XOXO The Book
XOXO The Mag

Giorgio Armani –Films of City Flames Kısa Film Projesi

Kimler Dersini İyi Çalıştı?

Bazı markalar sosyal medyada nasıl etki uyandıracaklarını kara kara düşünüyorken bazıları da işini çok iyi yapıyor. Sizce 2017'nin şimdiye kadarki en başarılı markaları kimler?

“Mobil pazarlamada yaşanan ilerlemelerle birlikte, lüks markalar da sosyal medyayı hedef kitlelerine ulaşmak ve onları güncel tutmak için etkili bir araç olarak kullanmaya başladılar.” Evet bu söylem yeni değil, fakat sosyal medya üzerinden projeler yürütmek ve tüketiciyi, tasarım ve dağıtım ağına dahil etmek, özellikle seçici lüks markalar için yeni bir durum. Daha 2017 yılının ilk çeyreğindeyken Luxury Daily’nin listelediği örnekler ve genişleyen pazarlama ağı doğrultusunda bakıldığında, bu yıl en büyük şovu dijital pazarlama ekipleri yapacağa benziyor.  

Sosyal medya hesaplarından yalnız bir resim paylaştıktan hemen sonra beğeni sayacında start butonuna dokunmak ve her bir beğeniyi kendince takdir etmek de, 2016’da, ‘yeni yılda yapılmayacaklar’ listesine eklenmişti zaten. Hâlâ müşteri bilgilerine erişmeye çalışan platformlar bir yana, artık müşterileriyle birlikte proje geliştiren bir kesim var. En yalın örneği, trap müziğin çirkin kralı Travis Scott’ın, Moskova’da kendini bekleyen bir hayran kitlesi olduğunu Instagram paylaşımlarının altına yapılan yorumlarla fark etmesiydi. Burada bir konser düzenleyeceğini yine bu platformdan duyurdu. Konser biletleri saatler içinde tükendi. L.A. bireyi Scott, daha önce dünyasının öbür ucunda böyle bir hayran kitlesinin varlığından bile haberdar olmadığını söyledi. Ve Moskova’daki etkinlik için “Unutulmaz bir deneyimdi,” dedi. İletişim ateşini hissediyor musunuz? Instagram’ın gücü sizinle olsun!

Luxury Daily de 2017’nin ilk çeyreğinde marka – müşteri arasındaki ilişkiyi sosyal medyanın gücüyle gelen iletişim ateşiyle kavurmuş, 10 projeyi sıralamış. Hepsiyle sosyal medyadan bir tanışıklığınız vardır zaten. Tüm projeler ve mini detaylar için galeriye... 

Tags: Luxury Daily Sosyal Medya Lüks Dijital
Yazar: Öykü Akdaş