XOXO The Book
XOXO The Mag

Maskülenlik Abartılıyor Mu?

Makyaj ürünlerini sadece kadınların kullandığı bir dünyayı da, dial-up bağlantıyı andığımız gibi anacağımız günler geldi.

Cinsiyet kodlarıyla gelen görünüm beklentileri, farklı yönelimler doğrultusunda insanların toplumdan dışlanmasına bile neden olabiliyor. Kadınlar güçlerinin farkına varmaya başladıklarından beri seslerini “Kadın hakları, insan haklarıdır” şeklinde yükseltirken “Erkeklerin Kadınlardan Beklentileri” başlığı altındaki maddelere de teker teker meydan okuyorlar. Evet, kadınların tüm dünyada haklı bir yeniden yükselişi söz konusu. Ne mutlu bize. 

Şimdi de aynı tatlı kırılma erkek cephesinden var olan konumlarını terk etmek belki de tabuları yıkmak üzere geliyor. Yalnız kadınların değil erkeklerin de ‘Erkek Gibi Olma’ başlığını sorguladığı bir dönemdeyiz artık ve tabii ki sosyal medya burada da en büyük destekçi ve görünürlük aracı konumunda. ‘Yalnız değilsin’ tezinin en güzel örnekleri olan, sürekli uzaktan bir aşk ve nefret ilişkisi yürüttüğümüz influencerlar arasında kendilerine Beauty Boy diyen bir kesim, Youtube’da bir süredir erkekler için bakım ve makyaj (evet, yanlış duymadınız) önerileri veriyordu. Kadınlar için özellikle üretilmiş bu ürünleri kullanarak güzelliğe, özellikle de erkek güzelliğine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmamızı isteyen bu Youtuberların sosyal medyada küçümsenemeyecek ölçüde de takipçisi var. Peki bu şimdilik öylesine bir 'erkek güzelliğinin tanımı yeniden yapılıyor veya erkekliğin kitabı yeniden yazılıyor' şeklinde yorumlanacak türde bir hareket mi?

Çok doğru bir beyan olmamakla beraber uzun zamandır bu alanda etkinliği olmayan erkekler için önemli bir adım. Tarihte makyajı günlük hayatına taşıyanların kadınlardan ziyade erkekler olduğu bilinen bir gerçek. Doğada da hemen her türün erkeğinin daha gösterişli veya 'süslü' olduğunu hepimiz biliyoruz artık. Antik Mısır’ı düşünün mesela ya da o dönemde Asya’nın geri kalanını... Louis XIV'e ne dersiniz? Veya o kadar geçmişe gitmeyip, Punk akımının sadık mensuplarını gözünüzün önüne getirin. Bugün Hollywood’da tek göz kalemi kullanan aktör Johnny Depp olsa da (çünkü Prince öldü ve çok üzgünüz), Green Day hatta Kiss sahne şovlarının büyük bir kısmını makyajına borçlu.

 

Maybelline ve Covergirl gibi markalar erkeklere özel ürünleriyle şimdiden erkek bakım ürünlerinin gelecekteki pazar büyüklüğüne inanmış durumdalar. Aynı şekilde Milk Makeup da bu sektöre yakın zamanda inancını gösteren markalardan. Fakat onun inancı biraz farklı tezahür etti. Milk Makeup ürünlerini ‘cinsiyetsiz’ olarak tanımlıyor. 'Live Your Look' (Stilini Yaşa) firmanın mottosu. 'Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol' diyor anlayacağınız. Üstelik erkek ve kadınları beraber kullanıyor web sitesinde. Erkeklerin tavsiyelerini de görüyor ve kullandıkları ürünlere bakıp satın alabiliyorsunuz. Nasıl erkek imajları geliyor gözünüze bilmiyoruz ancak her tipten erkek olduğunu bilmeniz gerek. 

 

Erkeklerin makyaj ürünlerini gündelik hayatta kullanmaya başladığı bir döneme değil, aslında 'neden hala özgürce herkesin istediği gibi yaşamadığına şaşırmamız gereken bir dönemdeyiz. Kalem (göz kalemi de olur tabii) kağıt hazırsa, tarihe not düşebilirsiniz. Erkeklere yapıştırılmış abartılı maskülenlik, derideki renklerin ışıltısıyla belki de hafifletilecek. Kim bilir?