XOXO The Book
XOXO The Mag

Roland TR-808

RIP İkutaro Kakehashi

Bugün dinlediğimiz elektronik müziğin demirbaş enstrümanlarının mucidi, müzikte çığır açan mirasıyla hatırlanacak.

80’lerin ve 90’ların vazgeçilmez soundunu yaratan, günümüzde de elektronik ve hiphop sanatçılarının stüdyosundan eksik olması imkansız Roland’ın kurucusu, Japon mühendis İkutaro Kakehashi, el ayak olduğu onca işi arkada bırakarak 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kakehashi’nin imza icadı Roland TR-808, 1980’de piyasaya sürüldükten beri, yalnızca adını bile Kanye West albümünden Ke$ha şarkı sözlerine kadar çeşitli mecralarda geçirmeyi başarmış. Kullanıldığı altyapılar ise saymakla bitmiyor. Ama tanıdık gelecekse aklınıza Marvin Gaye’in Sexual Healing’i, Whitney Houston’ın I Wanna Dance With Somebody’si gibi vazgeçilmez dans şarkılarını, veya Nine Inch Nails, Pharrell Williams, The Human League, Fatboy Slim gibi isimlerin beatlerini getirebilirsiniz.

Kakehashi’nin önceden müzik eğitimi dahi görmemiş dehası, aynı zamanda icat ettiği külte dönüşen Roland TR-808’in davul sesleri için sadece transitörler kullanarak tamamıyla analog bir yapı yaratmasından kaynaklanıyor – zira zamanında diğer makineler, yalnızca kaydedilmiş sesleri samplelıyorlardı.

Tabii iş TR-808 ile bitmiyor. Şu an neredeyse müzik endüstrisinin her alanında kullanılan, ve adeta evrensel bir müzik diline dönüşmüş MIDI konseptinin de önemli bir elçisi Kakehashi. Dahası var: benzer enstrümanlar yaratan firması Boss, DOS oyunlarının Roland MT-32 ile yaratılmış orijinal sesleri, imzasını taşıyan işlerden sadece bazıları. Duke Ellington, Oscar Peterson gibi sanatçılarla yakın dostluğunu sürdürerek müziğin doğasıyla iç içe olmaya çalışan Kakehashi, bu dünyadan büyülendikçe, onun için daha fazla şey üretmeye çalışıyordu. Enstrümanlarını basitleştirip, herkes tarafından çalınabilecek seviyeye getirmeye uğraşıyordu; bu nedenle rakipleri ona biraz yukardan bakıyorlardı. Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden, İkinci Dünya Savaşı’nı Japonya’da atlatan, dört yıl ağır bir tüberküloz geçiren bir insana göre hayata sımsıkı tutunup kendini üretkenliğe adamış bir beyin idi Kakehashi.

İkutaro Kakehashi’ye minnet duyacak pek çok nedenimiz olduğu şüphesiz. Anısında birkaç hiti ziyaret ederek mühendisliğin müzikle dahiyane birleşimini kutlamalı. 

 

Tags: İkutaro Kakehashi Roland
Yazar: Bilge Nur Yılmaz