire bulamaktan uzak durduğunu da belirtmek gerek. Karşımızdaki bu yeni ve pırıl pırıl iş, farklı bir polisiye ve farklı bir gençlik dizisi olarak ilgiyi hak ediyor. 

Tags: XOXO The Mag 71 Netflix 13 Reasons Why
Yazar: Murat Emir Eren