XOXO The Book
XOXO The Mag

Gaymoji'de patlıcan bariz bir şekilde penis ve şeftali de popo anlamında kullanılıyor. Patlıcan ve popoyla ilgili gaymoji sayısı oldukça fazla.

Patlıcanın Her Çeşidi

Eşcinsel erkekler için popüler buluşma uygulaması Grindr’ın geçenlerde görücüye çıkardığı Gaymoji isimli emojileri yeni tartışmalar yaratmaya gebe.

Grindr nedir diye bilmeyenler için kısaca 'eşcinsel erkekler için Tinder' desek yeridir. Şu anda dünya üzerindeki 196 ülkede 2 milyon erkek online ve birbirlerinin profillerine bakıyor, mesaj atıyor, buluşuyor, sevişiyor, hüsrana uğruyor, mutluluktan uçuyor veya başka türlü türlü haltlar yiyor. İşte bunların hepsi ve daha fazla durumu tanımlayabilmek için Grindr, Gaymoji isimli emoji klavyesinin elemanlarını tanıttığında, çoğu insan bunlardan bazılarının ne anlama geldiği konusunda uzlaşamadı. Evet, belki her renkten ve ırktan erkeğin çeşitli evlilik biçimlerinde gösterilmesi anlaşılabilir. Emoji de bunu yapmıştı. Ancak birisi bana söyleyebilir mi lütfen, formaldehit kavanozundaki patlıcan gaymojisi (ki patlıcanın neyin yerine geçtiğini söylemeye gerek yok) hangi aklın ürünü? Veya bu ürün ne anlama geliyor? "Kestireceğim ve kavanoza koydurup onu sana hediye edeceğim" mi? "Patlıcanın o kadar güzel ki onu kesip hep yanımda gezdireceğim" mi? Veya "al patlıcanını turşusunu kur" mu?…

Bunun gibi anlam verilemeyenler dışında bazılarına ise kesin anlamlar verildi, oldukça büyük tepkiler aldı ve nihayetinde ilk gaymoji kurbanı bile verildi: T. Evet, sadece kocaman sarı bir T harfi. Amerikan ve İngiliz eşcinsel argosunda T harfi genellikle Tina isimli uyuşturucuyu sembolize ediyor: Crystal Meth. Gelen tepkilerden sonra açıkçası, hakkında hepimizin çok fazlaca şey duyduğu bu korkunç uyuşturucuyu sembolize ettiğini düşünmemek elde değil. Grindr ise konuya farklı yaklaşıp aslında D ve T harflerinin yan yana  "Down To ..." gibi boşlukları sizin doldurabileceğiniz bir cümle kalıbı dediyse de, o gaymoji tarihin sayfalarına gömüldü bile.

Grindr onu kullananların ne yaptığıyla değil, onun aracılığıyla yapabileceklerini düşünmelerini isteyen bir platform sonuçta. Onu kullanarak insanların nasıl partiler veya seks geceleri yaşadığı kimseyi ilgilendirmez ancak son dönemde Avrupa ve ABD’de oldukça dikkat çekici şekilde artan 'chemsex' vakaları ve onun yansımaları sonucu bu tipte bir manaya gelecek bir gaymoji kullanılmasını sakıncalı bulanlar oldu elbet. Sonuçta eşcinsel erkeklerin büyük bir kısmının bu ve bunun gibi uygulamalarla buluştuğu düşünülürse, bu uygulamaların, engel olmak değilse bile, insanları gecelik ilişkiler ve karşılaşabilecekleri durumlar konusunda uyarması veya uyarıcı faaliyetlerde bulunması gerekir.

William Fairman & Max Gogarty tarafından 2015 tarihli Chemsex adlı belgeselin fragmanı.

T harfi, bana kalırsa, tartışma yaratacakların sadece biri.  Dijital saat gaymojisinde saati 4:20 olarak gösteriyor. Yani tıpkı İngilizler'in 5.00 çayı gibi 4:20 de esrar içme saatini işaret ediyor. Veya her yıl Nisan ayının 20'sinde esrar içmeyi kutlamayı hatırlatmayı... Ancak eşcinsel argosunda 420, uyuşturucu kullanmaya meyilli olan veya bundan haz alan anlamında da kullanılıyor. #420friendly hashtagi özelikle de bu tip buluşma uygulamalarında bunun için kullanılıyor. Aynı şekilde kocaman bir burun, önünde dumanı tüten minik bir şişeden (ki üzerinde poppers yazıyor) yükselen dumanı çekiyor. Poppers da şu anda dünyanın çoğu ülkesinde yasaklı bir uyuşturucu ve malesef eşcinsel erkekler arasında çok yaygın. Daha mı? Bazıları çok daha farklı boyutlardaki problemleri düşündüren araştırma sonuçlarına ulaştırıyor. Mesela üzerinde 701 yazan bir kapsül ne anlama gelebilir diye düşünecektir bilmeyen birisi. Gilead 701 yani Truvada isimli bir ilacın, HIV bulaşması riskini önlediğine ve düzenli kullanılırsa korunmadan seks yapılabileceğine inanılıyor. Bu ilaç da eşcinsel erkekler arasında son yılların en mühim konularından birisini oluşturuyor: almalı mı almamalı mı? Korunmadan seks yapabilmenin yolu 701(*)'den geçiyor diye düşünebilir insanlar, ki düşünenlerin sayısı çok fazla.

Bütün bu tartışmalar aslında bir yandan, ele alınış biçimleriyle güncel sorunlara dikkat çekmek için kullanılabilir. Güncel sorun da neymiş diyenler için gaymojinin en güzel tarafı mevsiminde bol bol ve her renkte patlıcan gaymojisi kullanabilmeyi sağlayacak olması. Tabii ki patlıcanlar da diğer gaymojilerin çoğunluğu gibi,  Grindr’a ufak bir ücret ödemeniz karşılığında sizin olabilir. Yoksa nasıl bir uygulama günde 70 milyon mesaj atılmasını sağlayabilen bir altyapıyı destekleyebilir?

 

(*)Bu arada 701 sayısı 2009 yılındaki Forbes’un milyarderler listesinde Meksikalı uyuşturucu karteli El Chapo’nun bulunduğu sırayı da temsil ediyor. Ancak konumuzla hiç alakası yok (mu?).

 

Tags: Grindr gaymoji Gaymojis Uygulamalar App
Yazar: Kemal Can