XOXO The Book
XOXO The Mag

Still Active

‘Activewear’i klasiklere ekleyebiliriz.

Bu kez başlangıcını hatırladığınız bir moda tarihinden bahsediyoruz. 2012 dolayları. Şimdilerde Pazar brunch üniformanız olan taytlarınızı yeni yeni spor haricinde giymeye başlıyorsunuz. Trendin klasiklere ekleneceğinden henüz hepimiz bihaberiz.

Geçen yıllar boyunca, lüks markaların bünyelerine eklediği activewear grupları, spor kıyafeti ilhamlı koleksiyonlar ve hatta stilini tamamen activewear mantalitesi üzerine kuran yeni lifestyle markalar gardırobunuza dahil oldular. Eh, artık trendin klasikler listesine girdiği konusunda hemfikiriz. Business of Fashion bu yeni klasiğin gelişini 5 Haziran 2014 tarihli makalesine duyurmuştu zira; işitmekte zorlananlar dahi spor kıyafetlerin moda sahnesinin yeni denimi oldukları konusunda artık hemfikirler.

Beş yıl sonra aynı yerdeyiz; daha çok seçenekle... Activewear artık birçok lüks markanın yan koleksiyonu. Varlığını sadece spor kıyafetlere borçlu olan markalar ise artık moda devleriyle aynı masada. Günün sonunda trendin kalıcılığı, birçok spor markasının rotasını geçtiğimiz senenin son çeyreğinde Çin’e çevirmesiyle onaylanıyor.

Rotanız hangi coğrafyada olursa olsun, geri dönüşü muhteşem olan Lululemon ve Kit and Ace radarınıza takılıyor. Ve çok geçmeden, Tory Burch’ün Ekim 2014 sayımızda üzerinde çalıştığını söylediği Tory Sports’ın sunumunda Anna Wintour, Narciso Rodriguez, Wendi Murdoch ve Amanda Brooks gözümüze çarpıyor. Activewear tasdiklerinize bir yenisini daha ekleyiniz. Tabii Queen B’nin activewear atılımı, Rihanna’nın Puma’nın kreatif direktörü oluşu, Kardashian klanın millenial tarafında kalan kısmının sürekli spordan çıkmışçasına paparazzilere yakalanması, ailenin rapperı Kanye’nin sezonlar halinde beğenimize sunduğu Yeezy’nin malum ilhamları, birkaç paragraf önce klasik ilan ettiğimiz trendin hâlâ hip olduğunu da, kanıtlar dosyasına ekliyor. Adidas ve Nike’ın lüks tasarımcı işbirlikleri ise artık sürecin rutin bir parçasından ibaret. Madalyonun trendler tarafında tabii ki Vetements ve Gosha da, activewearin yükselişinin bir parçası.  

Bu sezon gardırobunuza birkaç ekleme yapmak istediğinizde P.E Nation’ın derin V yakalı beyaz tişörtü, Studiogrand’ın balerin ilhamlı tasarımları, Olympia Activewear’in basicleri, Koral’ın beyazları, Carbon 38’in iddialı tarafı, Lndr’ın İngiliz aksanı, Alexander McQueen’in Net-a-Porter’de taze satılmaya başlayan Adidas kapsül koleksiyonu aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Tags: Activewear
Yazar: Aslin Kumdagezer