XOXO The Book
XOXO The Mag

Antwerp'te Bu Bahar Neler Yapabilirsiniz?

Cıvıl cıvıl kuş seslerine uyanıp, güneş yüzünüze vururken şehri bisikletle turlamak mı? Çiçek açmış parklarda dolaşıp, bir terasta günbatımına nazır kokteyl yudumlamak mı?

Bisiklet

Antwerp turizmi, yeni bisiklet ürünlerinin artmasına vesile oldu. Easy-Going adlı bisiklet rotası, bir turist noktasından diğerine nasıl rahatça pedal çevirebileceğinizi gösteriyor. Bisiklet haritası Urban Jungle ise bulunduğunuz noktaya en yakın kahve dükkanlarını, bisiklet mağazalarını, parke taşlı yolları ve Instagram’da paylaşmaya değer noktaları işaret eden, ‘şehir’ bisikletçileri için ilham dolu bir rehber. Şehirde bir bisiklet turu isterseniz, aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz

 

 

Kentin yeni simgesi

MAS Müzesi, Liman İdaresi ve Adliye binalarının ardından şehir, yeni mimari cevheri Flanders Meeting & Convention Center Antwerp’i selamlıyor. Buranın sloganı ‘hayvanat bahçesi olan bir oda’ ve sunduğu sahiden de bu. Muhteşem bina, yeşillik, tropikal hayvanlar ve büyüleyici bir bahçeyle çevrili. Amiral gemisi elbette Elisabeth Hall; ancak diğer toplantı odaları da oldukça etkileyici.

Modern Sanat Müzesi M HKA yenileniyor

Yeni tasarımda Japon mimar Tatsuro Miki ve iç mimar Axel Vervoordt’un imzası var. M HKA 28 Nisan itibariyle yenilenmiş yüzüyle kalıcı bir sergiye ev sahipliği yapacak, giriş ücretsiz. Müze koleksiyonunda yeni işler de sanatseverlerle buluşacak.

Moda

İsmi modayla anılan dünyadaki nadir şehirlerden Antwerp, işin popülerlik kısmında belki bir Paris, Londra kadar ön planda değil ama, saygı duyulan yaratıcılık ve iyi moda tasarımı eğitimi konusunda herkesin önünde eğildiği yegane şehir. Antwerp'in çocuklarından Martin Margiela da şehrin moda müzesi MoMu tarafından onurlandırılacak. Müze efsane tasarımcı Martin Margiela’nın Hermès yıllarını bir sergiyle görücüye çıkaracak. 2-3 Haziran’da 4 bini aşkın modasever, Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'nin dünya moda sahnesinde önemli bir yere sahip okulu Antwerp Fashion Department tarafından her yıl düzenlenen SHOW2017 için Parkloods’ta bir araya gelecek. 3 Haziran’da EXPO2017 ziyaretçileri Master koleksiyonlarının arkasındaki hikayeyi öğrenebilecek.

Bir lezzet geleneği: Antwerpen Proeft

Belçika’nın yemek festivali Antwerpen Proeft’in ilki 2007’de düzenlenmişti. Festival bu yıl 1 Mayıs hafta sonu 11’inci kez ziyaretçilerle buluşuyor. Masalar yine şehrin merkezi Waagnatie’de Scheldt Nehri boyunca sıralanacak. Neler mi olacak? İç ve dış mekanlarda düzenlenecek stant, bar ve teraslar ve tabii ki Antwerp’in en iyi şeflerinin elinden çıkan lezzet dolu yiyecekler!